JUŻ W KIOSKU

Źle się dzieje w MOPS-ie?

2015-08-17 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tworzenie stanowisk pod konkretne osoby i rozdawanie ich "swoim" - czy takie praktyki stosuje się w starachowickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej? Zdaniem mieszkańca, który zgłosił się do naszej GAZETY - TAK. Nowa dyrektor temu jednak zaprzecza.

Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej dowodzi nowa dyrektor, Danuta Krępa, która jeszcze przed objęciem stanowiska zapowiadała, że placówka będzie bardziej otwarta na pomoc osobom, które jej najbardziej potrzebują. Zdaniem jednego z mieszkańców, który wolał pozostać anonimowy, jest zupełnie odwrotnie, czego dowodem mają być stanowiska tworzone pod konkretne osoby lub rozdawane z pominięciem procedur. Chodzi m.in. o fotel zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który wedle tego, co powiedział na konferencji prasowej prezydent Marek Materek, powierzony został Krzysztofowi Drożdżowi. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że na stanowisko rozpisany powinien być konkurs, a takowego nie było, jak powiedział nasz informator, a na BiP nie ma nawet najmniejszej wzmianki o tym, że był ogłoszony. Dyrektor MOPS zaprzecza jakoby Krzysztof Dróżdż był jej zastępcą lub pełnił takie obowiązki.

- Na chwilę obecną zajmuje on stanowisko starszego pracownika socjalnego, czyli przeprowadza wywiady środowiskowe. Na stanowisko mojego zastępcy zostanie rozpisany konkurs, obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania procedur konkursowych. Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu w Biuletynie Informacji Publicznej ukaże się ogłoszenie o tym konkursie – powiedziała nam podczas rozmowy Danuta Krępa.

Co innego wynika jednak ze strony internetowej MOPS-u, gdzie jego nazwisko widnieje w zakładce „Kierownictwo” pod stanowiskiem zastępcy dyrektora Ośrodka. Gdy zapytaliśmy o to dyrektor, stwierdziła że jest to niemożliwe.

- Jeśli tak nie jest, to czemu pobiera dodatek funkcyjny? – pyta zdziwiony rozmówca.

Wątpliwości naszego rozmówcy budzi też stanowisko miejskiego radnego – Roberta Sowuli, który z pomocy organizacyjnej awansował na koordynatora ds. ekonomii społecznej i zajął pokój finansowany ze środków unijnych (Klubu Integracji Społecznej), mimo że wiele wspólnego z tym nie miał, a stanowiska Roberta Sowuli, nie ma w obecnym schemacie organizacyjnym Ośrodka. Wedle sugestii naszego rozmówcy, to spłata politycznych zobowiązań.

– Pan Robert Sowula zajmuje obecnie stanowisko koordynatora ds. ekonomii społecznej i ściśle współpracuje z Klubem Integracji Społecznej, którego celem jest aktywizacja osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach projektu przygotowuje stworzenie tzw. spółdzielni socjalnej, w której mogłyby pracować takie osoby. W związku z tym musi współpracować z Klubem Integracji Społecznej. To prawda, że zajmuje pomieszczenie finansowane ze środków Unii Europejskiej, ale spowodowane jest to tylko i wyłącznie względami zdroworozsądkowymi. Chcemy, żeby współpraca pomiędzy panem Sowulą a KIS-em odbywała się w sposób należyty i łatwy – powiedziała GAZECIE Danuta Krępa.

Radny insynuacje mieszkańca odebrał jako atak na swoją osobę, twierdząc, że jest to kolejny przykład polityki nienawiści, jaka była praktykowana za poprzedników.

– Zostałem niesłusznie zwolniony, o co procesowałem się w sądzie. Wygrałem, przysługiwało mi nawet odszkodowanie w wysokości 40 tys. zł, którego się zrzekłem, nie chcąc obciążać tym nowych władz – stwierdził R. Sowula, dodając, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

– Na 130 stanowisk, jakie są w MOPS-ie, moje akurat obłożone jest dużą odpowiedzialnością oraz obowiązkami, zwłaszcza, że będziemy tworzyć spółdzielnię dwóch osób prawnych. Nie wszystko jest tutaj proste. Pracy jest dużo. Nie czuję się winny i nie będę się tłumaczyć – powiedział R. Sowula, dodając, że... wiele mógłby powiedzieć o dawnych praktykach.

Próbowaliśmy porozmawiać na ten temat z byłym dyrektorem Ośrodka Jarosławem Michalskim, w odpowiedzi usłyszeliśmy jednak, że nie jest upoważniony do rozmowy na temat MOPS i żeby dać mu spokojnie pracować (obecnie jest kierownikiem noclegowni - przyp. red.).

Wątpliwości może też budzić sprawa kierowniczki działu pomocy społecznej, która dostała „propozycję” pracy na stanowisku....pracownika socjalnego. Dlaczego osoba zajmująca stanowisko kierownicze przez kilka lat i legitymująca się sporym doświadczeniem w swojej dziedzinie nagle zostaje zdegradowana?

- W ostatni piątek lipca poprosiłam do siebie panią kierownik i zaproponowałam jej stanowisko starszego pracownika socjalnego. Niestety, nie wyraziła chęci objęcia tego stanowiska i być może uznała je za degradację ze stanowiska kierowniczego – powiedziała w rozmowie z GAZETĄ Danuta Krępa

Od ubiegłego poniedziałku kierowniczka przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jak podkreśla Danuta Krępa, po jej powrocie ponownie będzie chciała rozmawiać z nią na temat zmiany stanowiska.

- Wielokrotnie powtarzałam i powtarzam nadal, że chciałabym, aby w MOPS-ie praca socjalna była na najwyższym poziomie. Kierownik działu pomocy środowiskowej ma odpowiednie ku temu wykształcenie i doświadczenie – powiedziała dyrektor MOPS, dodając, że nie te względy zadecydowały o tym, że podjęła taką decyzję.

– Przeciwko pani kierownik toczy się sprawa w sądzie. Uważam, że ktoś, kto zajmuje stanowisko kierownicze powinien radzić sobie z pracownikami, którzy mu podlegają i przede wszystkim łączyć, a nie dzielić. Nie ukrywam, że był to także powód mojej decyzji – stwierdziła dyrektor.

Sprawa faktycznie toczy się w sądzie, choć kierowniczka nie występuje tam w roli oskarżonej a pokrzywdzonej. To ona wytoczyła proces swojej podwładnej czując się pomówiona o stosowanie mobbingu, o czym pisaliśmy w GAZECIE.

MIch (An)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-02

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.