JUŻ W KIOSKU

Budowa ścieżek rowerowych w Starachowicach. Ile drzew zostanie wyciętych?

2023-02-27 18:48:25

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Temat budowy ścieżek rowerowych, które powstają przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich w Starachowicach, podczas poniedziałkowej (27 lutego br.) konferencji prasowej poruszył prezydent Starachowic Marek Materek. Odniósł się również do kwestii, która kilka miesięcy temu wzbudziła niezadowolenie mieszkańców, tj. wycinki drzew i krzewów pod te inwestycje. 

od lewej: architekt miejski Marcin Bednarczyk, prezydent Starachowic Marek Materek, zastępca prezydenta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec / fot. Gazeta Starachowicka

- Budujemy ścieżki rowerowe głównie po to, aby mieszkańcy Starachowic jak najczęściej mogli korzystać z rowerów - mówił prezydent Starachowic. - Przede wszystkim, żeby zapewnić  bezpieczeństwo dzieci, które chcą dotrzeć do szkoły rowerem, ale także, by umożliwić bezpieczne dotarcie do pracy wszystkim mieszkańcom, którzy chcą swoim jednośladem przemieścić się do swojego zakładu pracy. Ścieżki powstają w kilku lokalizacjach, m.in.: przy ulicy Radomskiej, Szkolnej, Jadwigi Kaczyńskiej, Bankowej, Marszałka Piłsudskiego, Rogowskiego, Słonecznej i przy ulicy Na Szlakowisku. Kwota, jaką przeznaczamy na ten cel to 15,8 mln zł, w tym 95 proc. stanowią środki zewnętrzne, a 5 proc. to wkład własny - powiedział Marek Materek i dodał, że każda inwestycja wiąże się z uwzględnieniem podczas projektowania całej infrastruktury, która leży na trasie danej inwestycji, zarówno tą podziemną, jak i naziemną, tj. drzewa czy krzewy. 

Prezydent odniósł się do tematu wycinki drzew. Jak poinformował, w dużej mierze zostaną one ocalone, a do wycinki wskazano 66 drzew. 

- W przypadku ścieżek rowerowych moja opozycja informowała o tym, że w ramach tego projektu zostanie usuniętych 219 drzew. Zawsze staram się, aby w przypadku takich inwestycji, ograniczać skalę wycinki do niezbędnego minimum. Na tym przykładzie możemy podać, ile drzew było przeznaczonych do usunięcia w 2019 roku, a ile zostanie realnie wyciętych. Przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej, gdzie planowano wyciąć 28 drzew, znikną dwa. Przy ulicy Szkolnej zamiast 59, wyciętych zostanie 29; przy ulicy Piłsudskiego i Rogowskiego z 37, wycięte zostaną 4, a przy ulicy Na Szlakowisku z 28, usunięte będą trzy drzewa - wyliczał Marek Materek. - W zamian zaplanowano 178 nowych zasadzeń drzewostanu i 1218 krzewów.

Jak dodaje prezydent, prace idą zgodnie z planem, a ścieżki powinny być gotowe w trzecim kwartale tego roku.

ulica Jadwigi Kaczyńskiej / fot. Gazeta Starachowicka

ulica Na Szlakowisku / fot. Gazeta Starachowicka

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

2024-07-23

WAKACYJNY KONKURS - DO WYGRANIA POBYT W APARTAMENCIE NA MAJORCE DLA 4 OSÓB!

Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem.