JUŻ W KIOSKU

"Z drogi" - felieton Michała Walendzika

2021-07-27 16:00:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Fotoradary stały się chyba jednym z dyżurnych tematów w trakcie rodzinnych czy też przyjacielskich spotkań. Każdy z nas ma jakąś opinię w tej kwestii, a wielu również doświadczenia ze spotkania z tym urządzeniem oraz pamiątkowe zdjęcie. Historia blaszanych skrzynek z aparatem w środku zmieniała się na przestrzeni lat, tak jak ich wygląd i sposób ulokowania. Obecnie na naszych drogach możemy je spotkać pomalowane na żółto, nierzadko z flagą … Unii Europejskiej.

fot. archiwum prywatne

Aktualnie realizowany projekt zakłada, że w wyniku modernizacji i rozbudowy sieci fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości zakupionych zostanie ponad 350 urządzeń. Planowany koszt całej inwestycji to ok. 160 mln zł, z czego blisko 140 mln zł ma pochodzić z funduszy europejskich, stąd na fotoradarach coraz częściej będziemy mogli zauważyć unijne „znaczki”. W ubiegłym roku funkcjonowały w Polsce 434 radary stacjonarne, 29 urządzeń mobilnych i 30 odcinkowych pomiarów prędkości. W tym roku ten stan ma się poszerzyć o 26 stacjonarnych radarów, 39 urządzeń do odcinkowych pomiarów, 11 pojazdów ITD do mobilnych kontroli oraz 30 fotoradarów monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nadkłady finansowe mają się zwrócić poprzez wpływy z mandatów. O skuteczności wprowadzanych rozwiązań przekonuje np. odcinkowy pomiar prędkości na budowanej autostradzie A1 w okolicach Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. Już po miesiącu zidentyfikowano tam 40 tys. wykroczeń z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości.

Czy zatem fotoradary mają być narzędziem do napełniania budżetu państwa? Z jednej strony tak, ale z drugiej wpływają również na poprawę bezpieczeństwa poprzez spadek liczby wypadków w kontrolowanych miejscach, a co za tym idzie także i kosztów związanych choćby z naprawą infrastruktury drogowej zniszczonej w wyniku tych zdarzeń. Co więcej, liczby radarów w Polsce, którą można określić na koniec ubiegłego roku na ok. 520 urządzeń. jest względnie mała w porównaniu do innych krajów Europy, np.: Niemcy – 3820, Austria – 1180, Białoruś – 559, Belgia – 919, Finlandia – 1008, Szwecja – 2135, Wielka Brytania – 4013, Francja – 2685, Włochy – 8107, Hiszpania – 1394. Oczywiście są też kraje, gdzie znajdziemy mniej radarów. Miejmy jednak nadzieję, że głównym powodem montażu takich urządzeń będzie kwestia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a nie ilość pojazdów przejeżdżających w danym miejscu w ciągu doby, które zapewnią zakładaną liczbę mandatów i wpływów do budżetu.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..