JUŻ W KIOSKU

Czerwona kartka dla prezydenta

2021-06-23 13:35:46

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z udziałem mieszkańców osiedla Trzech Krzyży odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" wtorkowa (22 czerwca br.) konferencja prasowa. Przeciwnicy budowy tzw. Instalacji Odzysku Energii, spotkali się przy bramie wjazdowej kotłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Ostrowieckiej, gdzie ma być zlokalizowana tzw. "spalarnia odpadów".  

Z ramienia "Inicjatywy dla Starachowic" głos zabrali jej działacze:. Sławomir Celebański oraz Piotr Capała. Zwracając uwagę na fakt, że ZEC jest krok przed ostatecznym rozstrzygnięciem w sprawie wyboru firmy, która wybuduje Instalację Odzysku Energii, poddali w wątpliwość kompetencje przyszłego wykonawcy inwestycji. 

- Wybrano firmę, która miała potężne problemy z realizacją projektu oczyszczalni ścieków. Smród, jaki się z tej oczyszczalni wydobywał był przeogromny - podkreślał Sławomir Celebański. - Projekt modernizacji oczyszczalni nie zakończył się. Nie można uzyskać rzetelnych informacji o tym, kiedy będzie koniec tego projektu. Wiedzieliśmy o tym tylko, że pękają zbiorniki, że jest coś nie w porządku. I teraz, wykonawca inwestycji na oczyszczalni, został wybrany jako wykonawca skomplikowanej budowy spalarni odpadów. 

 Natomiast Piotr Capała mówił o procedurze na wybór inżyniera kontraktu, w którym wzięła udział tylko jedna firma a inwestor nie dał szans innym wykonawcom. Zadał pytanie, czy spółka, która ma problemy z wykonaniem mniejszych inwestycji poradzi sobie z wykonaniem zadania, którego wartość to ponad 100 mln zł.

- Apeluję do prezes ZEC by zaniechał dalszych formalności do czasu ostatecznej decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrona Środowiska, do której trafiła skarga w sprawie nieuwzględnienia udziału mieszkańców w  procedurze dotyczącej wydania decyzji środowiskowej - dodał. 

Głos zabrał również, Honorowy Obywatel Starachowic, Józef Kowalski, który od początku nie ukrywa on swojej niechęci do planowanej inwestycji. 

- Wspólnie budowaliśmy osiedle Trzech Krzyży, by służyło nam i przyszłym pokoleniom. Władza miasta na 100-lecie świętości góry Trzech Krzyży w Starachowicach, funduje nam spalarnię śmieci dla Europy, bo nie starczy śmieci ze Starachowic - mówił. - Nigdy bym nie przewidział, że przyjdzie czas, że będę musiał stanąć w obronie budowanego przez nas od podstaw osiedla Trzech Krzyży. Won od budowy spalarni śmieci na osiedlu Trzech Krzyży w Starachowicach - dodał J. Kowalski.

Sympatyk SIDS, Karol Kwapiński w swoim wystąpieniu ocenił działania prezydenta Marka Materka.

- Widać gołym okiem brak szacunku. Administracja Urzędu Miasta nic nie zrobiła, aby zmniejszyć ilość śmieci i odpadów w mieście, a jest możliwość nawet o 70%. Natomiast w podziękowaniu za głosy poparcia w wyborach, chce wybudować spalarnię śmieci przywożonych z całego świata i truć mieszkańców naszego miasta. Na takie działania nie może być przyzwolenia. Za to co się dzieje od 6 lat w Starachowicach ponosi winę także poseł Lipiec, który nigdy nie zgłosił sprzeciwu dla budowy „spalarni śmieci” w Starachowicach, sprzeciwu dla poczynań władz miejskich.

 - Za krzywdy wyrządzone w ostatnich miesiącach starszym ludziom w naszym mieście, za lęk, że jutro będzie się tu budować krematorium dla żyjących tu mieszkańców, szczególnie na osiedlu Trzech Krzyży i w okolicach, daję prezydentowi Materkowi czerwoną kartkę - powiedział Karol Kwapiński wyciągając czerwony kartonik.  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.
Ruszyła budowa parkingu na terenie Strefy 

2023-09-19

Ruszyła budowa parkingu na terenie Strefy 

Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" przy ul. Kwiatkowskiego (naprzeciwko Zespołu Doskonalenia Zawodowego) powstaje nowy parking. Inwestycja realizowana jest w ramach współpracy partnerskiej przy realizacji zadania pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju SSE Starachowice S.A. m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Zadanie dofinansowane jest z rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.
Zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kto wygrał?

2023-09-18

Zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Kto wygrał?

Zakończyło się tegoroczne głosowanie, w ramach starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców pięciu pomysłów, wygrał projekt Konrada Rączki, czyli remont sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 12 w Starachowicach. Nie zadowala jednak liczba głosujących. Z 44 129 uprawnionych osób, głosy oddało tylko 1428 mieszkańców, z czego 173 głosy były nieważne.

2023-09-16

"Kobiety na wybory" - wizyta posłanek Koalicji Obywatelskiej w Starachowicach

Bus Koalicji Obywatelskiej z posłankami Barbarą Nowacką, Agnieszką Pomaską oraz Małgorzatą Kidawą-Błońską zawitał w piątkowe (15 września br.) przedpołudnie w Starachowicach.