JUŻ W KIOSKU

Andrzej Pruś z tytułem Samorządowca przyjaznego młodzieży

2023-03-13 15:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Za nami Europejski Kongres Samorządów. Odbył się w Mikołajkach, jedna z nagród trafiła do województwa świętokrzyskiego.  Laureatem Nagrody ,,Samorządowiec Przyjazny Młodzieży” został Andrzej Pruś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Nagroda przyznana została przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na wniosek  Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas uroczystej gali drugiego dnia VIII Europejskiego Kongresu Samorządów zostały wręczone także : Nagroda Europejskiego Kongresu Samorządów, Nagroda prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dla Jednostek Samorządu Terytorialnego za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych oraz Nagroda Europejskiego Kongresu Samorządów dla Dziennikarza Regionalnego.

Wniosek o przyznanie nagrody skierował Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, którego radni podkreślili zrealizowane przez Andrzeja Prusia działania na rzecz wspierania młodego pokolenia. 

 - Pan Andrzej Pruś to osoba od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz młodzieży, wspierająca jej aktywność społeczną i obywatelską. Jest orędownikiem zwiększenia partycypacji młodych ludzi w życiu publicznym na wszystkich szczeblach samorządu. W 2022 r. prowadził m.in. szkolenia na temat funkcjonowania i zakładania młodzieżowych rad, zachęcając samorządowców do ich tworzenia, przekonując, że warto takie gremia powołać i wspierać ich działalność. Wraz z radnymi Młodzieżowego Sejmiku odwiedzał powiaty województwa zachęcając młodzież do aktywności społecznej w swoich środowiskach i zgłaszania kandydatur do Młodzieżowego Sejmiku. Bardzo dobrym przykładem współpracy pomiędzy samorządem i młodzieżą jest funkcjonujący od 2018 r. Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego i jego zaangażowanie w działania samorządu województwa. Dziś śmiało można stwierdzić, że gremium to jest ważnym partnerem do rozmowy i współpracy oraz głosem doradczym dla władz regionu. W dużej mierze to zasługa Pana Przewodniczącego, który zachęca młodzieżowych radnych do aktywnego uczestnictwa w procesach decyzyjnych i konsultacyjnych. Do współpracy z młodymi ludźmi namawia również jednostki samorządu województwa. To osoba, która potrafi wykorzystać nasz potencjał, entuzjazm i pomysły, stwarzając nam przestrzeń do działania, dając możliwość współdecydowania o sprawach ważnych dla naszego regionu. Cechuje go otwartość na dialog z młodymi ludźmi. Niezwykle ceni sobie bezpośrednie kontakty z młodymi ludźmi, rozmowy na ważne dla naszego pokolenia tematy. Dzięki staraniom Pana Przewodniczącego młodzieżowi radni działają  w ważnych organach doradczych samorządu województwa, m.in.  Komisji Odznaki Honorowej, Świętokrzyskiej Radzie Innowacji, Radzie ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego. Angażuje się w organizowane przez młodzież akcje charytatywne, projekty edukacyjne, działania na rzecz solidarności międzypokoleniowej, współpracy międzynarodowej młodych liderów, a także wzmacnianie długoterminowych form współdziałania młodzieży z różnych szkół, uczelni, a także regionów. Zaangażował się w inicjatywę powołania Konwentu Przewodniczących Młodzieżowych Sejmików przy Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej jako podmiotu służącego wymianie doświadczeń i dobrych praktyk młodzieżowych gremiów. Jako Przewodniczący Sejmiku podejmuje szereg inicjatyw uchwałodawczych wspierających działania dedykowane młodzieży, m.in. programy stypendialne. Docenia i promuje młodych ludzi oddanych działaniom na rzecz dobra wspólnego. Jest partnerem i starszym kolegą młodzieżowych radnych, służy nam radą i nigdy nie odmówił nam pomocy. Stawia na wzajemną naukę i rozwija międzypokoleniowy dialog” - motywowali swój wybór młodzieżowi radni. 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.
Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla

2024-04-10

Ulica Lachy gotowa. Inne uliczki osiedla "Brazylia" też doczekają się remontów

Zakończył się remont ulicy Lachy znajdującej się na osiedlu Brazylia we wschodniej części miasta. Gminna inwestycja rozpoczyna cykl zadań w tej części miasta, na które pozyskane zostały środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna planowana wartość remontów ulicy Lachy, Cichej, Cmentarnej i Sąsiedzkiej to ponad 2 miliony złotych. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 
Spotkanie dla ludzi biznesu

2024-04-09

Spotkanie dla ludzi biznesu

 Starachowicki Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców organizuje w Centrum Kreatywności "Pałacyk" przy ulicy Konstytucji 3  - go Maja 15 panel dyskusyjny pt. "Wyzwania przed polską gospodarką i przedsiębiorcami w ramach globalnej rywalizacji gospodarczej".
Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

2024-04-09

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego

W wyborach samorządowych wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga PSL – Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 21,7 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała 18,72 proc, dalej jest Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 9,15 proc. Reszta komitetów nie uzyskała progu wyborczego.