JUŻ W KIOSKU

Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

2022-06-25 09:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Po publikacji jednego z artykułów otrzymaliśmy zapytania telefoniczne dotyczące rozliczenia wody, szczególnie wody niezbilansowanej. Postaramy się odpowiedzieć na stawiane pytania i wyjaśnić tę kwestię.

fot. pixabay.com

W każdych budynkach wielorodzinnych wspólnoty, czy spółdzielni mieszkaniowej występuje problem wody niezbilansowanej. Tej wody, której nie pobrali właściciele, a która występuje i jest dodawana do indywidualnych rozliczeń. Jest to przedmiotem wielu dyskusji i teorii spiskowych.

Dziś już chyba nie ma bloku, gdzie występują lokale bez wodomierza, bo te lokale generalnie były obciążane kosztami tej wody. Wielkości wody niezbilansowanej są różne w blokach, a są przypadki, że ona nie występuje. Ten temat był jednym z wielu jakie rozważano w Stowarzyszeniu. Kilku jej członków brało udział w szkoleniach w zakresie zarządzania wspólnotami, gdzie poruszano ten problem. W oparciu o doświadczenie praktyczne i literaturę problem nie jest skomplikowany. O to główne przyczyny występowania wody niezbilansowanej: kradzieże wody, nieszczelności na instalacji, błędne odczyty i ich przeliczanie, źle dobrane wodomierze.

Jeżeli nie występują pierwsze trzy czynniki, to powodem są źle dobrane wodomierze. I tak pokazuje praktyka. Generalnie wodomierze w mieszkaniach (podliczniki) powinny być tej samej klasy, jakie stosują wodociągi na głównym zasilaniu bloku, z którego rozliczana jest wspólnota. Są to wodomierze objętościowe określonej klasy. Są drogie, ale jak pokazuje praktyka, nie warto oszczędzać na tanich wodomierzach. Tego typu wodomierze wychwycą, każdy pobór wody nawet np. nieszczelnej spłuczki, kranu czy zbierania wody metodą kropelkową. Przy odczycie elektronicznym policzą wodę z dokładnością do 1 lita. Można je montować w dowolnej pozycji (te tanie muszą być montowane w określonej pozycji, a zły montaż powoduje błędne odczyty). Można zastosować również zawory zwrotne. Bardzo ważne jest, aby dokonywać odczytów jednego dnia z odczytem z wodomierza głównego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest odczyt elektroniczny lub pełna mobilizacja mieszkańców i odczytującego, aby podać dane w tym samym czasie. Opóźnienia godzinowe, czy kilkudniowe spowodują pojawienie się wody niezbilansowanej. Jeżeli błąd mieści się w 10% normy zużycia, można powiedzieć, że jest w normie.

Dużym błędem jest montowanie wodomierzy różnych klas i typów, np. na zimnej i ciepłej wodzie. Mówiąc obrazowo, to tak jak byśmy do samochodu założyli dwa różnego rozmiaru koła - nie pojedzie prosto i równo. Jednym słowem na tanich zakupach nie oszczędzisz. Wodomierze lepszej klasy mogą posłużyć dłużej niż 5 lat, ale tylko w przypadku, gdy 100% właścicieli w drodze uchwały podejmie decyzje o ich pozostawieniu, jeżeli tzw. uchyb pomiarowy nie przekracza 10%. Praktycznie występuje zawsze i jest wkalkulowany i uwzględniony w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze jak również dyrektywie Parlamentu Europejskiego. Błędy graniczne dopuszczalne wodomierzy to błędy w granicach ±10%, są zatem uznawane za zjawisko zupełnie normalne mieszczące się w normie. I jak pokazuje praktyka, te lepsze służą bardzo długo.

Wspólnota odpowiada za rozliczenie niebilansującej się wody. Musi tylko pilnować, aby straty nie przekroczyły dopuszczalnych wartości – uchybu. I to warunkuje, czy należy wodomierze wymienić (legalizować). Wszystkie te uwarunkowania muszą być ujęte w regulaminie wspólnoty, spółdzielni. Firmy instalujące ciepła wodę oferują najtańsze wodomierze z prostych przyczyn: mają tańsze oferty wykonania instalacji. Inną też kwestia jest zakup wodomierzy - z jakich środków. Bywa to różnie we wspólnotach. Nieraz są duże nadwyżki z eksploatacji, które po rozliczeniu na właścicieli pokrywają koszty zakupu. Można z funduszu remontowego, ale tu trzeba podjąć mądrą uchwałę, aby każdemu zdjąć ze stanu konta środki w tej samej kwocie. Są przypadki (sporadyczne), że zakupuje się wodomierze wg udziałów i wtedy ci, co mają większe mieszkanie płacą więcej za wodomierz niż ci, co mają mniejszy metraż. Tak więc nie zawsze trzeba zbierać odrębne zaliczki na wodomierze. To wspólnota decyduje jakie wodomierze montować.

Woda niezbilansowana to jeden z wielu tematów, który dyskutuje się we wspólnotach oraz spółdzielniach. W tym miejscu należy podkreślić, że właściciele mieszkań są mało zainteresowani zebraniami wspólnot, a w przypadku spółdzielni mieszkaniowych w ich strukturach organizacyjnych, co rodzi w następstwie wiele niedomówień, nieporozumień, pretensji. Dlatego warto brać w nich udział, w trosce o swój blok i swoje finanse.

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych (kontakt: tel. 603-716-020; e-mail: info@naszemiasto.starachowice.pl)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus.