JUŻ W KIOSKU

Życie go nie oszczędzało

2017-08-01 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stracił dwóch synów, nigdy nie pogodził się z ich odejściem. Teraz spotkało go kolejne nieszczęście.

Pan Tomasz mieszka z żoną na czwartym piętrze bloku przy ulicy Reja w Starachowicach. Ma 49 lat. Życie nigdy go nie oszczędzało. Do wypadku, który zmienił dotychczasowe życie pana Tomasza doszło 9 maja br. Pracował przy robotach drogowych w okolicach Kielc, gdzie najechała na niego koparka, a gąsienica pojazdu zmiażdżyła mu nogę.

- Pamiętam wszystko, ból i przerażenie - wspomina pan Tomasz.

Współpracownicy zatrzymali przejeżdżającą karetkę, więc bardzo szybko trafił na SOR szpitala w  Kielcach. Na oddziale Kliniki Chirurgii Naczyniowej przez dwa dni lekarze walczyli o utrzymanie krążenia w nodze. Następnie trafił na Kliniki Chirurgii Ortopedyczno - Urazowej. Specjaliści podjęli próbę ratowania nogi, niestety w 15. dobę po wypadku podjęto decyzję o amputacji prawej kończyny.

Miesiąc po wypadku pan Tomasz wrócił do domu. Do bloku, na IV piętro, do 32 - metrowego mieszkania. Od tamtej pory jedynie dwa razy je opuścił, wtedy, gdy ratownicy zabierali go na kontrolę do szpitala. Jego jedynym oknem na świat są dosłownie okna. Żona pana Tomasza - Maryla, nauczyła się robić opatrunki, gdy jest konieczność nawet dwa lub trzy razy dziennie.

Jest silnym mężczyzną, ale gdy mówi o swoim wypadku i stanie zdrowotnym, w jakim się znajduje, ma łzy w oczach. Na okrągło miewa bóle fantomowe:

- Wiem, który palec mnie boli, mówię, że boli mnie kolano - opowiada. Jest to niemożliwe, ale takie stany są normalne - próbuję stanąć na tej nodze, która mi pozostała, przy pomocy balkonika. Ale nadal się boję. Jedyna tak próba skończyła się upadkiem...

Życie nie oszczędzało tej rodziny. Stracili obu synów, jeden umarł w 2008 r., drugi w 2012. Świat zawalił się wtedy podwójnie, teraz już po raz trzeci.

Rodzina żyje z płacy minimalnej pana Tomasza, bo pani Maryla nie pracuje.

- Poszłabym do pracy, ale teraz nie mogę. Muszę być tu w domu i pomagać mężowi - mówi. - Może jak stan męża się poprawi uda mi się ją znaleźć...

Dzięki zaangażowaniu Michała Kędziory, który pomaga panu Tomaszowi w walce o odszkodowanie, na portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniężna, której celem będzie zebranie kwoty umożliwiającej zakup tzw. czasowej protezy. Jest ona tylko częściowo refundowana przez NFZ. Część zebranych pieniędzy przeznaczona będzie na rehabilitację, wizyty u specjalistów, leki. Potrzebna jest też pomoc przy przebudowie łazienki i wymianie wanny na kabinę prysznicową. Także w zaadaptowaniu mieszkania do potrzeb pana Tomasza, by dzięki zburzeniu ścianki powstał jeden duży pokój umożliwiający poruszanie się po mieszkaniu.

Te cztery ściany, to na razie jedyna przestrzeń pana Tomasza, czwarte piętro uniemożliwia wyjście choćby przed blok. Żeby mógł wychodzić, potrzebna jest dobra proteza.

Apelujemy więc do ludzi dobrego serca i dobrej woli. Liczy się każda złotówka. Czytelnicy GAZETY już nie raz udowodnili, że chcą pomagać. Że los drugiego człowieka nie jest im obojętny. Dlatego pan Tomasz, za pośrednictwem naszej GAZETY, prosi Państwa o pomoc. Pieniądze można wpłacać za pomocą portalu: https://zrzutka.pl/657ysd#

(zaz)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsze obrady Sejmiku VII kadencji. Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego

2024-05-07

Pierwsze obrady Sejmiku VII kadencji. Renata Janik marszałkiem województwa świętokrzyskiego

W sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się w poniedziałek 6 maja pierwsza, inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VII kadencji. Ślubowanie złożyło wszystkich 30 radnych, a przewodniczącym Sejmiku wybrany został Andrzej Bętkowski. Marszałkiem województwa wybrano Renatę Janik, wicemarszałkami Grzegorza Sochę i Marka Bogusławskiego a członkami Zarządu Województwa Andrzeja Prusia i Anitę Koniusz.
Uczczono pamięć polskich robotników pomordowanych w czasach PRL

2024-05-02

Uczczono pamięć polskich robotników pomordowanych w czasach PRL

1 maja w Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy w wielu miejscach upamiętniono robotników, którzy przez lata walczyli o godne warunki pracy. Ważną rolę w tym procesie odegrali także robotnicy ze Starachowic, którzy brali udział w protestach w 1956 i 1970 roku, a w 1980 roku w starachowickiej FSC zawiązała się Solidarność. Historia ruchu robotniczego sięga ponad 130 lat wstecz, kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się pierwsze protesty pracowników. 
Wybrano kierunek dla Starachowickiej Rady Kobiet

2024-05-07

Wybrano kierunek dla Starachowickiej Rady Kobiet

"Być słyszalną i słuchać innych” - to główne przesłanie spotkania w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet, które odbyło się w ostatni poniedziałek kwietnia w naszym mieście. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie, a prelegentkami były przedstawicielki podkarpackiej i rzeszowskiej Rady Kobiet na czele z Patricią Mitro i Moniką Bigaj- Kisałą. 
Budowa obwodnicy Wąchocka. Półmetek przekroczony

2024-05-07

Budowa obwodnicy Wąchocka. Półmetek przekroczony

Zaawansowanie prac na budowie obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42 przekroczyło półmetek. Dla ułatwienia komunikacji lokalnej do połowy roku planowane jest udostępnienie kolejnych dwóch obiektów mostowych w oparciu o tymczasową organizację ruchu. Z jednego wiaduktu w Ratajach okoliczni mieszkańcy korzystają już od ubiegłego roku.
Zaprzysiężenie prezydenta i ślubowanie radnych. Pierwsza sesja Rady Miejskiej IX kadencji samorządu za nami

2024-05-06

Zaprzysiężenie prezydenta i ślubowanie radnych. Pierwsza sesja Rady Miejskiej IX kadencji samorządu za nami

W sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach w poniedziałek (6 maja) odbyło się uroczyste, inaugurujące posiedzenie Rady Miejskiej. Radni otrzymali akty zaświadczające o ich wyborze i złożyli ślubowanie. Akt wyboru otrzymał również prezydent Starachowic Marek Materek. Dokonano także wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących miejskiego gremium. 

2024-05-05

"Rowerowy Maj" okazją do zdobycia nagród

Starachowice dołączył do uczestników ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”, tj. Gdańska, Lidzbarka, Sopotu, Tarnowskich Gór i Wrocławia. Jak mówi rzecznik magistratu Leszek Kowalski: nasze miasto stawia na rozwój turystyki rowerowej, ale również liczne działania edukacyjne zapewniające bezpieczny przejazd ucznia do szkoły. Podczas akcji uczniowie będą zbierać kilometry i naklejki, które mogą przełożyć się na atrakcyjne nagrody.
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-06

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie.