JUŻ W KIOSKU

Będzie mammograf w naszym szpitalu

2023-11-17 09:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Mieszkanki powiatu starachowickiego nie będą musiały już jeździć do odległych ośrodków, aby wykonać badanie mammograficzne. Niebawem zrobią je u nas, w szpitalu. Powiat pozyskał ponad 750 tys. zł dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup mammografu i dostosowanie pomieszczeń do wykonywania badań mammograficznych w PZOZ w Starachowicach.

fot. Powiat Starachowicki

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. To najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Na szczęście jego wczesne wykrycie, pozwala skutecznie z nim walczyć, dlatego tak ważne są regularne badania.

Niestety, w przypadku mieszkanek naszego powiatu oznaczało to albo wyjazd do odległych ośrodków w naszym regionie, albo konieczność czekania na przyjazd mammobusu.

Starachowicki szpital nie posiadał jak dotąd własnego mammografu. Wcześniej świadczenia z tego zakresu realizowała firma „Dobre Zdrowie”, jednak ze względu na uszkodzenie urządzenia od ponad roku mieszkanki naszego powiatu były zmuszone szukać pomocy gdzie indziej.

Co ciekawe, na terenie województwa świętokrzyskiego liczącego ponad 1 mln 200 tys. mieszkańców, gdzie ponad połowę stanowią kobiety, funkcjonują jedynie cztery pracownie stacjonarne wykonujące badania mammograficzne. Jest to naprawdę niewiele, zważywszy, że tylko w naszym powiecie jest ponad 45 tys. kobiet (dane na koniec 2022 r.).

Na szczęście niebawem będą one mogły wykonywać badania na miejscu. Dzięki pozyskanej przez Powiat dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa, szpital będzie mógł kupić mammograf, z pomocą którego uruchomi pracownię mammograficzną.

15 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa na przekazanie dotacji. Dokument sygnowali podpisami: Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a z ramienia Powiatu: Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan i Skarbnik Powiatu Magdalena Zawadzka, w obecności posła Krzysztofa Lipca oraz Andrzeja Prusia – doradcy wojewody. Zgodnie z tym dokumentem, do Powiatu ma trafić 752 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa, co stanowi 80 proc. środków niezbędnych do zakupu aparatury. Pozostałe 20 proc. będzie stanowić wkład własny, z czego szpital pokryje 19 proc., a Powiat dołoży brakujący 1 proc.

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski w imieniu Zarządu Powiatu oraz dyrekcji szpitala podziękował za środki z rezerwy budżetu, zapewniając, że zostaną dobrze spożytkowane.

- Jest to bardzo ważna inwestycja w zdrowie pacjentek. Jestem przekonany, że skorzysta z niej wiele mieszkanek nie tylko naszego powiatu, ale także północnej części województwa świętokrzyskiego – powiedział wicestarosta.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

2023-11-24

Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Mirzec chce uruchomić z początkiem nowego roku cztery linie komunikacyjne o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy siedzibą Powiatu w Starachowicach a gminą Mirzec. Czy tak się stanie zależeć będzie jednak od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 
Zostań rodzicem zastępczym

2023-11-07

Zostań rodzicem zastępczym

103 to liczba rodzin zastępczych, jakie działają w naszym powiecie. Aż 71 z nich to rodziny spokrewnione, a tylko pięć ma status zawodowych. To nadal za mało, biorąc pod uwagę coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie. Codziennie przychodzą maile z pytaniem o miejsce dla kolejnych dzieci w pieczy zastępczej. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, zachęcamy do udziału w kolejnej edycji szkolenia PRIDE dla rodzin zastępczych. 
Porządek obrad październikowej sesji Rady Powiatu

2023-10-25

Porządek obrad październikowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 października br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Droga w Mircu Poddąbrowie zyska nową nawierzchnię

2023-10-24

Droga w Mircu Poddąbrowie zyska nową nawierzchnię

Rusza kolejna inwestycja drogowa w naszym powiecie. 16 października br. przekazany został teren budowy w Mircu Poddąbrowie, gdzie przebudowany zostanie ponad 200 m odcinek drogi powiatowej pomiędzy tą miejscowością a ulicą Langiewicza. Finał prac za ok. 1,5 miesiąca.
Niebawem wbijanie fundamentów pod wiadukt

2023-10-23

Niebawem wbijanie fundamentów pod wiadukt

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano ponad 2% kontraktu zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem finansowo-rzeczowym. Niebawem rozpocznie się palowanie, czyli wbijanie fundamentów pod nowy obiekt.
Od poniedziałku czasowe zamknięcie drogi powiatowej

2023-10-19

Od poniedziałku czasowe zamknięcie drogi powiatowej

Uwaga kierowcy! W związku z prowadzonymi robotami drogowymi od poniedziałku (23 października) do soboty (28 października br.) zamknięty będzie dla ruchu odcinek drogi powiatowej 0618T (Lipie-Henryk „Szyb”) - od zjazdu na Lipie do Willi Rosochacz.
Pieniądze na konserwację Wielkiego Pieca

2023-09-30

Pieniądze na konserwację Wielkiego Pieca

Powiat pozyskał 500 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie Wielkiego Pieca. W ramach tych środków odnowiony zostanie najważniejszy obiekt jedynego w Europie zachowanego w pełni ciągu technologicznego zakładu wielkopiecowego z XIX wieku.
Porządek obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu

2023-09-27

Porządek obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (28 września br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv. 
Starostwo bez barier

2023-09-26

Starostwo bez barier

Plany tyflograficzne, pętle indukcyjne, dostęp do aplikacji internetowej, pozwalającej modyfikować treści tak, aby były one zrozumiałe dla osób z trudnościami intelektualnymi czy wzrokowymi – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zostały zastosowane w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, aby stało się ono przyjazne osobom niepełnosprawnym. Dzisiaj to jeden z najbardziej dostępnych budynków w naszym powiecie. 
10 Festiwal Nauki w Starachowicach

2023-09-25

10 Festiwal Nauki w Starachowicach

Już we wtorek (26 września br.) zapraszamy na 10 Festiwal Nauki – jedyne takie wydarzenie dla uczniów szkół podstawowych i średnich w naszym powiecie, popularyzujące naukę. Impreza odbędzie się tradycyjnie na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będą pokazy, warsztaty naukowe poświęcone naukom ścisłym i przyrodniczym, prezentacje prac uczniowskich i dodatkowo w tym roku spotkanie oko w oko z dinozaurami.