JUŻ W KIOSKU

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

2021-12-29 10:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zakończenie roku zdaje się być zatem idealną okazją do upamiętnienia niezwykłej postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, szczególnie, że decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej był on jednym z jego patronów. Nie bez znaczenia jest msza beatyfikacyjna i i fakt ogłoszenia Kardynała Błogosławionym.

fot. IPN

W związku z tym poseł Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec zaprasza na uroczystości ku czci Kardynała, które odbędą się w środę 29 grudnia br., w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, przy ulicy Św. Barbary.

Rozpoczniemy o godzinie16.30 otwarciem wystawy "Stefan Wyszyński" - przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN i przedstawiającej biografię kardynała. O godzinie 17.00będzie okazja wziąć udział w widowisku słowno-muzycznym pt. W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia - opowiadającym o niezwykłej drodze kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracy ze Świętym Janem Pawłem II dla dobra Kościoła i Polski. O godzinie 18.00 odbędzie się Msza Święta.

„W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia” to historyczno- multimedialne widowisko z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego. To czternaście pieśni, w których znajdziemy fascynujące losy Prymasa Tysiąclecia od dzieciństwa, poprzez lata szkolne i seminaryjne, służbę kapłańską w latach międzywojennych, dramat wojny i okupacji, aż po sakrę biskupią i godność kardynała, uwięzienie przez służby komunistyczne, Śluby Jasnogórskie, Sobór Watykański II i legendarne „polskie konklawe” aż do beatyfikacji... Pomiędzy pieśniami aktorzy będą prowadzić narrację opartą o listy i encykliki Prymasa, która uporządkuje akcję i pozwoli jeszcze lepiej poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego. Wielką metaforą Historii Polski, ważną także w kontekście Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej, jest ostatnia rozmowa telefoniczna umierającego Stefana Wyszyńskiego z ciężko rannym w zamachu Janem Pawłem II.

Widowisko ,,Civis Christi” to wyraz wielkiej wdzięczności za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, na którą wszyscy tak długo czekali.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Podróż w przeszłość

2022-01-26

Podróż w przeszłość

W 2014 roku w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znalazło się 137 negatywów autorstwa Stanisława Lipki,jednego z najlepszych fotografów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

2022-01-24

Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

Wyzwolenie Starachowic nie dokonało się samo, udział w tym wydarzeniu mieli żołnierze Armii Czerwonej - 3 armii gwardii I Frontu Ukraińskiego - stało się to 17 stycznia 1945 roku. Dziś nie ma już tej ulicy, a i w pamięci mieszkańców ta data zdaje się nie istnieć. Dodajmy, ze nie u wszystkich.
Jasełka u seniorów

2022-01-23

Jasełka u seniorów

O tym, jak ważna jest współpraca młodzieży z seniorami pisaliśmy wielokrotnie. To łączenie doświadczenia z młodością musi dawać dobre rezultaty i tak też się dzieje. Przekonali się o tym seniorzy stowarzyszenia " Złota Majówka" i grupa artystyczna "Kameleon" działająca przy OSiW OHP.
Ruszyli śladami powstańców styczniowych

2022-01-22

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

Rok 1863 to rok znamienny - wybucha wtedy Powstanie Styczniowe, ale już kilkanaście miesięcy wcześniej Ziemia świętokrzyska była miejscem szeregu manifestacji patriotycznych, które odbywały się spontanicznie w kościołach po zakończonych mszach. Na terenie Guberni Radomskiej, bo tam wówczas należy Ziemia Świętokrzyska, stacjonuje niemal 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.