JUŻ W KIOSKU

ZEC złożył zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy starachowickiego stowarzyszenia

2023-10-30 17:07:12

Ocena:

5/5 | 2 głosów

W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej i internetowej zaczęły pojawiać się informacje o zgłoszeniu, jakie zostało złożone do prokuratury przez Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach. Ma ono dotyczyć nieprawidłowości w jednej ze starachowickich organizacji non-profit.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do prezesa miejskiej spółki ciepłowniczej Marcina Pocheć z prośbą o udzielenie informacji: czy prawdą jest, że ZEC złożył takie zawiadomienie a jeśli tak: to czego i jakiej organizacji dotyczą zarzuty.

"W imieniu spółki Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. z siedzibą w Starachowicach, w odpowiedzi na pytania i zgodnie z obowiązkiem informowania  mediów o sprawach publicznych wskazuję, że spółka złożyła zawiadomienie i obecnie toczy się w tym zakresie postępowanie przygotowawcze.   

Ma ono związek z poważnymi wątpliwościami prawnymi i możliwością popełnienia przestępstw w zakresie  przedłożonych dokumentów do prowadzonych postępowań, które nasunęły się po szczegółowej analizie dokumentów źródłowych, Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic, pochodzących z KRS.  

Na tym etapie nie jest możliwe udzielenie szerszej odpowiedzi, bowiem postępowanie karne objęte jest ramami prawnymi i ich przekroczenie może zniweczyć dotychczasową pracę śledczych, a także doprowadzić do niezasadnego oskarżenia. W dzisiejszych warunkach należy ograniczyć się do kilku elementarnych faktów, z których wynika, że postępowanie toczy się w sprawie i konkretnej osobie nie zostały postawione zarzuty.

W obecnym czasie mogę też poinformować, że szerszą wiedzę w sprawie posiada zapewne pełnomocnik Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic Pan Piotr Capała, który jest działaczem stowarzyszenia, ale przede wszystkim był aktywny w relacjach ze spółką, a dokumenty, o których mowa pozostawały w jego dyspozycji i zna ich pochodzenie źródłowe" - czytamy w odpowiedzi prezesa Marcina Pochecia.  

Prośbę o komentarz do sprawy skierowaliśmy do Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. 

"W odpowiedzi na przesłane nam oświadczenie Prezesa Zarządu ZEC Sp. z o.o. Marcina Pochecia, niniejszym wskazujemy, że Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic jak również jakakolwiek osoba będąca członkiem Stowarzyszenia nie jest stroną postępowania przygotowawczego zainicjowanego przez ZEC Sp. z o.o. Z tej przyczyny ani Stowarzyszenie inicjatywa dla Starachowic, ani też wskazany przez Pana Marcina Pochecia - Pan Piotr Capała nie mogą posiadać szerszej wiedzy w tej sprawie niż osoba, która zainicjowała takie postępowanie, zwłaszcza w sytuacji, w której Prezes Marcin Pocheć nie wskazuje przedmiotu i zakresu zawiadomienia. 

Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że ze strony ZEC Sp. z o.o. już uprzednio pojawiały się zarzuty dotyczące wadliwej reprezentacji Stowarzyszenia. Miało to miejsce w postępowaniu w sprawie z odwołania SIDS od decyzji Starosty Starachowickiego o pozwoleniu na budowę oraz zatwierdzeniu projektu budowlanego dot. inwestycji IOE w Starachowicach (spalarni śmieci), toczącym się przed Wojewodą Świętokrzyskim, zakończonym decyzją uchylającą pozwolenie na budowę. Zarzuty te okazały się jednak oczywiście bezzasadne" - czytamy w oświadczeniu Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.