JUŻ W KIOSKU

Czy budynek PAKS stanie się własnością szpitala powiatowego?

2022-04-12 09:24:12

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radni Rady Powiatu podczas sesji, która odbyła się 12 stycznia br., wyrazili zgodę, by Zarząd Powiatu prowadził działania zmierzające do nabycia budynku od Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z przeznaczeniem na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia, w tym m.in. przeciwdziałania i zwalczania COVID – 19. W lutym br. Powiat Starachowicki wystąpił do wojewody świętokrzyskiego, by zwrócił się on do Rady Ministrów o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa na wykupienie budynku Polsko – Amerykańskich Klinik Serca. Na jakim etapie znajduje się sprawa nabycia nieruchomości?

budynek Polsko-Amerykańskich Klinik Serca / fot. Gazeta Starachowicka

Przypomnijmy, od momentu wybuchu pandemii Covid-19, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach stał się ośrodkiem, który został wyznaczony do leczenia pacjentów z koronawirusem. Wiązało się to, z dużymi problemami dla mieszkańców całego powiatu, którzy stracili przez to dostęp do opieki szpitalnej i pomocy musieli szukać w ościennych placówkach, m.in. w Skarżysku-Kamiennej czy Ostrowcu Świętokrzyskim. Temat ten wzbudzał uzasadniony sprzeciw starachowiczan. 

Podczas czwartkowej (7 kwietnia br.) konferencji prasowej dziennikarze zapytali starostę starachowickiego Piotra Ambroszczyka, na jakim etapie jest kwestia wykupu budynku Klinik Serca, jakiej kwoty potrzeba i jaką funkcję pełniłoby wspomniane skrzydło nieruchomości po "odcovidowieniu" szpitala. 

- Wszystko jest na dobrej drodze, żeby w ciągu kilku najbliższych tygodni szpital stał się właścicielem tego budynku w drodze zakupu. Jedną z koncepcji zagospodarowania jest powiększeniu Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Mielibyśmy możliwość rozwinięcia ZOL-u do 60 łóżek, co rozwiązywałby bardzo trudne problemy - tłumaczy starosta Ambroszczyk. - Z mojego doświadczenia pracy w pomocy społecznej wiem, że bardzo duża liczba osób nie kwalifikuje się ze względu na stan zdrowia do Domu Pomocy Społecznej, a w okolicznych ZOL-ach nie ma miejsc i rozpaczliwie ich brakuje.

Jak dodaje, w pewnych sytuacjach przewidywany jest oddział covidowy.

- Zakup budynku po PAKS spowoduje, że będziemy mieli możliwość posiadania dwóch odrębnych SOR-ów, co gwarantujemy nam to, że szpital w Starachowicach już nigdy nie stałby się szpitalem imiennym. Na zakup obiektu szpital zaciągnąłby kredyt w wysokości około 12 milionów złotych - powiedział starosta Piotr Ambroszczyk.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

2024-02-21

Elżbieta Gralec rozpoczęła kampanię na urząd burmistrza Miasta i Gminy Wąchock

Zastępca prezydent Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec podczas środowej (21 lutego br.) konferencji prasowej, która obyła się na placu przed Klasztorem Cystersów, oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach samorządowych 2024. Jako kandydatka KWW Marka Materka będzie ubiegać się o fotel burmistrza Wąchocka.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

2024-02-22

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Lubianka” do aktualizacji

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Lubianka”. 
Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

2024-02-20

Piotr Capała oficjalnym kandydatem na prezydenta Starachowic. Kandydaci porozumienia samorządowego zaprezentowani [ZDJĘCIA]

Komitet Wyborczy Wyborców TST – Twój Samorząd Teraz podczas spotkania wyborczego, które odbyło się we wtorek (20 lutego br.) w starachowickim Hotelu Senator, przedstawił swojego kandydata na fotel prezydenta miasta Starachowice oraz osoby, które podczas wyborów samorządowych 2024 będą ubiegać się o mandaty radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego we wszystkich okręgach wyborczych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-02-20

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Starachowic Marek Materek oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie znalazły się dwa wydarzenia: 29 lutego br. prelekcja przedstawiciela IPN i 1 marca br. Msza Święta i program artystyczny w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie odwiedziny miejsca pamięci na placu kościelnym.     
Modlitwa za bohaterów

2024-02-20

Modlitwa za bohaterów

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego”, zaprasza do  udziału w IV Drodze Krzyżowej w intencji bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, mordowanych i prześladowanych po zakończeniu II wojny światowej. 
Pałacyk

2024-02-21

Pałacyk "odNowa". Otwarcie już pod koniec marca

Zbliża się koniec prac przy rewitalizacji starachowickiego Pałacyku. To właśnie tu swoją siedzibę będzie miało Centrum Kreatywności, którego rolą będzie nakierowane na dialog i współpracę młodzieży, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec marca. Wtedy gmina uroczyście przekaże obiekt do użytku mieszkańców. 
Patriotyczny wzór dla policjantów

2024-02-19

Patriotyczny wzór dla policjantów

Z inicjatywy Powiatowej Rady Pamięci w Starachowicach uczczono przypadającą dziś 80. rocznicę śmierci por. Zygmunta Procha, policjanta i bojownika Armii Krajowej, szefa komórki kontrwywiadu wojskowego iłżeckiego Obwodu ZWZ - AK, który zginął w Starachowicach wytropiony przez niemieckich okupantów. Uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się przy jego pomniku zlokalizowanym przy wejściu do starachowickiej komendy policji.
ZUS ostrzega przed oszustami

2024-02-19

ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS w mediach społecznościowych, a dokładnie na platformie Facebook, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.
Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

2024-02-19

Program Profilaktyka 40 PLUS tylko do wakacji

To ostatni moment na skorzystanie z bezpłatnych badań dla osób powyżej 40 roku życia. Tylko do 30 czerwca 2024 r. będzie wykonywana darmowa diagnostyka w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań przeprowadzonych w ramach programu.
Pod nowym adresem

2024-02-15

Pod nowym adresem

Polski Związek Niewidomych Koło w Starachowicach zmienia siedzibę. Z dotychczasowego lokum przy ulicy Radomskiej przeprowadza się do budynku Centrum Przedsiębiorczości, czyli dawnego Starachowickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, przy ulicy Zgodnej. Zacznie tam funkcjonować od 1 marca br.