JUŻ W KIOSKU

Artystycznie przygląda się światu

2022-11-13 18:44:32

Ocena:

5/5 | 218 głosów

Jego prace wystawiane były m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, znajdują się także w kolekcji galerii sztuki nowoczesnej New Frontier Art Gallery w Manili na Filipinach. W tym roku pochodzący ze Starachowic artysta wizualny i arteterapeuta został laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Łodzi. W ferworze pracy znalazł czas, by co nieco opowiedzieć o sobie GAZECIE. 

fot. Sebastian Glapiński/Katarzyna Błaszczyk

O tym, że z naszego miasta wywodzi się wiele artystycznych dusz nikogo nie trzeba przekonywać. Niektórzy z nich nie raz, czy nie dwa gościli także na łamach GAZETY. Tym razem przyszła pora na Michała Krzemińskiego, który zgodził się ze mną porozmawiać. Nie tylko o swoim niedawnym sukcesie.

K.R.: Michał, gratuluję w imieniu swoim i zespołu redakcyjnego. Mimo młodego wieku masz na swoim koncie wiele sukcesów...wróćmy jednak do początków. Od czego się zaczęło?

M.K: Dziękuję. Zaczęło się od tego, że urodziłem się w 1993 roku (śmiech). Mogę chyba powiedzieć, że od studiów. Były to studia magisterskie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, spec. Arteterapia, w Kolegium Edukacji Artystycznej APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, które ukończyłem w 2018 roku. Dyplom artystyczny "Znaki codzienności" obroniłem w tym samym roku w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Mroczkowskiego. Pracę magisterską teoretyczną "Konteksty malarstwa rodzajowego" napisałem zaś pod kierunkiem dr Magdaleny Janoty-Bzowskiej. I tak zostałem magistrem sztuki.

K.R.: Magistrem sztuki, którego obrazy wystawiane były nie tylko w Polsce, ale na całym świecie...

M.K.: To prawda. Moje prace wystawiane były m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (2019, 2020 r.), w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi (2017 r.), w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (2016 r.). Znajdują się  także w kolekcji galerii sztuki nowoczesnej New Frontier Art Gallery w Manili na Filipinach oraz u prywatnych kolekcjonerów.

K.R.: Brzmi imponująco. Twoje zainteresowania skupione są wokół konkretnego rodzaju malarstwa?

M.K.: Tak. wokół malarstwa figuratywnego, w szczególności malarstwa rodzajowego, konceptualizmu i sztuki krytycznej. 

K.R.: Gdybyś miał dokończyć zdanie: "Inspiracje artystyczne odnajduję w twórczości..."

M.K.: Zdecydowanie Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Edwarda Hoppera, Davida Hockneya i Paula Cezanne'a.

K.R.: Z tego, co udało mi się dowiedzieć, nie tylko czerpiesz inspiracje, ale także inspirujesz innych. Mam tu na myśli fakt, że sztukę wykorzystujesz także w pracy z dziećmi?

M.K.: Tak, ale nie tylko. Pracuję z dziećmi, ale i z osobami z różnymi niepełnosprawnościami w tym zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Sztukę wykorzystuję także w edukacji, rozwoju osobistym i zawodowym.  Obecnie - oprócz działalności twórczej, jestem zatrudniony na stanowisku terapeuty zajęciowego w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Łodzi.

K.R.: Praca z dziećmi i młodzieżą jest także częścią Twojego projektu, który realizujesz w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Łodzi w 2022 roku?

M.K.: Tak. Ten projekt nosi nazwę "Bohaterowie codzienności" i jest realizowany właśnie w ramach wspomnianego stypendium. Obejmuje on wykonanie cyklu obrazów akrylowych odnoszących się w swojej tematyce do codzienności, relacji człowieka z naturą i  przyjrzenia się światu zwierząt oraz ich relacji z człowiekiem. Ponadto projekt nastawiony jest również na przeprowadzenie cyklu warsztatów artystycznych z elementami arteterapii z dziećmi w wieku 10-14 lat z Łodzi.

K.R.: Czy wiadomo już, kiedy i gdzie będzie można zapoznać się z efektami działań?

M.K. Efekty pracy artystycznej będą prezentowane podczas wystawy, której wernisaż zaplanowany jest na 16 grudnia 2022 roku w Fabryce Aktywności Miejskich w Łodzi. Wydarzenie potrwa do końca grudnia.

K.R.: W takim razie życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.