JUŻ W KIOSKU

Na scenie w rodzinnym mieście

2024-01-08 12:46:30

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać na żywo człowieka stąd, który odniósł sukces w świecie artystycznym. W sali Olimpia urzędu miejskiego w niedzielę 7 stycznia wystąpił Janusz Radek, człowiek o wielu twarzach: wokalista, kompozytor, aktor, kabareciarz i uczestnik talent show.  

fot. Gazeta Starachowicka 

Dawny uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach na polskiej scenie jest obecny od 30 lat. Podąża własną drogą, nie ogląda się na koniunkturę, korzysta z różnych dziedzin artystycznego wyrazu. Jest kojarzony głównie z nurtem poezji śpiewanej i piosenki autorskiej oraz musicalem. Ale równie chętnie wykonuje utwory rockowe, otarł się nawet o reprezentowanie Polski na Eurowizji. Miał też epizod z kabaretem, a w minionym roku spróbował przygody z telewizją jako uczestnik siedemnastej edycji programu rozrywkowego z udziałem znanych osób pt. „Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Janusz Radek  dotychczas wydał dziewięć płyt, z czego trzy pokryły się złotem. Współpracował m.in. ze: Zbigniewem Preisnerem, Leszkiem Możdżerem, Stanisławem Syrewiczem, Piotrem Rubikiem, Mateuszem Pospieszalskim, czy  kabaretową Piwnicą Pod Baranami. Jest laureatem Grand Prix, Nagrody Publiczności i Nagrody Dziennikarzy na XXIV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz nagrody przyznanej przez dziennikarzy za wykonanie utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

W Starachowicach artysta wystąpił przy pełnej sali. Słuchali go m.in przedstawiciele lokalnych władz, ale także dawni znajomi z sympatią i dumą śledzący jego karierę.     

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.