JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Będzie mammograf w naszym szpitalu

2023-11-17 09:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Mieszkanki powiatu starachowickiego nie będą musiały już jeździć do odległych ośrodków, aby wykonać badanie mammograficzne. Niebawem zrobią je u nas, w szpitalu. Powiat pozyskał ponad 750 tys. zł dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup mammografu i dostosowanie pomieszczeń do wykonywania badań mammograficznych w PZOZ w Starachowicach.

fot. Powiat Starachowicki

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. To najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Na szczęście jego wczesne wykrycie, pozwala skutecznie z nim walczyć, dlatego tak ważne są regularne badania.

Niestety, w przypadku mieszkanek naszego powiatu oznaczało to albo wyjazd do odległych ośrodków w naszym regionie, albo konieczność czekania na przyjazd mammobusu.

Starachowicki szpital nie posiadał jak dotąd własnego mammografu. Wcześniej świadczenia z tego zakresu realizowała firma „Dobre Zdrowie”, jednak ze względu na uszkodzenie urządzenia od ponad roku mieszkanki naszego powiatu były zmuszone szukać pomocy gdzie indziej.

Co ciekawe, na terenie województwa świętokrzyskiego liczącego ponad 1 mln 200 tys. mieszkańców, gdzie ponad połowę stanowią kobiety, funkcjonują jedynie cztery pracownie stacjonarne wykonujące badania mammograficzne. Jest to naprawdę niewiele, zważywszy, że tylko w naszym powiecie jest ponad 45 tys. kobiet (dane na koniec 2022 r.).

Na szczęście niebawem będą one mogły wykonywać badania na miejscu. Dzięki pozyskanej przez Powiat dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa, szpital będzie mógł kupić mammograf, z pomocą którego uruchomi pracownię mammograficzną.

15 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa na przekazanie dotacji. Dokument sygnowali podpisami: Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a z ramienia Powiatu: Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan i Skarbnik Powiatu Magdalena Zawadzka, w obecności posła Krzysztofa Lipca oraz Andrzeja Prusia – doradcy wojewody. Zgodnie z tym dokumentem, do Powiatu ma trafić 752 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa, co stanowi 80 proc. środków niezbędnych do zakupu aparatury. Pozostałe 20 proc. będzie stanowić wkład własny, z czego szpital pokryje 19 proc., a Powiat dołoży brakujący 1 proc.

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski w imieniu Zarządu Powiatu oraz dyrekcji szpitala podziękował za środki z rezerwy budżetu, zapewniając, że zostaną dobrze spożytkowane.

- Jest to bardzo ważna inwestycja w zdrowie pacjentek. Jestem przekonany, że skorzysta z niej wiele mieszkanek nie tylko naszego powiatu, ale także północnej części województwa świętokrzyskiego – powiedział wicestarosta.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych.