JUŻ W KIOSKU

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06 08:00

Ocena:

3.2/5 | 5 głosów

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 

od lewej: Paweł Lewkowicz, Marta Szperlich-Kosmala, Beata Gorczyca / fot. Gazeta Starachowicka

Celem tzw. fact-checkingu jest weryfikacja faktów, demaskowanie manipulacji, dezinformacji i fałszywych treści poprzez sprawdzanie faktów w wiarygodnych źródłach, konfrontowanie możliwie licznych potwierdzeń w opracowaniach lub dokumentach na piśmie, lub w formie materiałów audio-wideo. Tego zadania podjęli się członkowie Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie, którzy od kilku miesięcy prowadzą projekt pn. "Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji". Swoje wnioski zaprezentowali podczas majowej (31 maja br.) konferencji prasowej.

- Na temat komunikacji miejskiej pojawiło się tyle informacji, że podjęliśmy się ich weryfikacji - powiedział prezes stowarzyszenia Paweł Lewkowicz. - Sprawdziliśmy, jak prezydent przygotowywał się do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Marek Materek w jednym z wywiadów mówił, że gmina do uruchomienia w mieście bezpłatnej komunikacji przygotowywała się 8 lat. Tymczasem w 2018 roku Marek Materek informował, że Starachowic na to nie stać, ponieważ wiązałoby się to z rezygnacją z wielu inwestycji. W programie wyborczym też nie było słowa na ten temat. W 2019 roku wprowadzono podwyżki cen biletów, a w 2020 roku podjęto próbę wydzierżawienia majątku MZK dla przewoźnika wyłonionego w drodze przetargu. Rozpoczęto również konsultacje w sprawie optymalizacji komunikacji miejskiej. Mowa była o zespole ds. optymalizacji, który miał co dwa tygodnie raportować postęp prac, jednak - jak mówił Lewkowicz - nikt ze stowarzyszenia o raportach nie słyszał. Prezes "Wrażliwych Społecznie" odniósł się również do kwestii ankiet pasażerskich (ich wyników do tej pory nie poznaliśmy), czy liczenia pasażerów po wprowadzaniu bezpłatnej komunikacji, gdzie ponoć zweryfikowano pod tym kątem zarówno linie, jak i kursy autobusów. 

- Prezydent powiedział, że wzrosła liczba pasażerów, a my powinniśmy mu wierzyć. Ale te liczby były podawane szacunkowo na podstawie spostrzeżeń kierowców, bo do czerwca 2022 roku nie było systemu liczenia pasażerów, a poza tym trudno porównywać liczbę pasażerów z okresu podczas i popandemicznego. Takie dane obarczone są dużym ryzykiem błędu. Co więcej, prezydent stwierdził, że wiele osób przesiadło się na autobus, rezygnując z samochodu. Na jakiej podstawie tak twierdzi? - pytał Paweł Lewkowicz i dodał, że zdaniem SWS, społeczeństwo otrzymuje również mylące informacje o częstotliwości kursowania, bo żadna linia nie kursuje co 15 minut, jak również zakładanej straty związanej z  utrzymaniem komunikacji.

- Jeśli mają Państwo wątpliwości, o co chodzi z komunikacją, to odpowiadamy, że pan prezydent kradnie pomysły i oszukuje lokalną społeczność — stwierdziła wiceprezes stowarzyszenia, Beata Gorczyca. Przytoczyła wypowiedź radnego Marka Kamińskiego, że pomysł na bezpłatną komunikację jest inicjatywą prezydenta. - Jest to nieprawda. Projekt został napisany przez Pawła Lewkowicza. Choć prezydent wiele razy twierdził, że Starachowic nie stać na wprowadzanie bezpłatnej komunikacji, to wprowadził ją z dnia na dzień, by "odgryźć się" na Pawle i na Stowarzyszeniu. Obecna Rada Miejska nie decyduje o niczym, tylko podnosi ręce, tak jak mówi mocodawca, czyli prezydent. To jest manipulowanie faktami i wprowadzanie opinii publicznej w błąd, a powołanie Komisji Dialogu Społecznego, to obłuda i fikcja - dodała. - Żeruje pan na naszych pomysłach i oszukuje pan ludzi, co dobrze nie wróży, biorąc pod uwagę fakt, że idzie pan do polityki na wyższych szczeblach - powiedziała Beata Gorczyca i zaapelowała do Marka Materka o sprostowanie informacji, kto był pomysłodawcą wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach. - Przez przypadek, dzień przed tym, jak pan Materek ogłosił, że w Starachowicach pojawi się bezpłatna komunikacja, w mediach społecznościowych został zamieszczony jeden z naszych certyfikatów, który uzyskał członek Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie dotyczący szkolenia RODO w zakresie przeprowadzenia całej kampanii mającej na celu wprowadzenie bezpłatnej komunikacji. Mimo zapewnień prezydenta Materka, że darmowej komunikacji nie będzie nigdy w Starachowicach, bo miasta na to nie stać, na drugi dzień od publikacji naszego certyfikatu, prezydent Materek szybko zadecydował, że bezpłatna komunikacja będzie - dodała Gorczyca.   

Głos zabrała również działaczka społeczna, Marta Szperlich-Kosmala.

- Tu nie chodzi o palmę pierwszeństwa, ale o wiarygodność, bo demokracja jest na niej oparta - powiedziała. - Demokracja działa wtedy, gdy jest pilnowana. To ludzie stoją na straży demokracji, bo to my stanowimy władzę, a prawo gwarantuje nam dostęp do informacji publicznej. To władza publiczna powinna się przed nami tłumaczyć. Im więcej podejrzliwości z naszej strony, tym lepiej to będzie funkcjonować - podkreśliła i dodała, że "w przypadku wypowiedzi prezydenta w kontekście komunikacji publicznej mamy do czynienia z manipulacją faktami, danymi i hipokryzją". - Mówienie, że prezydent osiem lat się przygotowywał do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji to, delikatnie mówiąc, mijanie się z prawdą. To demagogia i działania propagandowe. Tylko pytanie, czy my się na to godzimy?      

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.