JUŻ W KIOSKU

Wnioskują do Rady Powiatu o zajęcia stanowiska w sprawie przekształcenia starachowickiego PZOZ w szpital jednoimienny

2021-10-27 09:24:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Do Rady Powiatu Starachowickiego wpłynął wniosek w sprawie: "przyjęcia przez Radę Powiatu w Starachowicach stanowiska/rezolucji, co do uchylenia/zmiany decyzji wojewody świętokrzyskiego z dnia 18.10.2021r. w sprawie przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ) w Starachowicach na tzw. "szpital covidowy". Wniosek złożyły: Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" oraz Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w Starachowicach "Nasze Miasto".

fot. Gazeta Starachowicka

Publikujemy treść pisma:

"Do jednych z głównych zadań powiatu należy promocja i ochrona zdrowia (art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o samorządzie powiatowym). Zapis ten mówi o zabezpieczeniu potrzeb zdrowotnych dla mieszkańców danej wspólnoty, w tym równy nieskrępowany dostęp do podmiotów leczniczych. 

Decyzją wojewody od 1 listopada 2021r., PZOZ będzie przeznaczony dla leczenia osób zakażonych COVID-19, co praktycznie wykluczy dostęp do leczenia szpitalnego w wielu specjalnościach dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Starachowicki szpital posiada zasoby na ponad 400 łóżek, zaś według danych na 24.10.2021r. w PZOZ przebywało 143 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Wskutek decyzji wojewody starachowicka lecznica będzie jedyną w województwie placówką jednoimienną dysponującą ponad 300 łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19, posiadając zasoby kadrowe na niespełna 150 lekarzy (umowy o pracę plus umowy cywilnoprawne) oraz ponad 330 pielęgniarek (dane z czerwca 2020r.). Tym więc szpital staje się specjalistycznie niewykorzystywany i co najgorsze, absolutnie jest niedostępny dla leczenia szpitalnego wielu chorób m.in. z zakresu: kardiologii inwazyjnej, chirurgii ogólnej, neurologii, ortopedii, pediatrii dziecięcej, ginekologii, nefrologii, gastrologii (pożądana diagnostyka endoskopowa), etc. Dlatego też, do wnioskodawców zgłaszają się mieszkańcy, prosząc o pomoc i interwencję do władz publicznych o umożliwienie leczenia poza zakażeniem na COVID-19 w starachowickim PZOZ. Co więcej, przedstawiony stan narusza art. 68 Konstytucji RP mówiący m.in. o zapewnieniu przez władze publiczne równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środkowe publicznych.

Niniejsza sytuacja była już w powiecie starachowickim od marca 2020r., co bez wątpienia miało wpływ na nienotowaną bodaj od czasów II Wojny Światowej liczbę zgonów (zmniejszenie o 1031 liczby mieszkańców w okresie od stycznia do grudnia 2020r.).

Powyższe, są wystarczającymi okolicznościami celem podjęcia konkretnego stanowiska/rezolucji przez Radę Powiatu do Wojewody Świętokrzyskiego, w kierunku zagospodarowania PZOZ w części na  szpital jednoimienny (covidowy), w pozostałej części na leczenie szpitalne ostrych stanów pacjentów "niecovidowych".

Nadmieniamy, że skoro szpital powiatowy w Starachowicach „sprawdził się” w roli jednoimiennego, następnie koordynacyjnego, to proponujemy, aby podmiot tworzący szpital wystąpił do wojewody o sfinansowanie aparatury ECMO do prowadzenia terapii pozaustrojowego wspomagania pracy serca i płuc, które są już w wojewódzkim szpitalu zespolonym w Kielcach oraz powiatowych szpitalach w Końskich i Staszowie. Ponadto rekomendujemy rozważenie uruchomienia w części szpitala - rehabilitacji covidowej (w zał. pozytywna odpowiedź Wojewody na petycję Stowarzyszeń).

Reasumując, uznajemy wniosek za uzasadniony, prosząc o pozytywne stanowisko Rady Powiatu w Starachowicach w tej "życiowej sprawie" w kierunku uchylenia/zmiany decyzji wojewody o leczeniu w PZOZ pacjentów tylko zakażonych COVID-19".

  

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

2023-06-09

Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

W Starachowicach od ubiegłego roku osoby zameldowane w mieście, a także te płacących podatki w Starachowicach oraz niepełnoletni członkowie ich rodzin, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym i ulg w komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Starachowice. Zmiana dotyczy wprowadzenia opłaty za przewiezienie roweru.
Modernizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Zakończenie prac przesunięte 

2023-06-09

Modernizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Zakończenie prac przesunięte 

Trwa rewitalizacja otoczenia dworca w Starachowicach Zachodnich. W minionym tygodniu firma prowadząca remont zaczęła układać masę bitumiczną, co poprawi dojazd zarówno do okolicznych domostw, jak i firm, prowadzących tam swoją działalność. Pierwotnie realizacja miała zakończyć się już w połowie grudnia 2022 r. Następnie miasto podpisało aneks z wykonawcą, wyznaczając termin na 30 czerwca 2023 r. Wiadomo już, że termin ten nie zostanie dotrzymany i prace potrwają trochę dłużej. 
Wielki zlot harcerzy  

2023-06-08

Wielki zlot harcerzy  

Przez kilka dni ponad 900 zuchów i harcerzy z całej Polski wędrowało siedmioma trasami w ramach 65 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Przemierzyli setki kilometrów naszego województwa, wspominając lokalnych bohaterów Powstania Styczniowego. Zbiórka końcowa miała miejsce na Rynku w Starachowicach. 
Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

2023-06-08

Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

Na ulicach naszego miasta pojawił się nowoczesny autobus elektryczny MAN Lion's City 12 CE. Będzie on testowany na linii komunikacyjnej nr 19 do poniedziałku (12 czerwca br.). Testowanie pojazdu związane jest z wnioskiem złożonym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym zakupu 5 takich autobusów oraz trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.