JUŻ W KIOSKU

Czerwona kartka dla prezydenta

2021-06-23 13:35:46

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z udziałem mieszkańców osiedla Trzech Krzyży odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" wtorkowa (22 czerwca br.) konferencja prasowa. Przeciwnicy budowy tzw. Instalacji Odzysku Energii, spotkali się przy bramie wjazdowej kotłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Ostrowieckiej, gdzie ma być zlokalizowana tzw. "spalarnia odpadów".  

Z ramienia "Inicjatywy dla Starachowic" głos zabrali jej działacze:. Sławomir Celebański oraz Piotr Capała. Zwracając uwagę na fakt, że ZEC jest krok przed ostatecznym rozstrzygnięciem w sprawie wyboru firmy, która wybuduje Instalację Odzysku Energii, poddali w wątpliwość kompetencje przyszłego wykonawcy inwestycji. 

- Wybrano firmę, która miała potężne problemy z realizacją projektu oczyszczalni ścieków. Smród, jaki się z tej oczyszczalni wydobywał był przeogromny - podkreślał Sławomir Celebański. - Projekt modernizacji oczyszczalni nie zakończył się. Nie można uzyskać rzetelnych informacji o tym, kiedy będzie koniec tego projektu. Wiedzieliśmy o tym tylko, że pękają zbiorniki, że jest coś nie w porządku. I teraz, wykonawca inwestycji na oczyszczalni, został wybrany jako wykonawca skomplikowanej budowy spalarni odpadów. 

 Natomiast Piotr Capała mówił o procedurze na wybór inżyniera kontraktu, w którym wzięła udział tylko jedna firma a inwestor nie dał szans innym wykonawcom. Zadał pytanie, czy spółka, która ma problemy z wykonaniem mniejszych inwestycji poradzi sobie z wykonaniem zadania, którego wartość to ponad 100 mln zł.

- Apeluję do prezes ZEC by zaniechał dalszych formalności do czasu ostatecznej decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrona Środowiska, do której trafiła skarga w sprawie nieuwzględnienia udziału mieszkańców w  procedurze dotyczącej wydania decyzji środowiskowej - dodał. 

Głos zabrał również, Honorowy Obywatel Starachowic, Józef Kowalski, który od początku nie ukrywa on swojej niechęci do planowanej inwestycji. 

- Wspólnie budowaliśmy osiedle Trzech Krzyży, by służyło nam i przyszłym pokoleniom. Władza miasta na 100-lecie świętości góry Trzech Krzyży w Starachowicach, funduje nam spalarnię śmieci dla Europy, bo nie starczy śmieci ze Starachowic - mówił. - Nigdy bym nie przewidział, że przyjdzie czas, że będę musiał stanąć w obronie budowanego przez nas od podstaw osiedla Trzech Krzyży. Won od budowy spalarni śmieci na osiedlu Trzech Krzyży w Starachowicach - dodał J. Kowalski.

Sympatyk SIDS, Karol Kwapiński w swoim wystąpieniu ocenił działania prezydenta Marka Materka.

- Widać gołym okiem brak szacunku. Administracja Urzędu Miasta nic nie zrobiła, aby zmniejszyć ilość śmieci i odpadów w mieście, a jest możliwość nawet o 70%. Natomiast w podziękowaniu za głosy poparcia w wyborach, chce wybudować spalarnię śmieci przywożonych z całego świata i truć mieszkańców naszego miasta. Na takie działania nie może być przyzwolenia. Za to co się dzieje od 6 lat w Starachowicach ponosi winę także poseł Lipiec, który nigdy nie zgłosił sprzeciwu dla budowy „spalarni śmieci” w Starachowicach, sprzeciwu dla poczynań władz miejskich.

 - Za krzywdy wyrządzone w ostatnich miesiącach starszym ludziom w naszym mieście, za lęk, że jutro będzie się tu budować krematorium dla żyjących tu mieszkańców, szczególnie na osiedlu Trzech Krzyży i w okolicach, daję prezydentowi Materkowi czerwoną kartkę - powiedział Karol Kwapiński wyciągając czerwony kartonik.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowiczanka z nagrodą

2022-05-26

Starachowiczanka z nagrodą "Newsweeka"

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Dorota Lisiak otrzymała tytuł "Społecznika Roku" - nagrodę "Nwesweek Polska" dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych.
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest interesowane remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...

2022-05-24

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 
Dzień Zdrowia MAMY

2022-05-24

Dzień Zdrowia MAMY

Z okazji Dnia Matki, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wraz z partnerem - Pracownią Rezonansu Magnetycznego Dobre Zdrowie, organizuje kolejną akcję profilaktyczną kierowaną do kobiet. Już w czwartek (26 maja), Panie w wieku od 40 do 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii w szpitalu. 
Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.
Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.