JUŻ W KIOSKU

Chcieli zabrać głos podczas sesji. Troje radnych było przeciwnych

2022-05-04 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Radni samorządowi wybierani są przez obywateli w demokratycznych wyborach. Mają reprezentować wyborców, a także wsłuchiwać się w ich głosy. Podczas kwietniowej (29 kwietnia) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach, na obradach pojawili się właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej, gdzie znajduje się słynny już wykop pod blok. Do końca bieżącego miesiąca mają czas na ich usunięcie. Czują się rozgoryczeni, ponieważ kilka lat temu prezydent miasta Marek Materek miał im obiecać teren zastępczy, gdzie będą mogli się przenieść.  

fot. Gazeta Starachowicka

- Jesteśmy dzierżawcami placu pod garaże przy ulicy Kościelnej. Dostaliśmy wypowiedzenia, aby usunąć te garaże, oczywiście na własny koszt. Likwidacja liczników i oczyszczenie placu. I, mimo że od 2016 roku pan prezydent obiecywał nam w zamian plac zastępczy, gdzie moglibyśmy to przenieść, to niestety, to wypowiedzenie kończy się niedługo, tj. z końcem maja, a obietnice pozostały tylko obietnicami. Nie dostaliśmy tego placu zastępczego, gdzie moglibyśmy ewentualnie przenieść te garaże, których zostało tam około 30 - mówił w rozmowie z mediami Jakub Sadowski. -  Czas mamy do końca maja, ale nie mamy dokąd się wyprowadzić. Po prostu, mamy na własny koszt, to zutylizować. Miasto nie zaproponowało żadnej alternatywy. Obietnica ciągnie się od 2016 roku. Nie mamy alternatywy. Na własny koszt mamy polikwidować przyłącza, liczniki i uprzątnąć teren, zutylizować... Niektóre garaże da się złożyć, niektóre stoją tam od 50. lat. Są panowie, którzy od 50. lat płacą podatki za tę dzierżawę i taką właśnie dostali "nagrodę", za 50 lat płacenia tych podatków - dodał przedstawiciel grupy mieszkańców.

Przy ulicy Kościelnej, niebawem mają ponownie ruszyć prace budowalne i teren będzie niezbędny wykonawcy do składowania materiałów. W opinii magistratu gmina w obrębie osiedla przebudowuje ulice i tworzy dodatkowe miejsca postojowe, a działka przy ZEC będzie miała inne przeznaczenie.

Starachowiczanie chcieli publicznie, przed radnymi przedstawić swoją sytuację. Radny Sylwester Kwiecień wniósł o udzielenie im głosu. W trakcie głosowania, na sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego obecnych było 14 radnych. "Za" głosowało 10 osób, "przeciw" było 3 radnych, wstrzymała się jedna osoba. Przeciw udzieleniu głosu mieszkańcom byli: Agnieszka Cheda, Marek Kamiński Krzysztof Zuba. 

- Potrzebowaliśmy 12 głosów. Niestety, wniosek nie został wprowadzony - powiedział po głosowaniu prowadzący obrady, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej radny Mariusz Konarski. 

Oburzeni wynikiem głosowania, mieszkańcy opuścili salę.

źródło: YT Telewizja Ratusz / sesja

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.
Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

2023-05-31

Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

W Starachowicach trwa budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy przyglądają się tym inwestycjom, m.in. traktowi budowanemu wzdłuż bloków przy ul. Harcerskiej. Interweniują nie tylko w mediach, ale również poprzez radnych reprezentujących ich rejony. 

2023-05-31

"Stary szpital". Wykonanie dokumentacji dla osiedla przesunięte 

W lutym br. podczas konsultacji społecznych zaprezentowano cztery koncepcje urbanistyczne dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach. Przy tworzeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej, wykonawca zadania - A2P2 architecture & planning, działający w kooperacji z mamArchitekci Sp. z o.o. - był zobligowany uwzględnić wykonaną już inwentaryzację budowlaną oraz ekspertyzę techniczną istniejącego budynku dawnego szpitala.
Nowy gracz na arenie politycznej. Nowa Demokracja TAK oficjalnie zaprezentowana

2023-05-30

Nowy gracz na arenie politycznej. Nowa Demokracja TAK oficjalnie zaprezentowana

Nowa Demokracja TAK to partia, która powstała na fundamencie społecznego Ruchu Marka Materka i już oficjalnie przygotowuje się do wyborów parlamentarnych. Prezydent Starachowic Marek Materek podczas poniedziałkowego (29 maja br.) wydarzenia zaprezentował nazwę ugrupowania, jego logo oraz zarząd. Przedstawiono także pierwszych kandydatów do Senatu Rzeczypospolitej Polski. 
Dla kogo Asystent Osoby Niepełnosprawnej? Wyjaśniamy

2023-05-29

Dla kogo Asystent Osoby Niepełnosprawnej? Wyjaśniamy

Kim jest asystent osoby niepełnosprawnej? Jakie formalności należy spełnić, by taka osoba pomagała potrzebującym? Te i inne pytania pojawiły się po konferencji prasowej dotyczącej pomocy dla pani Joanny ze Starachowic. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić w Centrum Usług Społecznych, na jakich zasadach program funkcjonuje w naszym mieście.