JUŻ W KIOSKU

Uwierzyli fałszywemu policjantowi. Stracili swoje oszczędności

2022-09-15 07:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pomimo licznych i nieustających apeli policji i ostrzeżeń publikowanych w mediach, wciąż znajdują się osoby, które dają nabrać się oszustom. Tak było we wtorek (13 września), kiedy do dwójki mieszkańców Starachowic zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W wyniku działania oszustów 61-latek stracił 7000 złotych oraz biżuterię wartą około 20 000 złotych, natomiast 90-letnia kobieta straciła 10 000 złotych.

fot. pixabay.com

Każdy z nas nie raz słyszał o typowych oszustwach na tzw. „policjanta” czy „wnuczka” i wie, jak w takiej sytuacji się zachować, by nie stracić swoich oszczędności czy kosztowności. Niestety oszuści nie śpią. Wyczekują odpowiedniej chwili, żeby doprowadzić swoją ofiarę do przekazania im pieniędzy czy kosztowności.

- Niestety w sytuacji, w której istnieje zagrożenie utraty naszych pieniędzy lub cennych przedmiotów, często podejmujemy decyzje w emocjach, bez zastanowienia się i nie konsultując tego z najbliższym - mówi oficer prasowy KPP w Starachowicach, mł. asp. Paweł Kusiak. - Dopiero po fakcie zdajemy sobie sprawę, że staliśmy się ofiarami przestępstwa, jakim jest oszustwo.

- We wtorek po południu do dwójki mieszkańców Starachowic zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. W obu przypadkach posłużył się tą samą historią. Opowiedział swoim rozmówcom, że rozpracowuje grupę przestępców, którzy włamują się do mieszkań i kradną pieniądze oraz cenne przedmioty. Przekazał im, że aby uchronić się przed utratą kosztowności muszą oni spakować je do reklamówki i postępować zgodnie z jego poleceniami - relacjonuje mł. asp Kusiak. - Na taką historię nabrała się 90-letnia mieszkanka Starachowic, która straciła 10 000 złotych, wyrzucając pieniądze przez okno swojego mieszkania. Natomiast 61-latek, pieniądze w kwocie 7000 złotych oraz biżuterię wartą około 20 000 złotych, powiesił na płocie. Oboje stali się ofiarami działania przestępców. 

Rzecznik starachowickiej policji przypomina, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im pieniędzy.

- Gdy podczas rozmowy rozpytywani jesteśmy o ilość posiadanych pieniędzy, biżuterii lub innych cennych przedmiotów, na pewno mamy do czynienia z oszustem, a nie policjantem. Wtedy należy się rozłączyć i poinformować o takim zdarzeniu policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 - mówi Paweł Kusiak.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Duża cena pośpiechu

2022-10-04

Duża cena pośpiechu

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego starachowickiej komendy w poniedziałek (3 października br.) zatrzymali do kontroli 35-latka kierującego busem. Mężczyźnie tak bardzo się śpieszyło, że nie zważając na przepisy drogowe, bezpieczeństwo własne i pasażerów, w sposób niebezpieczny wykonał manewr wyprzedzania w miejscu zabronionym. Za popełnione wykroczenie kierowca otrzymał mandat w wysokości 5000 złotych i 10 punktów karnych.
Miała ponad 3 promile. Wjechała w barierki

2022-09-29

Miała ponad 3 promile. Wjechała w barierki

We wtorkowe (27 września br.) przedpołudnie w Mircu doszło do kolizji drogowej. Kierująca autem 31-latka w pewnym momencie zjechała z drogi i uderzyła w bariery ochronne. Była pijana.
Narkotyki w mieszkaniu starachowiczanina. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności

2022-09-29

Narkotyki w mieszkaniu starachowiczanina. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności

Policjanci z Wydziału Kryminalnego starachowickiej komendy zatrzymali we wtorkowe (27 września br.) popołudnie 21-letniego mężczyznę, u którego podczas czynności ujawnili i zabezpieczyli narkotyki. Mężczyźnie za posiadanie znacznej ilości środków odurzających może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Odpowie za posiadanie narkotyków

2022-09-28

Odpowie za posiadanie narkotyków

W poniedziałkowe (26 września) popołudnie policjanci z Wydziału Kryminalnego starachowickiej komendy złożyli wizytę 23-latkowi. Podczas przeprowadzanych czynności, znaleźli u niego narkotyki.
Miała zyskać, została oszukana

2022-09-27

Miała zyskać, została oszukana

Oszuści cały czas wyczekują najlepszego momentu i w najmniej spodziewanym czasie potrafią wykorzystać naszą nieuwagę, pośpiech bądź łatwowierność. Ich działania mogą być prowadzone przez dłuższy czas, o czym przekonała się 67-letnia mieszkanka Starachowic. Kobieta zawiadomiła policję, że została oszukana na łączną kwotę bliską 200 000 złotych.
Miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Był nietrzeźwy

2022-09-27

Miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Był nietrzeźwy

We wtorkowy (27 września) poranek na umówioną wcześniej kontrolę przy ul. Szkolnej w Starachowicach przyjechał kierowca autobusu, który miał zabrać uczniów na wycieczkę. Podczas czynności, policjanci ze starachowickiej drogówki sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Okazało się, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. 
Podał się za maklera. Starachowiczanin stracił ponad 40 tysięcy

2022-09-24

Podał się za maklera. Starachowiczanin stracił ponad 40 tysięcy

W piątkowe (23 września) popołudnie do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące oszustwa.
Kierujący z promilami na drogach powiatu

2022-09-23

Kierujący z promilami na drogach powiatu

Nadal, pomimo apeli, wielu kierujących decyduje się na jazdę na tzw. „podwójnym gazie”. Niechlubnym tego przykładem jest czwartek (22 września br.), kiedy policjanci zatrzymali aż 4 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Zamiast zyskać na sprzedaży, straciła 8 000 złotych

2022-09-21

Zamiast zyskać na sprzedaży, straciła 8 000 złotych

Kolejny raz policja ostrzega przed oszustwami w sieci internetowej. Tym razem kliknięcie w link doprowadziło do oszukania 35-letniej mieszkanki Starachowic. Kobieta, zamiast zyskać na sprzedaży, straciła 8 000 złotych.
Dym na pokładzie samolotu

2022-09-21

Dym na pokładzie samolotu

Załoga samolotu rejsowego z norweskiego Bergen zauważyła i poczuła dym w przedziale pasażerskim chwilę po wylądowaniu na krakowskim lotnisku w Balicach. Szybko okazało się, że przyczyną zadymienia nie była awaria maszyny tylko niesforny pasażer, który postanowił zapalić papierosa w... toalecie.