Ocena:
5/5 | 1 głosów
Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Tymi słowami rozpoczął się koncert "Navigare necesse est" poświęcony starachowiczaninowi, który na jachcie żaglowym opłynął świat. Władysław Wagner, szaleniec, jak wielu mówiło, odważny romantyk z fantazją napędzany słońcem i wiatrem.
Wieczór to był niezwykły. Wagnerowskie marzenia opowiedziane piosenką musiały się spodobać publiczności, tym bardziej, że zostały wyśpiewane najlepszymi głosami Starachowic.
Pomiędzy piosenkami płynęła także ta prawdziwa opowieść o życiu naszego bohatera. Snuta na głosy - należącymi do Anety Marciniak i Agnieszki Lasek Piwarskiej - wprowadzała w świat marzeń, pasji, wspaniałej podróży i wielkiej psoty.
Autorką słów tej prezentacji jest Aneta Marciniak, która Wagnerowi poświęciła cały ubiegły rok i wcale nie zamierza tej wspólnej przygody kończyć.
To był wieczór. Pora, gdy światło zachodzącego słońca rysuje wyraźnie kształty łodzi, masztów, lin i twarzy ludzi. Dwaj młodzi żeglarze ściskają dłonie tych, którzy przyszli ich pożegnać, przyjaciół, którzy też może kiedyś popłyną. Czy Wagner zdawał sobie wtedy sprawę, ze stanie się bohaterem opowiadań, pieśni i spotkań?
Pewnie nie. Wierzę jednak, że wie o swoim wpływie na wiele osób, które decydują się podnieść kotwicę i ruszyć na spotkanie swych snów. Był tym człowiekiem, który świetnie odnajdywał się w wątpliwościach podróży, nie dla niego pewność portu.
Koncertowi towarzyszyły zdjęcia osób zrzeszonych w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym. Statki, żaglówki i jachty tańczące na wzburzonych wodach, krzyk mew, ciepłe powiewy wiatru i krople wody na skórze, wschody i zachody słońca, paleta barw i zabawa kształtem... To wszystko zdawało się być niemal namacalne. Trudno sobie wyobrazić lepszą oprawę.
Dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek Piwarska zadbała o każdy szczegół, koncert okazał się wielkim sukcesem i jestem pewna, że każdy, kto z niego wychodził był przekonany, że tuż za rogiem czeka wielka przygoda.

2023-01-26
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki
Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie.
2023-01-26
Cudowny wieczór z Kiepurą
Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki.
2023-01-25
Wycieczka do Tyrolu
Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
2023-01-25
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę
Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki.
2023-01-22
Marzy Ci się kariera aktorska?
Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.
2023-01-21
Od lat walczy z podstępną chorobą
Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw. - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji.
2023-01-20
"Słoneczko" gra z WOŚP
Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
2023-01-19
Pod hasłem nazistowskiej policji
Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.
2023-01-20
Zwykłe życie dla Niezwykłej Dziewczynki
Kiedy choruje dziecko cały świat traci barwy. Rozpoczyna się nieustanna walka o zdrowie.
2023-01-19