JUŻ W KIOSKU

"Z drogi" - felieton Michała Walendzika

2021-07-27 16:00:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Fotoradary stały się chyba jednym z dyżurnych tematów w trakcie rodzinnych czy też przyjacielskich spotkań. Każdy z nas ma jakąś opinię w tej kwestii, a wielu również doświadczenia ze spotkania z tym urządzeniem oraz pamiątkowe zdjęcie. Historia blaszanych skrzynek z aparatem w środku zmieniała się na przestrzeni lat, tak jak ich wygląd i sposób ulokowania. Obecnie na naszych drogach możemy je spotkać pomalowane na żółto, nierzadko z flagą … Unii Europejskiej.

fot. archiwum prywatne

Aktualnie realizowany projekt zakłada, że w wyniku modernizacji i rozbudowy sieci fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości zakupionych zostanie ponad 350 urządzeń. Planowany koszt całej inwestycji to ok. 160 mln zł, z czego blisko 140 mln zł ma pochodzić z funduszy europejskich, stąd na fotoradarach coraz częściej będziemy mogli zauważyć unijne „znaczki”. W ubiegłym roku funkcjonowały w Polsce 434 radary stacjonarne, 29 urządzeń mobilnych i 30 odcinkowych pomiarów prędkości. W tym roku ten stan ma się poszerzyć o 26 stacjonarnych radarów, 39 urządzeń do odcinkowych pomiarów, 11 pojazdów ITD do mobilnych kontroli oraz 30 fotoradarów monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nadkłady finansowe mają się zwrócić poprzez wpływy z mandatów. O skuteczności wprowadzanych rozwiązań przekonuje np. odcinkowy pomiar prędkości na budowanej autostradzie A1 w okolicach Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. Już po miesiącu zidentyfikowano tam 40 tys. wykroczeń z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości.

Czy zatem fotoradary mają być narzędziem do napełniania budżetu państwa? Z jednej strony tak, ale z drugiej wpływają również na poprawę bezpieczeństwa poprzez spadek liczby wypadków w kontrolowanych miejscach, a co za tym idzie także i kosztów związanych choćby z naprawą infrastruktury drogowej zniszczonej w wyniku tych zdarzeń. Co więcej, liczby radarów w Polsce, którą można określić na koniec ubiegłego roku na ok. 520 urządzeń. jest względnie mała w porównaniu do innych krajów Europy, np.: Niemcy – 3820, Austria – 1180, Białoruś – 559, Belgia – 919, Finlandia – 1008, Szwecja – 2135, Wielka Brytania – 4013, Francja – 2685, Włochy – 8107, Hiszpania – 1394. Oczywiście są też kraje, gdzie znajdziemy mniej radarów. Miejmy jednak nadzieję, że głównym powodem montażu takich urządzeń będzie kwestia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a nie ilość pojazdów przejeżdżających w danym miejscu w ciągu doby, które zapewnią zakładaną liczbę mandatów i wpływów do budżetu.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.