JUŻ W KIOSKU

W cieple sztuki

2024-02-11 08:00

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         

fot. Gazeta Starachowicka

Na urodzinach placówki w jej siedzibie przy ulicy Złotej pojawili się liczni goście: absolwenci, przedstawiciele władz różnych szczebli, reprezentanci kuratorium oświaty, dyrektorzy szkół i jednostek kultury, zaprzyjaźnieni artyści. Wzruszony dyrektor Sylwester Kiełek przypominając historię starachowickiego POP, która zaczęła się w 1988 roku mówił m.in. o nieżyjących już swoich poprzednikach, których zaangażowanie stworzyło i ukształtowało to miejsce. 

- Założyła je Maria Drozdowska, to było jej dzieło, które uruchomiono z pomocą Kazimierza Nowickiego. Początki były w wieżowcu przy ul. Granicznej, później Ognisko zostało przeniesione do "pałacyku" przy ul. Konstytucji 3-go Maja, który dziś został pięknie odnowiony, ale my musieliśmy szybko z niego uciekać ze względu na ówczesne złe warunki lokalowe. Dzisiejszą siedzibę mamy dzięki olbrzymiej pracy dyrektora Ryszarda Uziębło. Moi poprzednicy budowali to miejsce od podstaw, przyciągali swoją osobowością młodzież z terenu całego powiatu. Dziś nie ma ich już z nami, podobnie jak Beaty Migały, Oli Stępień, Eli Salamon, Jerzego Kołaczyńskiego. Ale ja staram się kontynuować ich dzieło, by to miejsce żyło, by było otwarte na młodzież. Dzięki wsparciu ze strony władz powiatu możemy się rozwijać. Teraz cieszymy się nowoczesną pracownią multimedialną, gdzie możemy korzystać z monitora interaktywnego, czy tabletu graficznego. Mamy również do dyspozycji profesjonalny piec do wypału ceramiki oraz koło garncarskie. To wszystko znakomicie poszerza naszą ofertę. Obecnie korzysta z niej także grupa dzieci z Ukrainy, które znakomicie się z nami integrują. Jesteśmy otwarci na wszystkich - podkreślał  Sylwester Kiełek, który o artystyczną edukację młodych ludzi dba wraz z zespołem w składzie: Aleksandra Michalska -Szwagierczak, Dorota Sarzyńska-Kosieradzka i Marcin Bondarowicz. 

Z okazji jubileuszu POP pochwalił się umiejętnościami swoich podopiecznych, które doskonaliły się tu przez 35 lat. Goście mogli obejrzeć obszerną wystawę prac, które powstały we wspomnianym okresie. 

- W większości stworzyli je absolwenci, którzy są naszą dumą. Poszli na wyższe uczelnie artystyczne w kraju (Warszawa, Gdańsk, Łódź) i za granicą (jedna osoba znalazła się w Chicago), związali swoje życie ze sztuką, są znakomitymi grafikami, architektami, konserwatorami zabytków - mówił z dumą dyrektor. 

Tego dnia odebrał wiele gratulacji, życzeń i upominków. Od władz powiatu starachowickiego, który jest organem prowadzącym POP był czek na kwotę 4 tys. zł. Wręczyli go: starosta Piotr Ambroszczyk i członek zarządu powiatu Stanisław Wojtan.

- Kadra nauczycielska to wspaniali ludzie, którzy dzielili się i dzielą iskierką bożą z już co najmniej dwoma pokoleniami wychowanków. Od lat przychodzi tu mój syn i oddaje się zajęciom, które uduchowiają, wyostrzają wrażliwość i zmysły, ale też wyciszają, co jest bardzo ważne w epoce tabletów, komórek i ciągłego pośpiechu - mówił starosta.    

Z serdecznościami i prezentami pospieszyli także m.in. prezydent Starachowic Marek Materek ze swoją zastępczynią Elżbietą Gralec, przedstawicielki posłanki PiS Agaty Wojtyszek: Agnieszka Adamczyk i Maria Niedopytalska, reprezentujące posła PiS Krzysztofa Lipca radne powiatu starachowickiego: Agnieszka Kuś i Danuta Krępa, dyrekcja Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach: Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj, dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach Jolanta Sopińska, uznany starachowicki artysta rzeźbiarz Leszek Dróżdż. Zaproszeni poczęstowali się jubileuszowym tortem, była też uczta duchowa: występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Starachowicach.   

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".