JUŻ W KIOSKU

Czerwona kartka dla prezydenta

2021-06-23 13:35:46

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z udziałem mieszkańców osiedla Trzech Krzyży odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" wtorkowa (22 czerwca br.) konferencja prasowa. Przeciwnicy budowy tzw. Instalacji Odzysku Energii, spotkali się przy bramie wjazdowej kotłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Ostrowieckiej, gdzie ma być zlokalizowana tzw. "spalarnia odpadów".  

Z ramienia "Inicjatywy dla Starachowic" głos zabrali jej działacze:. Sławomir Celebański oraz Piotr Capała. Zwracając uwagę na fakt, że ZEC jest krok przed ostatecznym rozstrzygnięciem w sprawie wyboru firmy, która wybuduje Instalację Odzysku Energii, poddali w wątpliwość kompetencje przyszłego wykonawcy inwestycji. 

- Wybrano firmę, która miała potężne problemy z realizacją projektu oczyszczalni ścieków. Smród, jaki się z tej oczyszczalni wydobywał był przeogromny - podkreślał Sławomir Celebański. - Projekt modernizacji oczyszczalni nie zakończył się. Nie można uzyskać rzetelnych informacji o tym, kiedy będzie koniec tego projektu. Wiedzieliśmy o tym tylko, że pękają zbiorniki, że jest coś nie w porządku. I teraz, wykonawca inwestycji na oczyszczalni, został wybrany jako wykonawca skomplikowanej budowy spalarni odpadów. 

 Natomiast Piotr Capała mówił o procedurze na wybór inżyniera kontraktu, w którym wzięła udział tylko jedna firma a inwestor nie dał szans innym wykonawcom. Zadał pytanie, czy spółka, która ma problemy z wykonaniem mniejszych inwestycji poradzi sobie z wykonaniem zadania, którego wartość to ponad 100 mln zł.

- Apeluję do prezes ZEC by zaniechał dalszych formalności do czasu ostatecznej decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrona Środowiska, do której trafiła skarga w sprawie nieuwzględnienia udziału mieszkańców w  procedurze dotyczącej wydania decyzji środowiskowej - dodał. 

Głos zabrał również, Honorowy Obywatel Starachowic, Józef Kowalski, który od początku nie ukrywa on swojej niechęci do planowanej inwestycji. 

- Wspólnie budowaliśmy osiedle Trzech Krzyży, by służyło nam i przyszłym pokoleniom. Władza miasta na 100-lecie świętości góry Trzech Krzyży w Starachowicach, funduje nam spalarnię śmieci dla Europy, bo nie starczy śmieci ze Starachowic - mówił. - Nigdy bym nie przewidział, że przyjdzie czas, że będę musiał stanąć w obronie budowanego przez nas od podstaw osiedla Trzech Krzyży. Won od budowy spalarni śmieci na osiedlu Trzech Krzyży w Starachowicach - dodał J. Kowalski.

Sympatyk SIDS, Karol Kwapiński w swoim wystąpieniu ocenił działania prezydenta Marka Materka.

- Widać gołym okiem brak szacunku. Administracja Urzędu Miasta nic nie zrobiła, aby zmniejszyć ilość śmieci i odpadów w mieście, a jest możliwość nawet o 70%. Natomiast w podziękowaniu za głosy poparcia w wyborach, chce wybudować spalarnię śmieci przywożonych z całego świata i truć mieszkańców naszego miasta. Na takie działania nie może być przyzwolenia. Za to co się dzieje od 6 lat w Starachowicach ponosi winę także poseł Lipiec, który nigdy nie zgłosił sprzeciwu dla budowy „spalarni śmieci” w Starachowicach, sprzeciwu dla poczynań władz miejskich.

 - Za krzywdy wyrządzone w ostatnich miesiącach starszym ludziom w naszym mieście, za lęk, że jutro będzie się tu budować krematorium dla żyjących tu mieszkańców, szczególnie na osiedlu Trzech Krzyży i w okolicach, daję prezydentowi Materkowi czerwoną kartkę - powiedział Karol Kwapiński wyciągając czerwony kartonik.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

2022-11-25

Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

Dariusz Nowak podczas piątkowej (25 listopada br.) sesji złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej w Starachowicach i uzupełnił skład rady. Mandat radnego w okręgu wyborczym nr 3 został obsadzony zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Kielcach, który wcześniej poinformował o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Zięby.
Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

2022-11-25

Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

Na ogrodzeniu Biurowca Głównego MAN Bus w Starachowicach, w piątek (25 listopada) związkowa „Solidarność” wywiesiła transparenty: „Zatrzymać likwidację miejsc pracy” i „Żądamy odpraw dla zwalnianych pracowników” i flagi związkowe. - Związek protestuje przeciwko postępowaniu Zarządu firmy, który pozbawia pracowników miejsc pracy, a zwalnianym nie daje żadnych gratyfikacji finansowych - mówi przewodniczący Jan Seweryn.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.
Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

2022-11-25

Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej poruszyli temat założeń przyszłorocznego budżetu Starachowic.
Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

2022-11-24

Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej w Starachowicach od 1 stycznia 2023 roku obejmie funkcję kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Mariusz Majewski na stanowisku zastąpi Włodzimierza Jedynaka, który przez lata kierował tym referatem.
Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

2022-11-24

Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podczas środowej (23 listopada br.) konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w starachowickiej fabryce MAN Bus. 
Trwa remont ulicy Słonecznej

2022-11-24

Trwa remont ulicy Słonecznej

Na ten remont mieszkańcy ulicy Słonecznej w Starachowicach czekali od dawna. Modernizacja tej drogi w znaczący sposób przyczyni się do podniesienia standardu życia mieszkańców osiedla Żeromskiego. 
TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

2022-11-23

TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

Założeniem projektu "TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!" jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi właśnie in vitro. Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, jak określa ją Światowa Organizacja Zdrowia. W celu zbierania podpisów na starachowickim rynku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz i lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. 
Wojskowe targi pracy

2022-11-22

Wojskowe targi pracy

W sali gimnastycznej ZSZ nr 3 w Starachowicach odbyła się Wojskowa Giełda Pracy dedykowana szczególnie tym, którzy swoją przyszłość zamierzają związać z wojskiem i służbą ojczyźnie w mundurze Wojska Polskiego.
Piotr Ambroszczyk z żołnierzami na poligonie

2022-11-24

Piotr Ambroszczyk z żołnierzami na poligonie

Kolejny już raz na szkolenia żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaproszeni pracodawcy i samorządowcy z regionu. W miniony weekend odwiedzili terytorialsów z batalionu Ostrowieckiego, którzy szkolili się na poligonie w Nowej Dębie.