JUŻ W KIOSKU

Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23 16:00:02

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.

Tymi słowami rozpoczął się koncert "Navigare necesse est" poświęcony starachowiczaninowi, który na jachcie żaglowym opłynął świat. Władysław Wagner, szaleniec, jak wielu mówiło, odważny romantyk z fantazją napędzany słońcem i wiatrem. 

Wieczór to był niezwykły. Wagnerowskie marzenia opowiedziane piosenką musiały się spodobać publiczności, tym bardziej, że zostały wyśpiewane najlepszymi głosami Starachowic.

Pomiędzy piosenkami płynęła także ta prawdziwa  opowieść o życiu naszego bohatera. Snuta na głosy - należącymi do Anety Marciniak i Agnieszki Lasek Piwarskiej - wprowadzała w świat marzeń, pasji, wspaniałej podróży i wielkiej psoty. 

Autorką słów tej prezentacji jest Aneta Marciniak, która Wagnerowi poświęciła cały ubiegły rok i wcale nie zamierza tej wspólnej przygody kończyć. 

To był wieczór. Pora, gdy światło zachodzącego słońca rysuje wyraźnie kształty łodzi, masztów, lin i twarzy ludzi. Dwaj młodzi żeglarze ściskają dłonie tych, którzy przyszli ich pożegnać, przyjaciół, którzy też może kiedyś popłyną. Czy Wagner zdawał sobie wtedy sprawę, ze stanie się bohaterem opowiadań, pieśni i spotkań? 

Pewnie nie. Wierzę jednak, że wie o swoim wpływie na wiele osób, które decydują się podnieść kotwicę i ruszyć na spotkanie swych snów. Był tym człowiekiem, który świetnie odnajdywał się w wątpliwościach podróży, nie dla niego pewność portu. 

Koncertowi towarzyszyły zdjęcia osób zrzeszonych w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym. Statki, żaglówki i jachty tańczące na wzburzonych wodach, krzyk mew, ciepłe powiewy wiatru i krople wody na skórze, wschody i zachody słońca, paleta barw i zabawa kształtem... To wszystko zdawało się być niemal namacalne. Trudno sobie wyobrazić lepszą oprawę. 

Dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek Piwarska zadbała o każdy szczegół, koncert okazał się wielkim sukcesem i jestem pewna, że każdy, kto z niego wychodził był przekonany, że tuż za rogiem czeka wielka przygoda. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".