JUŻ W KIOSKU

Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23 16:00:02

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.

Tymi słowami rozpoczął się koncert "Navigare necesse est" poświęcony starachowiczaninowi, który na jachcie żaglowym opłynął świat. Władysław Wagner, szaleniec, jak wielu mówiło, odważny romantyk z fantazją napędzany słońcem i wiatrem. 

Wieczór to był niezwykły. Wagnerowskie marzenia opowiedziane piosenką musiały się spodobać publiczności, tym bardziej, że zostały wyśpiewane najlepszymi głosami Starachowic.

Pomiędzy piosenkami płynęła także ta prawdziwa  opowieść o życiu naszego bohatera. Snuta na głosy - należącymi do Anety Marciniak i Agnieszki Lasek Piwarskiej - wprowadzała w świat marzeń, pasji, wspaniałej podróży i wielkiej psoty. 

Autorką słów tej prezentacji jest Aneta Marciniak, która Wagnerowi poświęciła cały ubiegły rok i wcale nie zamierza tej wspólnej przygody kończyć. 

To był wieczór. Pora, gdy światło zachodzącego słońca rysuje wyraźnie kształty łodzi, masztów, lin i twarzy ludzi. Dwaj młodzi żeglarze ściskają dłonie tych, którzy przyszli ich pożegnać, przyjaciół, którzy też może kiedyś popłyną. Czy Wagner zdawał sobie wtedy sprawę, ze stanie się bohaterem opowiadań, pieśni i spotkań? 

Pewnie nie. Wierzę jednak, że wie o swoim wpływie na wiele osób, które decydują się podnieść kotwicę i ruszyć na spotkanie swych snów. Był tym człowiekiem, który świetnie odnajdywał się w wątpliwościach podróży, nie dla niego pewność portu. 

Koncertowi towarzyszyły zdjęcia osób zrzeszonych w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym. Statki, żaglówki i jachty tańczące na wzburzonych wodach, krzyk mew, ciepłe powiewy wiatru i krople wody na skórze, wschody i zachody słońca, paleta barw i zabawa kształtem... To wszystko zdawało się być niemal namacalne. Trudno sobie wyobrazić lepszą oprawę. 

Dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek Piwarska zadbała o każdy szczegół, koncert okazał się wielkim sukcesem i jestem pewna, że każdy, kto z niego wychodził był przekonany, że tuż za rogiem czeka wielka przygoda. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"