Ocena:
0/5 | 0 głosów
Prezydent Starachowic Marek Materek w pierwszym tygodniu maja, zaprosił mieszkańców na kolejny spacer po terenie, na którym prowadzone są miejskie inwestycje. Tym razem wybrano teren rewitalizowanej Lubianki. W wydarzeniu udział wzięli m.in. radni Rady Miejskiej czy członkowie Komitetu Rewitalizacji.
fot. Gazeta Starachowicka
Prezydent mówił o postępie prac nad tym popularnym wśród mieszkańców zbiornikiem. Choć występują problemy z dostępem np. do stali - wykonawca kontynuuje realizację zadania, a inwestycja ma zakończyć się do końca bieżącego roku.
- Gotowa jest m.in. konstrukcja pod amfiteatr, budynki, w których znajdą się przebieralnie, toalety czy pomieszczenia dla WOPR-u, ciągi pieszo-rowerowe, pomiędzy którymi zostaną posadzone róże, oraz słupy oświetlenia parkowego - informuje prezydent Starachowic Marek Materek. - Trwają prace związane z budową plaży, zaś w samej Lubiance pojawia się coraz więcej wody. Przygotowano także parking, sporo większy od dotychczasowego, tak żeby był gotowy na przyjęcie znacznie większej liczby gości.
W ramach inwestycji powstają także mosty.
– Z lotu ptaka widać je szczególnie wyraźnie. Te obrazki pozwalają dostrzec, jak duże są to konstrukcje i jak wiele trzeba było zrobić, żebyśmy mogli z nich korzystać. Zostały one wykonane po to, aby mieszkańcy oraz turyści mogli przejść pieszo lub przejechać na rowerze dookoła zbiornika Lubianka – dodał włodarz miasta. - Wierzę, że zbiornik Lubianka po zakończeniu inwestycji spełni oczekiwania starachowiczan i sprawi, że będą chętnie spędzali tu wolny czas. Naszym celem jest rozwinięcie oferty rekreacyjnej i turystycznej miasta, poprzez wykorzystanie niezwykłych walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego miejsca. Spodziewamy się, że wzbudzi ono zainteresowanie osób z całego województwa oraz innych regionów Polski. Otoczenie Lubianki zmieni się, ale istotne jest, że zostanie zachowany charakter tego miejsca związany z otaczającymi zbiornik lasami - podkreślił Marek Materek.
Przypomnijmy, główny zakres inwestycji obejmuje budowę budynku wypożyczalni sprzętu wodnego, budynku sanitarnego, dwupoziomowego pomostu, jednopoziomowego pomostu z wiatą magazynową, dwóch pomostów z altanami, rampy do wodowania sprzętu wodnego, dwóch kładek pieszo-rowerowych, dwóch wież ratowniczych, czterech altan grillowych, wiaty przystankowej, promenady z placem widokowym, parkingu i dróg wewnętrznych. W ramach projektu powstaną także dwa boiska: do siatkówki i boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, siłownia plenerowa, ścieżka pieszo-rowerowa oraz ścieżka zdrowia, schody terenowe, oświetlenie terenu. Nastąpi także przebudowa drogi wewnętrznej oraz montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, siedziska czy stojaki na rowery). Nad Lubianką powstaje także amfiteatr z miejscami siedzącymi.
- Rozkładamy elektrykę, instalację wodno-kanalizacyjną. Wykonaliśmy także mur oporowy przy tamie. Rozpoczęliśmy prace nad drugim piętrem mola. Wszystkie prace są w jakimś stopniu zaawansowane i codziennie dokładany jest kolejny procent tych robót. Dno zbiornika zostało oczyszczone w około 90%. Bazowaliśmy na 50 cm. Brzeg, który cały czas jest oczyszczany, będzie wyprofilowany na koniec - mamy jeszcze czas do zakończenia inwestycji i nie czyścimy go w 100%, zostawiamy to na ostatnie podejście. W większości ziemia z dna zbiornika posłużyła do wyprofilowania terenu pomiędzy zbiornikiem a domami - poinformował kierownik budowy Rafał Rutka z Zakładu Remontowo-Budowlanego Wojtczak.
Cały teren będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dojścia i dojazdy będą umożliwiały poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie nawierzchnie będą w newralgicznych miejscach uzupełnione płytami z wypukłymi oznaczeniami dla osób niewidomych. Budynek wypożyczalni sprzętu wodnego dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio z promenady oraz ze ścieżki pieszo-rowerowej, z której zejście na promenadę zlokalizowane jest przy placu zabaw dla dzieci starszych. Podobnie będzie z dostępnością budynku sanitarnego.
Gmina ponownie ogłosi przetarg na dzierżawę budynku pod gastronomię. Jak poinformował prezydent Materek, firma, która wygrała pierwsze postępowanie, nie podpisała umowy.
- Budynek będzie przeszklony z widokiem na molo i na wodę. Moim zdaniem to będzie jeden z najładniejszych obiektów tego typu w województwie świętokrzyskim. To będzie serce rewitalizowanej Lubianki, które będzie generowało ruch także w martwym okresie - mówił prezydent Materek.

fot. UM Starachowice

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. UM Starachowice

fot. UM Starachowice

fot. UM Starachowice

2023-12-10
Śnieg na poboczach
Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy.
2023-12-09
Wieczór dobroci
Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
2023-12-09
E- Van o starachowickich korzeniach
Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
2023-12-09
Charytatywna akcja świąteczna
Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
2023-12-08
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki
W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
2023-12-07
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane
Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione.
2023-12-07
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie.
2023-12-07
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie
Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
2023-12-06
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu
Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji.
2023-12-06