JUŻ W KIOSKU

W cieple sztuki

2024-02-11 08:00

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         

fot. Gazeta Starachowicka

Na urodzinach placówki w jej siedzibie przy ulicy Złotej pojawili się liczni goście: absolwenci, przedstawiciele władz różnych szczebli, reprezentanci kuratorium oświaty, dyrektorzy szkół i jednostek kultury, zaprzyjaźnieni artyści. Wzruszony dyrektor Sylwester Kiełek przypominając historię starachowickiego POP, która zaczęła się w 1988 roku mówił m.in. o nieżyjących już swoich poprzednikach, których zaangażowanie stworzyło i ukształtowało to miejsce. 

- Założyła je Maria Drozdowska, to było jej dzieło, które uruchomiono z pomocą Kazimierza Nowickiego. Początki były w wieżowcu przy ul. Granicznej, później Ognisko zostało przeniesione do "pałacyku" przy ul. Konstytucji 3-go Maja, który dziś został pięknie odnowiony, ale my musieliśmy szybko z niego uciekać ze względu na ówczesne złe warunki lokalowe. Dzisiejszą siedzibę mamy dzięki olbrzymiej pracy dyrektora Ryszarda Uziębło. Moi poprzednicy budowali to miejsce od podstaw, przyciągali swoją osobowością młodzież z terenu całego powiatu. Dziś nie ma ich już z nami, podobnie jak Beaty Migały, Oli Stępień, Eli Salamon, Jerzego Kołaczyńskiego. Ale ja staram się kontynuować ich dzieło, by to miejsce żyło, by było otwarte na młodzież. Dzięki wsparciu ze strony władz powiatu możemy się rozwijać. Teraz cieszymy się nowoczesną pracownią multimedialną, gdzie możemy korzystać z monitora interaktywnego, czy tabletu graficznego. Mamy również do dyspozycji profesjonalny piec do wypału ceramiki oraz koło garncarskie. To wszystko znakomicie poszerza naszą ofertę. Obecnie korzysta z niej także grupa dzieci z Ukrainy, które znakomicie się z nami integrują. Jesteśmy otwarci na wszystkich - podkreślał  Sylwester Kiełek, który o artystyczną edukację młodych ludzi dba wraz z zespołem w składzie: Aleksandra Michalska -Szwagierczak, Dorota Sarzyńska-Kosieradzka i Marcin Bondarowicz. 

Z okazji jubileuszu POP pochwalił się umiejętnościami swoich podopiecznych, które doskonaliły się tu przez 35 lat. Goście mogli obejrzeć obszerną wystawę prac, które powstały we wspomnianym okresie. 

- W większości stworzyli je absolwenci, którzy są naszą dumą. Poszli na wyższe uczelnie artystyczne w kraju (Warszawa, Gdańsk, Łódź) i za granicą (jedna osoba znalazła się w Chicago), związali swoje życie ze sztuką, są znakomitymi grafikami, architektami, konserwatorami zabytków - mówił z dumą dyrektor. 

Tego dnia odebrał wiele gratulacji, życzeń i upominków. Od władz powiatu starachowickiego, który jest organem prowadzącym POP był czek na kwotę 4 tys. zł. Wręczyli go: starosta Piotr Ambroszczyk i członek zarządu powiatu Stanisław Wojtan.

- Kadra nauczycielska to wspaniali ludzie, którzy dzielili się i dzielą iskierką bożą z już co najmniej dwoma pokoleniami wychowanków. Od lat przychodzi tu mój syn i oddaje się zajęciom, które uduchowiają, wyostrzają wrażliwość i zmysły, ale też wyciszają, co jest bardzo ważne w epoce tabletów, komórek i ciągłego pośpiechu - mówił starosta.    

Z serdecznościami i prezentami pospieszyli także m.in. prezydent Starachowic Marek Materek ze swoją zastępczynią Elżbietą Gralec, przedstawicielki posłanki PiS Agaty Wojtyszek: Agnieszka Adamczyk i Maria Niedopytalska, reprezentujące posła PiS Krzysztofa Lipca radne powiatu starachowickiego: Agnieszka Kuś i Danuta Krępa, dyrekcja Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach: Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj, dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach Jolanta Sopińska, uznany starachowicki artysta rzeźbiarz Leszek Dróżdż. Zaproszeni poczęstowali się jubileuszowym tortem, była też uczta duchowa: występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Starachowicach.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ponad tysiącletni miecz

2024-02-28

Ponad tysiącletni miecz

Datowany na VIII wiek n.e. żelazny miecz, znaleziony w ubiegłym roku przez Grupę Ochrony Zabytków FORT z Wąchocka w lasach starachowickich, został poddany konserwacji przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach. Docelowo ma zostać przekazany Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
U nas spędził ostatnie lata życia

2024-02-26

U nas spędził ostatnie lata życia

Józef Szaybo pochodził z północno-wschodniej Polski i głównie na tym terenie walczył jako uczestnik powstania styczniowego. Do Starachowic, czyli dawnego Wierzbnika trafił już jako weteran. W latach 80 - tych XIX wieku znalazł tu pracę urzędnika w zakładach przetwórstwa żelaza oraz miejsce wiecznego spoczynku. 25 lutego br. z inicjatywy starachowickich działaczy PiS uczczono 113. rocznicę jego śmierci.  
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na różne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek. 
Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

2024-01-25

Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

Od wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy mija w tym roku już 161 lat. Mimo tak dużej perspektywy czasowej pamięć o tamtym wydarzeniu trwa za sprawą zaangażowanych historycznie środowisk. Dzięki temu w powiecie starachowickim powstańcza rocznica była świętowana z rozmachem: przez kilka dni, w kilku miejscach oraz z udziałem władz i instytucji państwowych.