JUŻ W KIOSKU

Budowa ścieżek rowerowych w Starachowicach. Ile drzew zostanie wyciętych?

2023-02-27 18:48:25

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Temat budowy ścieżek rowerowych, które powstają przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich w Starachowicach, podczas poniedziałkowej (27 lutego br.) konferencji prasowej poruszył prezydent Starachowic Marek Materek. Odniósł się również do kwestii, która kilka miesięcy temu wzbudziła niezadowolenie mieszkańców, tj. wycinki drzew i krzewów pod te inwestycje. 

od lewej: architekt miejski Marcin Bednarczyk, prezydent Starachowic Marek Materek, zastępca prezydenta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec / fot. Gazeta Starachowicka

- Budujemy ścieżki rowerowe głównie po to, aby mieszkańcy Starachowic jak najczęściej mogli korzystać z rowerów - mówił prezydent Starachowic. - Przede wszystkim, żeby zapewnić  bezpieczeństwo dzieci, które chcą dotrzeć do szkoły rowerem, ale także, by umożliwić bezpieczne dotarcie do pracy wszystkim mieszkańcom, którzy chcą swoim jednośladem przemieścić się do swojego zakładu pracy. Ścieżki powstają w kilku lokalizacjach, m.in.: przy ulicy Radomskiej, Szkolnej, Jadwigi Kaczyńskiej, Bankowej, Marszałka Piłsudskiego, Rogowskiego, Słonecznej i przy ulicy Na Szlakowisku. Kwota, jaką przeznaczamy na ten cel to 15,8 mln zł, w tym 95 proc. stanowią środki zewnętrzne, a 5 proc. to wkład własny - powiedział Marek Materek i dodał, że każda inwestycja wiąże się z uwzględnieniem podczas projektowania całej infrastruktury, która leży na trasie danej inwestycji, zarówno tą podziemną, jak i naziemną, tj. drzewa czy krzewy. 

Prezydent odniósł się do tematu wycinki drzew. Jak poinformował, w dużej mierze zostaną one ocalone, a do wycinki wskazano 66 drzew. 

- W przypadku ścieżek rowerowych moja opozycja informowała o tym, że w ramach tego projektu zostanie usuniętych 219 drzew. Zawsze staram się, aby w przypadku takich inwestycji, ograniczać skalę wycinki do niezbędnego minimum. Na tym przykładzie możemy podać, ile drzew było przeznaczonych do usunięcia w 2019 roku, a ile zostanie realnie wyciętych. Przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej, gdzie planowano wyciąć 28 drzew, znikną dwa. Przy ulicy Szkolnej zamiast 59, wyciętych zostanie 29; przy ulicy Piłsudskiego i Rogowskiego z 37, wycięte zostaną 4, a przy ulicy Na Szlakowisku z 28, usunięte będą trzy drzewa - wyliczał Marek Materek. - W zamian zaplanowano 178 nowych zasadzeń drzewostanu i 1218 krzewów.

Jak dodaje prezydent, prace idą zgodnie z planem, a ścieżki powinny być gotowe w trzecim kwartale tego roku.

ulica Jadwigi Kaczyńskiej / fot. Gazeta Starachowicka

ulica Na Szlakowisku / fot. Gazeta Starachowicka

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.