JUŻ W KIOSKU

"Baczyński" świętuje Dzień Patrona

2023-01-30 09:14:21

Ocena:

4.7/5 | 3 głosów

Zgodnie z tradycją III LO, w styczniu obchodzony jest Dzień Patrona - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego . Ze względu na pandemię, w poprzednich latach nie było możliwości przygotowania uroczystego apelu, jednak w tym roku się to udało.

Uczniowie, wspierani przez nauczycieli - Małgorzatę Bonio i Aleksandrę Koźbiel - chętnie zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej.

W hołdzie dla pamięci o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim recytowali wiersze, śpiewali piosenki, odegrali scenkę nawiązującą do czasów Kolumbów. Scenariusz miał charakter wspomnieniowy, odnosił się do życia i twórczości patrona starachowickiej "trójki". Znalazły się w nim znane wiersze poety, m.in. „Pokolenie”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Z głową na karabinie” czy „Biała magia” .

- Cieszy fakt , że również uczniowie klas pierwszych mogli odegrać swoje role na scenie. Z powagą i skupieniem recytowali wybrane wiersze poety. Starali się jak najlepiej oddać klimat wojennej rzeczywistości. Udało się też pokazać muzyczne interpretacje utworów Baczyńskiego. Chwytały za serce piosenki „Pisz do mnie listy” w wykonaniu Diany Orman i Mai Pocheć oraz „Bajka”, którą zaśpiewała Julia Piwowarczyk. Nie zabrakło także naszego ulubionego utworu „ Piosenki”- rozpoczynającej się od słów „ Wciąż wędrujemy ciepłym krajem..” , a zaśpiewała ją Ola Klepacz. - mówią nauczyciele placówki. 

Grupa teatralna pokazała interpretację utworu „Pokolenie”. W scence wykorzystano proste rekwizyty, które miały zbudować atmosferę napięcia i grozy. Czarne płótno w rękach wykonawców stanowiło główny element scenki. Ruchu scenicznego dopełniała dramatyczna muzyka - utwór „Wiatr” Artura Gotza. W grupie młodych aktorów znaleźli się: Diana Orman, Anna Borcuch, Patrycja Skurska, Kinga Kwaśniewska, Karolina Jeleńska. Pierwsze kroki na scenie stawiali także Lena Drożdzeńska, Oliwier Wojciechowski, Eryk Żuchowski, Piotr Banach, Lena Trawczynska.

W roli prowadzących doskonale sprawdzili się Kacper Szczepańczyk i Wojciech Kowalczyk. Przy sprzęcie nagłaśniającym czuwała niezawodna Klaudia Jakubowska . Plakaty przygotowali: Franciszek Kiełek, Roksana Pychowska.

Nauczycielki Małgorzata Bonio (scenariusz i reżyseria) oraz Aleksandra Koźbiel (opracowanie muzyczne) serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Święta Patrona Szkoły a młodym wykonawcom życzą powodzenia w następnych programach artystycznych.

Słów podziękowań dla uczniów i opiekunów za wspaniałe przedstawienie nie szczędził też Dyrektor Szkoły - Mirosław Niewczas na zakończenie uroczystej akademii.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dobroć zawsze na czasie

2024-02-13

Dobroć zawsze na czasie

Nasze placówki oświatowe angażują się w godne pochwały inicjatywy. Szkoła Podstawowa nr 10 w Starachowicach uczestniczy w konkursie promującym życzliwość. Szkoła Podstawowa nr 11 zorganizowała zbiórkę na rzecz ciężko chorej małej mieszkanki naszego miasta.  
W trosce o bezpieczeństwo uczniów

2024-02-10

W trosce o bezpieczeństwo uczniów

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach, kierowany przez starachowiczankę Agnieszkę Kuś, oprócz egzaminowania kandydatów na kierowców we wszystkich kategoriach i realizowania szkoleń, prowadzi też działalność edukacyjną z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Współpracuje z wieloma instytucjami, w tym szkołami, kierując się troską o poprawę bezpieczeństwa nie tylko kierowców, ale również pieszych użytkowników dróg. W minioną środę 7 lutego br., tuż przed rozpoczynającymi się feriami zimowymi 2024, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach wraz z Komendą Powiatową Policji w Starachowicach zorganizował spotkania z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 10 w Starachowicach oraz szkołach podstawowej w Osinach i Trębowcu w gminie Mirzec. 
Odblaskowa szkoła

2024-02-08

Odblaskowa szkoła

Szkoła Podstawowa nr 1 w Starachowicach została nagrodzona za działania promujące bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg. Nasza placówka zajęła trzecie miejsce w skali województwa świętokrzyskiego.   
Dobrze rokujący germanista

2024-01-30

Dobrze rokujący germanista

Szkoła Podstawowa nr 10 w Starachowicach ma wśród swoich uczniów germanistyczny talent. Ósmoklasista Dominik Mazur wygrał XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „W świat z niemieckim” zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące. 
 Nauka gastronomii w nowoczesnych warunkach

2024-01-26

Nauka gastronomii w nowoczesnych warunkach

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach 25 stycznia br. oddano do użytku nową pracownię dla uczniów zdobywających zawód gastronoma.    
Błąd w ocenie egzaminów

2024-01-13

Błąd w ocenie egzaminów

Uczniowie, którzy 9 stycznia br. przystąpili do zdawania egzaminów zawodowych z niepokojem obserwowali wyniki, które wyświetlały się na ekranach ich szkolnych komputerów. System elektroniczny pokazywał, że mają zbyt małą ilość prawidłowych odpowiedzi by zaliczyć sprawdzian, co wielu osobom wydawało się niemożliwe.     - Wśród naszych zdających byli olimpijczycy, a okazało się, że oni też nie zdali- mówi Grażyna Małecka dyrektor ZSZ nr 2, którego nie ominęła ta niepokojąca sytuacja.       
W prestiżowym rankingu

2024-01-13

W prestiżowym rankingu

 I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Zawodowych nr 2 - to najwyżej sklasyfikowane starachowickie placówki w najnowszym rankingu najlepszych szkół średnich w Polsce, przygotowywanym od wielu lat przez czasopismo edukacyjne "Perspektywy". 
Zrozumieć niewidomych

2024-01-08

Zrozumieć niewidomych

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach mieli okazję nieco bardziej zrozumieć świat osób mających problem ze wzrokiem.   
Wśród laureatów ZSZ nr 1 oraz 2 

2023-12-29

Wśród laureatów ZSZ nr 1 oraz 2 

Uczniowie szkół zawodowych z terenu województwa świętokrzyskiego rywalizowali o tytuł najlepszego znawcy zasad normalizacyjnych. Poświęcony tej tematyce konkurs odbył się już tradycyjnie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach.
Rywalizacja z młodymi informatykami z całego świata

2023-12-29

Rywalizacja z młodymi informatykami z całego świata

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach wzięli udział w XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „BÓBR 2023”.