JUŻ W KIOSKU

Blok przy ulicy Kościelnej czeka na mieszkańców [ZDJĘCIA]

2024-02-27 07:23

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Budynek mieszkalny przy ulicy Kościelnej w Starachowicach już odebrany, a pierwsi lokatorzy już oglądają lokale. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zaplanowano zasiedlenia 103 nowych mieszkań. To kolejna inwestycja mieszkaniowa zrealizowana w naszym mieście, co oznacza poprawę standardu zamieszkania najemców gminnych lokali komunalnych.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

Do dyspozycji mieszkańców są 103 mieszkania o powierzchni 26 i 40 metrów kwadratowych. Wszystkie, które znajdują się na parterze, są dostosowane m.in. do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oddane będą w wersji „pod klucz”, czyli z białym montażem w łazience i podstawowymi sprzętami w kuchni. Do każdego mieszkania przynależy także komórka lokatorska w piwnicy, są także pomieszczenia techniczne i wspólne, np. wózkownia.

Budowa bloku Kościelna 52 B otwiera miastu drogę do uwolnienia terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej na osiedlu Bugaj. Ma to kluczowe znaczenie, by miasto posiadało grunty do zaoferowania inwestorom pod tworzenie nowych miejsc pracy.

- Nowym budynkiem zastępujemy budynki ogrzewane kopciuchami, gdzie często trzeba korzystać z przenośnych toalet i zdroju ulicznego. Skracamy listę osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Możliwość zamieszkania w nowym budynku otrzyma część osób od lat oczekujących na przyznanie lokalu z zasobu gminy. Często są to osoby z niepełnosprawnością. Lokale na parterze przystosowaliśmy z myślą o nich właśnie – mówił podczas poniedziałkowej (26 lutego br.) prezydent Starachowic Marek Materek. - Nowa inwestycja mieszkaniowa na Kościelnej to również poprawa jakości powietrza na terenie miasta. Dzięki tej inwestycji w mieście zlikwidowanych zostanie kilkadziesiąt kopciuchów. Nowy budynek podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej – dodał prezydent. - Budynek usytuowaliśmy na działce, gdzie przez lata stał barak z lokalami socjalnymi. A przecież to miejsce jest bardzo dobre pod względem lokalizacji na miejskiej mapie. W pobliżu jest przedszkole, szkoła, a ulica Kościelna to jedna z najważniejszych ulic na komunikacyjnej mapie autobusowych połączeń. Kolejna istotna kwestia to opłaty za media. W budynku zamontowaliśmy system przedpłatowy za media. Jeśli chcesz korzystać z ciepła, wody czy prądu to musisz za to zapłacić. W ten sposób walczymy z nieuczciwymi najemcami, którzy chcieliby korzystać z mediów na koszt innych mieszkańców, generując zaległości czynszowe – wyjaśnia Marek Materek.

Budynek mieszkalny przy ulicy Kościelnej to dwuklatkowy budynek o 4 kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji piwnicznej. Podziemia przeznaczone są w całości na komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne. Kondygnacje nadziemne przeznaczone są na cele mieszkalne. Powstało tu łącznie 103 mieszkania komunalne o powierzchni od 26 do 40 metrów kwadratowych. Wykonawca uwzględnił również mieszkania przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Są to dwa mieszkania znajdujące się na parterze budynku. Mają one powierzchnię 42 mkw i 62 mkw. Inwestycja to nie tylko budowa samego budynku mieszkalnego. To również kompleksowe zagospodarowanie terenu, które obejmuje nasadzenia terenów zielonych, a także stworzenie terenów utwardzonych. Są one wykorzystane na dojścia, dojazdy oraz miejsca postojowe. Utworzono także plac zabaw, który wyposażono w urządzenia, i którego nawierzchnia jest antypoślizgowa, amortyzująca ewentualne upadki. Na terenie inwestycji jest również wydzielone miejsce na kontenery – systemowa wiata śmietnikowa.

Wykonawcą inwestycji była kielecka firma EKO-INVEST. Koszt budowy budynku mieszkalnego wyniósł 19 407 010,33 zł. Na realizację inwestycji Gmina pozyskała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 14 458 296,68 zł. 

Przypomnijmy,  że budowa bloku komunalnego przy ul. Kościelnej nie obyła się bez początkowych problemów. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2021 roku, rozebrano wówczas stare baraki, które znajdowały się w tym miejscu. W październiku przystąpiono do wykonania wykopów pod fundamenty, jednak prace zostały wstrzymane. Okazało się, że budowlańcy napotkali inne warunki geologiczne niż te wskazane w specyfikacji projektowej i trzeba było zmienić plan budowy. Wykonano wzmocnienie podłoża i dopiero wykonano płytę stanowiącą fundament budynku. Budowa rozpoczęła się ponownie w sierpniu 2022 roku. Wykonawca zakończył prace połowie grudnia ub.r. W lutym 2024 roku po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, podpisany został protokół odbioru końcowego.

fot. Anna Ząbecka / Gazeta Starachowicka

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.