JUŻ W KIOSKU

W cieple sztuki

2024-02-11 08:00

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         

fot. Gazeta Starachowicka

Na urodzinach placówki w jej siedzibie przy ulicy Złotej pojawili się liczni goście: absolwenci, przedstawiciele władz różnych szczebli, reprezentanci kuratorium oświaty, dyrektorzy szkół i jednostek kultury, zaprzyjaźnieni artyści. Wzruszony dyrektor Sylwester Kiełek przypominając historię starachowickiego POP, która zaczęła się w 1988 roku mówił m.in. o nieżyjących już swoich poprzednikach, których zaangażowanie stworzyło i ukształtowało to miejsce. 

- Założyła je Maria Drozdowska, to było jej dzieło, które uruchomiono z pomocą Kazimierza Nowickiego. Początki były w wieżowcu przy ul. Granicznej, później Ognisko zostało przeniesione do "pałacyku" przy ul. Konstytucji 3-go Maja, który dziś został pięknie odnowiony, ale my musieliśmy szybko z niego uciekać ze względu na ówczesne złe warunki lokalowe. Dzisiejszą siedzibę mamy dzięki olbrzymiej pracy dyrektora Ryszarda Uziębło. Moi poprzednicy budowali to miejsce od podstaw, przyciągali swoją osobowością młodzież z terenu całego powiatu. Dziś nie ma ich już z nami, podobnie jak Beaty Migały, Oli Stępień, Eli Salamon, Jerzego Kołaczyńskiego. Ale ja staram się kontynuować ich dzieło, by to miejsce żyło, by było otwarte na młodzież. Dzięki wsparciu ze strony władz powiatu możemy się rozwijać. Teraz cieszymy się nowoczesną pracownią multimedialną, gdzie możemy korzystać z monitora interaktywnego, czy tabletu graficznego. Mamy również do dyspozycji profesjonalny piec do wypału ceramiki oraz koło garncarskie. To wszystko znakomicie poszerza naszą ofertę. Obecnie korzysta z niej także grupa dzieci z Ukrainy, które znakomicie się z nami integrują. Jesteśmy otwarci na wszystkich - podkreślał  Sylwester Kiełek, który o artystyczną edukację młodych ludzi dba wraz z zespołem w składzie: Aleksandra Michalska -Szwagierczak, Dorota Sarzyńska-Kosieradzka i Marcin Bondarowicz. 

Z okazji jubileuszu POP pochwalił się umiejętnościami swoich podopiecznych, które doskonaliły się tu przez 35 lat. Goście mogli obejrzeć obszerną wystawę prac, które powstały we wspomnianym okresie. 

- W większości stworzyli je absolwenci, którzy są naszą dumą. Poszli na wyższe uczelnie artystyczne w kraju (Warszawa, Gdańsk, Łódź) i za granicą (jedna osoba znalazła się w Chicago), związali swoje życie ze sztuką, są znakomitymi grafikami, architektami, konserwatorami zabytków - mówił z dumą dyrektor. 

Tego dnia odebrał wiele gratulacji, życzeń i upominków. Od władz powiatu starachowickiego, który jest organem prowadzącym POP był czek na kwotę 4 tys. zł. Wręczyli go: starosta Piotr Ambroszczyk i członek zarządu powiatu Stanisław Wojtan.

- Kadra nauczycielska to wspaniali ludzie, którzy dzielili się i dzielą iskierką bożą z już co najmniej dwoma pokoleniami wychowanków. Od lat przychodzi tu mój syn i oddaje się zajęciom, które uduchowiają, wyostrzają wrażliwość i zmysły, ale też wyciszają, co jest bardzo ważne w epoce tabletów, komórek i ciągłego pośpiechu - mówił starosta.    

Z serdecznościami i prezentami pospieszyli także m.in. prezydent Starachowic Marek Materek ze swoją zastępczynią Elżbietą Gralec, przedstawicielki posłanki PiS Agaty Wojtyszek: Agnieszka Adamczyk i Maria Niedopytalska, reprezentujące posła PiS Krzysztofa Lipca radne powiatu starachowickiego: Agnieszka Kuś i Danuta Krępa, dyrekcja Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach: Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj, dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach Jolanta Sopińska, uznany starachowicki artysta rzeźbiarz Leszek Dróżdż. Zaproszeni poczęstowali się jubileuszowym tortem, była też uczta duchowa: występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Starachowicach.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.