JUŻ W KIOSKU

Wykus - tam, gdzie zerwano pęta niewoli

2021-06-14 09:01:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jest takie miejsce, gdzie wymiar tragedii jest szczególny, jeszcze dziś, w szumie drzew, słychać tam wojenny szept. To las - schronienie obrońców Polski, maleńka część niezawisłego państwa i w końcu miejsce martyrologii. To Wykus, tak bardzo wyjątkowy przez tę ziemię kryjącą partyzanckie mogiły.  

Za nami weekend pełen emocji, już w piątek (11 czerwca) rozpoczęły się obchody upamiętniające postać Jana Piwnika "Ponurego" i działania Armii Krajowej. Zaczęło się w Wielkiej Wsi, w której świętowano 30 lecie nadania Szkole Podstawowej imienia Świętokrzyskich Partyzantów AK i wręczenia sztandaru. 

- Ten czas zapisany jest w historii naszej placówki jako kształcenie u najmłodszego pokolenia tak ważnego elementu osobowości, jakim jest tożsamość narodowa. Organizowaliśmy wycieczki, wystawy, kąciki historii (...), gromadziliśmy pamiątki o wydarzeniach i sylwetkach bohaterskich żołnierzy i oddziałów bojowych (...), otoczyliśmy opieką miejsca upamiętniające tamte wydarzenia - Wykus, pomnik i grób Ponurego. Nasz patron to historia naszej szkoły, naszą obecnością podkreślaliśmy i podkreślamy dla tych, którzy odeszli na wieczną wartę Pragniemy, by ta szkoła nadal była żywym pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej - mówi Bożena Wrona - dyrektor szkoły. 

Wykus - nierozerwalnie związany z "Ponurym". 

Jan Piwnik -przedwojenny policjant, weteran kampanii z 1939 roku oraz walk we Francji (1940), człowiek dywersji po przeszkoleniu wywiadowczym, łącznościowym, spadochroniarskim, odznaczony srebrnym krzyżem zasług Virtuti Militari za brawurową akcję rozbicia więzienia w Pińsku i uwolnienie cichociemnego "Wani". W Górach Świętokrzyskich już jako szef Okręgowego Kierownictwa Dywersji Kedywu, wybitny talent dowódczy i organizacyjny, jego oddział jest największym oddziałem partyzanckim na zachód od  Wisły, to dla jego oddziału w suchedniowskiej fabryce produkuje się broń marki "Sten". Człowiek lasu współpracujący z oddziałem Barabasza, Szarego, Inspektora Jacka, doskonały dowódca trzymający żołnierzy "żelazną ręką". "Ponury" z racji charakterystycznego wyrazu twarzy, który łagodniał jedynie po solidnym łomocie sprawionym Niemcom.  Człowiek czynu, zdeterminowany w walce i w pomocy innym - dlatego też staje się patronem świętokrzyskiej policji. W 1991 roku w wąchockim klasztorze ustanowiono Krzyż Policyjny im. "Ponurego", dziś nosi nazwę Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. "Ponurego, noszona na świętokrzyskiej krajce stanowi dla każdego odznaczonego powód do dumy. Odznakę nadaje się za nieprzeciętną odwagę wykazaną podczas wykonywania obowiązków służbowych, uratowanie zdrowia, życia ludzkiego lub mienia o wielkiej wartości, działania na rzecz zdecydowanej poprawy bezpieczeństwa oraz umocnienia autorytetu policji. 

I właśnie w sobotę, 12 czerwca, na wykusowej polanie wręczono Honorową Policyjną Odznakę Zasługi im. "Ponurego trzem policjantom (starszy sierżant Stanisław Głogowiec, sierżant Daniel Adamski i sierżant sztabowy Krzysztof Kryś).

Na przestrzeni lat trzech starachowickich policjantów otrzymało to wyróżnienie, byli to sierżant sztabowy Robert Borowiecki (2006), sierżant Andrzej Lesiak (2006), podinspektor Aleksy Hamera (2014). 

Kapliczka Na Wykusie - strażnik pamięci, w lesie otulonym dymem z ognisk i partyzanckim śpiewem, trwa i przytula coraz więcej nazwisk odchodzących na spotkanie z "Ponurym" i niosącym, tym razem jemu, pozdrowienia od Gór Świętokrzyskich. Tam kwiaty złożyli i znicze zapalili członkowie stowarzyszeń kombatanckich, żołnierze, policjanci, leśnicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych z wiceprezydent Ewą Skibą i Jerzym Materkiem i wszyscy przyjaciele Armii Krajowej. Cześć bohaterom oddano także w niedzielę, 13 czerwca, po uroczystej mszy w kościele pw. NMP i Świętego Floriana uroczyście przedefilowano pod pomnik Jana Piwnika "Ponurego" na wąchocki rynek. Tu, poseł Agata Wojtyszek wręczyła dyplomy i upominki uczniom świętokrzyskich szkół, którzy w sposób szczególny odznaczyli się na polu wiedzy o "Ponurym" i partyzantach.

Przed pomnikiem "Ponurego" pochylała głowę Marianna Fudala z d. Krogulec ps. "Zuzia" - mieszkanka Wąchocka, Siostra "Mietka", "Mrówki" i "Lutka"- przewodników partyzanckich oddziałów.

- Miała siedemnaście lat, gdy zaczynała działalność łączniczki, przenosiła meldunki ukryte we włosach, piesze wędrówki do Sieradowic, Śniadki, Bronkowic, Siekierna, Bodzentyna, Starachowic były jej codziennością. Dla oddziałów "Ponurego" organizowała dostawy żywności, odzieży. Zajmowała się także cerowaniem, praniem i prasowaniem mundurów i bielizny partyzantów, o odzież "Ponurego" dbała szczególnie starannie. Docenił to i podziękował osobiście - to było ich pierwsze i jedyne spotkanie - pisze hm. Anna Skibińska.  To wspomnienie "Zuzia" przywoła w niedzielę, pod pomnikiem Jana Piwnika, lekko załamie jej się głos, gdy opowie o tamtym trudnym czasie i o tym, ze nigdy nie żałowała utraconych przez wojnę lat. Robiła to, co było słuszne - powie i spojrzy na "Ponurego", przez lata przynosiła mu polne kwiaty. 

Minął weekend, wykusowe ścieżki zasnuła cisza, gdzieś między drzewami przemknie "Śmiały", "Antoniewicz", gdzieś zza drzew dobiegnie ponure "Nie należy szczypać szwaba, lecz bić w mordę"... Tylko czasem jakaś dusza tu przemknie, Wykusowa Madonno, to do Ciebie, w drodze do tych, co już czekają w świętokrzyskim niebie. 

(Aneta Marciniak)

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”.