JUŻ W KIOSKU

Zabytkowa zastawa zachwyciła

2020-10-29 16:00:27

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Po raz kolejny XIX wieczna Hala Lejnicza stała się miejscem spotkania współczesności z przeszłością. 23 października zaprezentowano zbiory z prywatnej kolekcji Stanisława Jaruszewicza, właściciela Zabytkowej Zagrody w Marcinkowie.
Sztućce do serwowania i spożywania zup, ryb i dań mięsnych, warzyw, owoców, deserów, nożyce do winogron, nożyki do owoców, chwytak do kości - to wszystko wzbudzało szczere zainteresowanie przybyłych gości. Wystawa "Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe..." jest kolejną częścią cyklu edukacyjno - wystawienniczego "Przemysł domowy". Cały ten cykl to oczko w głowie kustosz wystawy Wioletty Sobieraj, która jest również jego pomysłodawczynią i autorką katalogu prezentującego eksponaty. Oprócz założenia edukacyjnego powstałego przedsięwzięcia, sama wystawa to również chęć zaprezentowania bardzo bogatych zbiorów mieszkańca Marcinkowa, Stanisława Jaruszewicza, który stworzył tam skansen zwany Zabytkową Zagrodą. To idealny sposób na promocję i pokazanie, że prawdziwe skarby są obok nas. Skarby zastawy stołowej i użyteczności dawnego domu prezentowano w gablotach, a także na stylizowanych meblach. To kolejna inicjatywa Mueum Przyrody i Techniki, która cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Uzupełnieniem wystawy są archiwalne materiały prezentowane na ścianach hali. Wystawę można oglądać do końca marca 20201 roku. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”. Tego wieczoru nie zabrakło również emocji i wzruszeń, odbyła się bowiem prapremiera filmu "Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach".Ożywione stare zdjęcia, głos lektora i historia, której nie sposób zapomnieć, w kilkunastominutowej narracji zaklęto esencję miasta. Burzliwe oklaski i słowa uznania doskonale pokazały, że starachowiczanie chcą pamiętać i chcą oglądać. Film został przetłumaczony na język migowy. Powstał w ramach programu "Kultura w sieci" z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  
amar.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"