JUŻ W KIOSKU

Chcieli zabrać głos podczas sesji. Troje radnych było przeciwnych

2022-05-04 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radni samorządowi wybierani są przez obywateli w demokratycznych wyborach. Mają reprezentować wyborców, a także wsłuchiwać się w ich głosy. Podczas kwietniowej (29 kwietnia) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach, na obradach pojawili się właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej, gdzie znajduje się słynny już wykop pod blok. Do końca bieżącego miesiąca mają czas na ich usunięcie. Czują się rozgoryczeni, ponieważ kilka lat temu prezydent miasta Marek Materek miał im obiecać teren zastępczy, gdzie będą mogli się przenieść.  

fot. Gazeta Starachowicka

- Jesteśmy dzierżawcami placu pod garaże przy ulicy Kościelnej. Dostaliśmy wypowiedzenia, aby usunąć te garaże, oczywiście na własny koszt. Likwidacja liczników i oczyszczenie placu. I, mimo że od 2016 roku pan prezydent obiecywał nam w zamian plac zastępczy, gdzie moglibyśmy to przenieść, to niestety, to wypowiedzenie kończy się niedługo, tj. z końcem maja, a obietnice pozostały tylko obietnicami. Nie dostaliśmy tego placu zastępczego, gdzie moglibyśmy ewentualnie przenieść te garaże, których zostało tam około 30 - mówił w rozmowie z mediami Jakub Sadowski. -  Czas mamy do końca maja, ale nie mamy dokąd się wyprowadzić. Po prostu, mamy na własny koszt, to zutylizować. Miasto nie zaproponowało żadnej alternatywy. Obietnica ciągnie się od 2016 roku. Nie mamy alternatywy. Na własny koszt mamy polikwidować przyłącza, liczniki i uprzątnąć teren, zutylizować... Niektóre garaże da się złożyć, niektóre stoją tam od 50. lat. Są panowie, którzy od 50. lat płacą podatki za tę dzierżawę i taką właśnie dostali "nagrodę", za 50 lat płacenia tych podatków - dodał przedstawiciel grupy mieszkańców.

Przy ulicy Kościelnej, niebawem mają ponownie ruszyć prace budowalne i teren będzie niezbędny wykonawcy do składowania materiałów. W opinii magistratu gmina w obrębie osiedla przebudowuje ulice i tworzy dodatkowe miejsca postojowe, a działka przy ZEC będzie miała inne przeznaczenie.

Starachowiczanie chcieli publicznie, przed radnymi przedstawić swoją sytuację. Radny Sylwester Kwiecień wniósł o udzielenie im głosu. W trakcie głosowania, na sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego obecnych było 14 radnych. "Za" głosowało 10 osób, "przeciw" było 3 radnych, wstrzymała się jedna osoba. Przeciw udzieleniu głosu mieszkańcom byli: Agnieszka Cheda, Marek Kamiński Krzysztof Zuba. 

- Potrzebowaliśmy 12 głosów. Niestety, wniosek nie został wprowadzony - powiedział po głosowaniu prowadzący obrady, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej radny Mariusz Konarski. 

Oburzeni wynikiem głosowania, mieszkańcy opuścili salę.

źródło: YT Telewizja Ratusz / sesja

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.