JUŻ W KIOSKU

Wszechobecny Mikołaj

2023-12-07 14:39:21

Ocena:

5/5 | 1 głosów

U dzieci i dorosłych, u chorych i zdrowych, w szkołach, firmach, domach prywatnych i na ulicach. 6 grudnia Mikołaj był obecny po prostu wszędzie.    

fot. Gazeta Starachowicka 

W Starachowicach objął nawet 6 grudnia symboliczne rządy. Oddał mu je prezydent Marek Materek wraz z kluczem do bram miasta na wieczornej uroczystości w parku miejskim, połączonej z zapaleniem świateł na blisko 11- metrowej choince. Wkrótce potem charakterystyczna brodata postać w biało -  czerwonym stroju wjechała do parku kolorowym samochodem transportującym tradycyjny mikołajowy zaprzęg z reniferami. Dla dzieci nastała chwila radosnego spotkania ze świętym dobroczyńcą. Można było usiąść Mikołajowi na kolanach i zapozować do pamiątkowych zdjęć robionych przez rodziców i dziadków. Od tej wizyty rozpoczął się mikołajowy objazd Starachowic. Jego pojazd przez ponad tydzień, bo do 15 grudnia br. i  niemal codziennie, z wyjątkiem najbliższej niedzieli 10 grudnia, pojawi się o godz. 18.00 w różnych zakątkach naszego miasta, by przez godzinę spędzić czas z czekającymi na niego dziećmi. Dziś pojawi się na placu przy ul. Na Szlakowisku, a następnie: 8 grudnia (piątek) przy Hali Miejskiej na alei św. Jana Pawła II, 9 grudnia (sobota) przy ścieżce STAR-a na os. Michałów, 11 grudnia  (poniedziałek) przy zalewie Lubianka, 12 grudnia (wtorek) na ul. Murarskiej, 13 grudnia (środa) na ul. Żeromskiego, 14 grudnia (czwartek) na Rynku i wreszcie 15 grudnia (piątek) zawita, tym razem już od godz. 17.00, na pierwszy dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego na placu "Pod skałkami" przy alei Armii Krajowej.  

Święty Mikołaj był jednak widziany jeszcze w wielu innych miejscach w Starachowicach. Nie zapomniał o pacjentach szpitala, a postarały się o to dwie lokalne organizacje pomocowe: Fundacja "Zdążyć przed Panem Bogiem" organizująca zbiórki pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci oraz Fundacja "Nasze Zdrowie" wspomagająca niepełnosprawnych. Ich działacze w strojach Mikołajów, Śnieżynek i renifera Rudolfa byli na Oddziale Pediatrycznym Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach i w tamtejszym Ośrodku Dziennej Rehabilitacji dla Dzieci. Wręczyli upominki zachwyconym maluchom, a niektórym zostawili je w szpitalnych łóżkach nie chcąc przerywać im snu. Fundacja "Nasze Zdrowie" nie pominęła też dorosłych- prezenty otrzymali starsi podopieczni szpitalnego Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego. Mikołaj gościł też w Dziennym Domu Senior+ w Starachowicach oraz w Klubie Seniora Manhattan Starachowice. Zostawił również swój ślad w starachowickich placówkach oświatowych, dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego chcącego umilić czas swoim uczniom. W placówkach, oprócz klasycznego obdarowywania się prezentami, odbywały się też różne ciekawe inicjatywy. I tak przykładowo Szkoła Podstawowa nr 1 wybrała się na spektakl do Teatru Powszechnego w Radomiu i na koncert do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. SP nr 2 w dniu 6 grudnia zorganizowała zbiórkę pieniędzy na rzecz rodziny, którą chce wesprzeć w ramach akcji "Szlachetna Paczka". SP nr 12 postawiła na promocję czytelnictwa. Za wypożyczenie książki w mikołajowym dniu każdy czytelnik dostał słodki poczęstunek. Uczniowie szkół nr 11 i 13 ćwicząc znajomość języka angielskiego napisali listy do Mikołaja w tym języku, a "'trzynastka" dodatkowo zorganizowała dla dzieci lekcję pieczenia pizzy w jednym z lokali gastronomicznych. 

Mikołajkową radość przeżyli też najmłodsi mieszkańcy ościennych gmin. Wójt gminy Brody Marzena Bernat odwiedziła z  prezentami wszystkie szkoły podstawowe, a wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn obdarował upominkami przedszkolaki i podopiecznych dziecięcego klubu dziennej opieki.        

iwo

fot. Szpital Starachowice

fot. Szpital Starachowice

fot. Szpital Starachowice

fot. Szpital Starachowice

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. FB SP nr 6

fot. FB SP nr 6

fot. FB SP nr 2

fot. FB SP nr 2

fot. FB SP nr 13

fot. FB SP nr 13

fot. FB SP nr 10

fot. FB SP nr 10

fot. FB SP nr 1

fot. FB SP nr 1

fot. FB UG Mirzec

fot. FB UG Mirzec

fot. FB Miasto Starachowice

fot. FB Miasto Starachowice

fot. FB Dzienny Dom Seniora

fot. FB Dzienny Dom Seniora

fot. FB Klub Seniora 60+

fot. FB Klub Seniora 60+

fot. FB Marek Materek

fot. FB Marek Materek

fot. FB UG Brody

fot. FB UG Brody

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ponad tysiącletni miecz

2024-02-28

Ponad tysiącletni miecz

Datowany na VIII wiek n.e. żelazny miecz, znaleziony w ubiegłym roku przez Grupę Ochrony Zabytków FORT z Wąchocka w lasach starachowickich, został poddany konserwacji przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach. Docelowo ma zostać przekazany Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
U nas spędził ostatnie lata życia

2024-02-26

U nas spędził ostatnie lata życia

Józef Szaybo pochodził z północno-wschodniej Polski i głównie na tym terenie walczył jako uczestnik powstania styczniowego. Do Starachowic, czyli dawnego Wierzbnika trafił już jako weteran. W latach 80 - tych XIX wieku znalazł tu pracę urzędnika w zakładach przetwórstwa żelaza oraz miejsce wiecznego spoczynku. 25 lutego br. z inicjatywy starachowickich działaczy PiS uczczono 113. rocznicę jego śmierci.  
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na różne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
W cieple sztuki

2024-02-11

W cieple sztuki

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek.