Ocena:
5/5 | 1 głosów
Nowy Rok Szkolny idzie pełną parą.
Zajęcia z robotyki
Polska szkoła potrzebuje innowatorów – nauczycieli z pasją, partnerów w relacjach, mentorów zachęcających i wspomagających uczniów w rozwoju, czujących, że mogą być prekursorami zmian. W Szkole Podstawowej nr 9 w Starachowicach nie brak takich osób. Wprowadzają oni nowe, kreatywne pomysły, aktywizujące dzieci i młodzież do poszukiwania wartości w swoim życiu. W ramach realizowanej w tym roku szkolnym innowacji pedagogicznej Magdalena Dulewicz prowadzi zajęcia z robotyki dla uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych. Tytuł tego działania LEGO Education od razu kojarzony jest z doskonałą, kształcącą zabawą.
Podczas zajęć młodzi twórcy wykorzystują klocki LEGO oraz roboty i tablety, które zostały zakupione do szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Łącząc fantastyczną zabawę z nauką, uczniowie rozwijają kluczowe kompetencje przyszłości (umiejętność współpracy, zdolność rozwiązywania problemów, kreatywność, krytyczne myślenie) oraz kompetencje STEAM (z j. angielskiego: Science, Technology, Engineering, Art and Mathemathics). Korzystając z podanych instrukcji, dzieci budują robota. Uczniowie klas II i III używają do tego celu klocków LEGO SPIKE Essentials, zaś starsi – czwartoklasiści – Klocków LEGO SPIKE Prime. Po skonstruowaniu, przechodzą do programowania swego robota tak, aby wykonywał określone czynności. Środowisko programistyczne dostosowane zostało do możliwości twórców. Młodsi wykorzystują bloki obrazkowe, zaś starsi- bloki słów. Chwile, w których samodzielnie zbudowane dzieła, posłusznie wykonują polecenia są olbrzymią nagrodą inspirującą do dalszego działania. W taki sposób młode pokolenie niepostrzeżenie, pozornie bawiąc się, wkracza w świat technologii, nabywając umiejętności, które z pewnością zaowocują za kilka lat.
I Love You Polsko
Zielone szkoły od lat cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i rodziców. Natomiast dla nauczycieli to doskonała okazja do realizacji treści programowych w atrakcyjny sposób. I tak właśnie naukę w bieżącym roku szkolnym rozpoczęli uczniowie Dziewiątki, ponieważ od 19 do 23 września przebywali na zielonej szkole w jednej z nadmorskich miejscowości – Stegnie.
Projekt edukacyjny opatrzony tytułem I Love You Polsko! został opracowany przez nauczycielki – Iwonę Lipińską, Agnieszkę Słowik, Bożenę Rymarczyk i Elżbietę Synowiec – i zakładał zdobywanie przez uczniów wiedzy i umiejętności przez własne doświadczenia, zainteresowanie regionem Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów historycznych, kulturowych, turystycznych i rekreacyjnych, uwrażliwienie na piękno architektury zabytków nadmorskich miast, ale także wykształcenie w dzieciach odpowiedniej postawy i szacunku względem świata roślin i zwierząt.
Dodatkowym atutem tego projektu edukacyjnego było doskonalenie przez jego uczestników umiejętności porozumiewania się w języku angielskim – podczas zajęć, gier i zabaw, posiłków, warsztatów edukacyjnych i zwiedzania zabytków. Uczniowie w trakcie wycieczki do Gdyni odwiedzili znajdujące się tam Centrum Nauki Experyment. Interaktywne wystawy przybliżyły im wiedzę o człowieku i otaczającym go świecie, a warsztaty Kryptonim Experyment tajniki kryptologii. Z kolei w Gdańsku zwiedzili historyczne centrum Głównego Miasta – podziwiali zabytkowe kamieniczki oraz największą gotycką ceglaną świątynię w Europie - kościół Mariacki. Przespacerowali się także reprezentacyjną Drogą Królewską, a na ulicę Długą weszli przez Bramę Złotą. Mieli także okazję podziwiać Ratusz oraz Długi Targ, na którym znajdują się liczne zabytki – Studnia Neptuna, Dwór Artusa, Złota Kamieniczka oraz Brama Zielona. Następnie galeonem Czarna Perła popłynęli na Westerplatte, aby poznać historię tragicznych wydarzeń, które rozegrały się tam podczas II wojny światowej. Podczas zwiedzania Muzeum Bursztynu w Stegnie i warsztatów bursztynniczych zgłębili wiedzę dotyczącą bursztynu. Umiejętność orientacji w terenie nabyli za sprawą udziału w grze terenowej – Poszukiwacze bursztynowych skarbów. W Żelichowie wzięli udział w lekcji serowarstwa i wyrobu mydła, a podczas spotkania z rybakiem poznali tajniki tego zawodu i zobaczyli najoryginalniejsze okazy ryb żyjących w Bałtyku. Natomiast Wieczór Legend Pomorza stał się okazją do poznania najciekawszych opowieść o tym regionie, ale także doskonalenia umiejętności krasomówczych. Pobyt na zielonej szkole był także okazją do nadmorskich spacerów brzegiem morza w jesiennej aurze.

2023-11-25
Dzieci o swoich prawach
Przedszkole Miejskie nr 6 w Starachowicach świętowało Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
2023-11-22
Znajomość zawodów
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Starachowicach w tym roku szkolnym biorą udział w cyklicznych zajęciach pod hasłem " Poznajemy zawody". Dla najmłodszych to doskonała okazja do bezpośredniej obserwacji specyfiki różnych branż, co być może w przyszłości pomoże im w dokonaniu wyboru właściwej drogi życiowej.
2023-11-22
Wspólne poszukiwanie zabytków
III Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach nawiązało współpracę z Grupą Ochrony Zabytków Fort, skupiającą miłośników profesjonalnych poszukiwań ukrytych w ziemi zabytków. Jak wynika z zapowiedzi ma to być początek cyklu lekcji historii w terenie.
2023-11-16
Troska o środowisko z europejskimi partnerami
Szkoła Podstawowa nr 11 w Starachowicach wspólnie z placówkami z Turcji, Słowacji, Rumunii, Włoch, Hiszpanii i Grecji rozpoczęła realizację edukacyjnego projektu o treściach ekologicznych pod hasłem „Save the Green, Save the World’ (Ocal zieleń, ocal świat).
2023-11-15
Ekologia u nas i u naszych sąsiadów
Uczniowie drugiej klasy Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach wzięli udział w projekcie "Warsztaty edukacyjne: powietrze, woda, ziemia. Bildungsworkshops: Luft, Wasser, Erde". Był on realizowany na terenie bałtyckiej wyspy Uznam, przez którą przebiega polsko - niemiecka granica. Młodzież odwiedziła polskie Świnoujście oraz kilka sąsiednich miast niemieckich.
2023-11-10
Śniadanie mocy
Ogólnopolska akcja pod hasłem "Śniadanie Daje Moc" znalazła swoich zwolenników m.in. w dwóch starachowickich szkołach podstawowych. Uczniowie mieli okazję nie tylko zdrowo i smacznie zjeść, ale co ważne samodzielnie przygotować różne dania
2023-11-08
Mali studenci
Otwarty w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi Starachowicki Uniwersytet Dzieci to pierwsza taka placówka w naszym mieście. Oferuje uczniom młodszych klas starachowickich podstawówek rozwijanie zainteresowań związanych z naukami przyrodniczymi. Uroczystego rozpoczęcia zajęć dla ambitnych kilku- i kilkunastolatków dokonał wiceprezydent Marcin Gołębiowski.
2023-10-29
Stypendyści premiera
Podczas uroczystości w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach wręczono stypendia Prezesa Rady Ministrów najzdolniejszym uczniom szkół ponadpodstawowych naszego regionu. Wśród laureatów jest też młodzież ze starachowickich placówek.
2023-10-20
BohaterON za patriotyzm
Starachowiczanka Patrycja Karykowska, pracująca jako nauczycielka- bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach odebrała tzw. Złotego BohaterONa. Ta ogólnopolska nagroda została jej przyznana za kreatywną popularyzację historii Polski i nowoczesnego patriotyzmu.
2023-10-20