JUŻ W KIOSKU

Chcieli zabrać głos podczas sesji. Troje radnych było przeciwnych

2022-05-04 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radni samorządowi wybierani są przez obywateli w demokratycznych wyborach. Mają reprezentować wyborców, a także wsłuchiwać się w ich głosy. Podczas kwietniowej (29 kwietnia) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach, na obradach pojawili się właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej, gdzie znajduje się słynny już wykop pod blok. Do końca bieżącego miesiąca mają czas na ich usunięcie. Czują się rozgoryczeni, ponieważ kilka lat temu prezydent miasta Marek Materek miał im obiecać teren zastępczy, gdzie będą mogli się przenieść.  

fot. Gazeta Starachowicka

- Jesteśmy dzierżawcami placu pod garaże przy ulicy Kościelnej. Dostaliśmy wypowiedzenia, aby usunąć te garaże, oczywiście na własny koszt. Likwidacja liczników i oczyszczenie placu. I, mimo że od 2016 roku pan prezydent obiecywał nam w zamian plac zastępczy, gdzie moglibyśmy to przenieść, to niestety, to wypowiedzenie kończy się niedługo, tj. z końcem maja, a obietnice pozostały tylko obietnicami. Nie dostaliśmy tego placu zastępczego, gdzie moglibyśmy ewentualnie przenieść te garaże, których zostało tam około 30 - mówił w rozmowie z mediami Jakub Sadowski. -  Czas mamy do końca maja, ale nie mamy dokąd się wyprowadzić. Po prostu, mamy na własny koszt, to zutylizować. Miasto nie zaproponowało żadnej alternatywy. Obietnica ciągnie się od 2016 roku. Nie mamy alternatywy. Na własny koszt mamy polikwidować przyłącza, liczniki i uprzątnąć teren, zutylizować... Niektóre garaże da się złożyć, niektóre stoją tam od 50. lat. Są panowie, którzy od 50. lat płacą podatki za tę dzierżawę i taką właśnie dostali "nagrodę", za 50 lat płacenia tych podatków - dodał przedstawiciel grupy mieszkańców.

Przy ulicy Kościelnej, niebawem mają ponownie ruszyć prace budowalne i teren będzie niezbędny wykonawcy do składowania materiałów. W opinii magistratu gmina w obrębie osiedla przebudowuje ulice i tworzy dodatkowe miejsca postojowe, a działka przy ZEC będzie miała inne przeznaczenie.

Starachowiczanie chcieli publicznie, przed radnymi przedstawić swoją sytuację. Radny Sylwester Kwiecień wniósł o udzielenie im głosu. W trakcie głosowania, na sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego obecnych było 14 radnych. "Za" głosowało 10 osób, "przeciw" było 3 radnych, wstrzymała się jedna osoba. Przeciw udzieleniu głosu mieszkańcom byli: Agnieszka Cheda, Marek Kamiński Krzysztof Zuba. 

- Potrzebowaliśmy 12 głosów. Niestety, wniosek nie został wprowadzony - powiedział po głosowaniu prowadzący obrady, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej radny Mariusz Konarski. 

Oburzeni wynikiem głosowania, mieszkańcy opuścili salę.

źródło: YT Telewizja Ratusz / sesja

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gmina planuje kredyt. Na jakie inwestycje go przeznaczy?

2024-05-27

Gmina planuje kredyt. Na jakie inwestycje go przeznaczy?

Do 2 lipca br. banki, które chcą udzielić kredytu Miastu Starachowice, mają czas na złożenie ofert. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 11,5 miliona złotych z przeznaczeniem na finansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie 5.972.667,52 zł oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w kwocie 5.527.332,48 zł. 
Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji na „wahadle” w ciągu ulicy Radomskiej

2024-05-26

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji na „wahadle” w ciągu ulicy Radomskiej

Starostwo Powiatowe informuje, że od poniedziałku (27 maja) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Radomskiej w Starachowicach. Chodzi o odcinek od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z drogą krajową nr 42, gdzie od kilku tygodniu odbywa się ruch wahadłowy.
Miejskie rowery elektryczne wycofane. Co jest powodem?

2024-05-25

Miejskie rowery elektryczne wycofane. Co jest powodem?

Po kilkunastu dniach od startu systemu roweru miejskiego "Star Bike" w Starachowicach pojawił się pierwszy poważny problem. Z eksploatacji wycofane zostały rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Jaki jest powód? Okazało się, że jednoślady prawdopodobnie posiadają wady fabryczne.
Pożarnicze odznaczenia i awanse

2024-05-24

Pożarnicze odznaczenia i awanse

Na co dzień ryzykują zdrowiem i życiem gasząc pożary, walcząc ze skutkami klęsk żywiołowych, czy ratując ofiary wypadków. 4 maja mają swoje główne święto i wtedy szczególnie dziękujemy im za ich trudną pracę. Strażacy ze Starachowic i jednostek z naszego powiatu mieli także swoją lokalną uroczystość. 23 maja w czasie Powiatowego Dnia Strażaka odebrali wysokie odznaczenia państwowe i branżowe oraz awansowali na wyższe stopnie służbowe.     
Unijna dotacja na usługi społeczne w Starachowicach

2024-05-24

Unijna dotacja na usługi społeczne w Starachowicach

Już od czerwca tego roku, przez kolejne 30 miesięcy, w Starachowicach realizowany będzie Program Usług Społecznych. Jakie usługi znajdują się w programie? Jaką pomoc - nie tylko dla seniorów - przewidziano?
Kładka na Kamiennej w nowej odsłonie

2024-05-23

Kładka na Kamiennej w nowej odsłonie

Zniszczona podczas powodzi, która miała miejsce w 2010 roku kładka nad rzeką Kamienną łącząca osiedle Orłowo z groblą na zbiorniku Pasternik, została na nowo postawiona. To duże ułatwienie dla mieszkańców, którzy chętnie z niej korzystali, a po powodzi przez wiele lat zabiegali o jej odbudowę.
Ulica Strugowa do remontu. Powstanie parking

2024-05-22

Ulica Strugowa do remontu. Powstanie parking

W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Starachowice zostało zamieszczone postępowanie dotyczące budowy ulicy Strugowej oraz budowy parkingu na 75 miejsc postojowych przy tej ulicy. Zainteresowani przetargiem firmy, swoje oferty mogli składać do 14 maja br.
Rehabilitacja dziecięca z pionizatorami

2024-05-22

Rehabilitacja dziecięca z pionizatorami

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci starachowickiego szpitala decyzją dyrektora placówki Jacka Walkowskiego wzbogacił się o dwa pionizatory dynamiczne. Innowacyjne urządzenia przeznaczone są dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego - do ćwiczeń z zakresu szkolenia chodu. Ich modułowa budowa pozwala w łatwy i szybki sposób dostosować je do potrzeb pacjenta. Załoga Ośrodka pod kierownictwem lekarza Marzeny Padzik– Gelbert przeszła już stosowne szkolenia w tym zakresie.
Miniaturowe STAR-y, jak wrocławskie krasnale kolejną atrakcją Starachowic

2024-05-21

Miniaturowe STAR-y, jak wrocławskie krasnale kolejną atrakcją Starachowic

Ławeczki, gdzie można się przysiąść do legendarnej dla miasta osoby, czy krasnale, które witają nas we Wrocławiu, to atrakcje, z których słynie wiele polskich miasta. Starachowice mają ławeczkę Rachtana, odrestaurowane STAR-y, które przypominają o historii miasta, a teraz w przestrzeni publicznej pojawią się... miniatury tych słynnych ciężarówek.  
Uschnięte głogi przy wiadukcie. Kiedy zostaną wymienione?

2024-05-20

Uschnięte głogi przy wiadukcie. Kiedy zostaną wymienione?

Nasadzenia wzdłuż wiaduktu przy al. kard. Wyszyńskiego w Starachowicach miały cieszyć oczy mieszkańców. Już trzy lata temu, w maju 2021 roku, po alarmach jednej z Mieszkanek poinformowano, że głogi objęte są gwarancją i zostaną w jej ramach, wymienione. Rok później, w 2022 roku, zawiadomiono, że głogi niestety zaatakowała choroba i zostaną wymienione na koszt gminy.