JUŻ W KIOSKU

Trzynastego w piątek, czyli co z tym pechem

2017-10-28 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Długo kazał na siebie czekać twórca i gospodarz "Głośnego Czytania Nocą", lecz nikogo to nie zniechęciło, a fakt, że 41. edycja odbyła się 13 października i to w piątek tylko wzmógł frekwencję.

Czytelnianym (MBP) odczynianiem guseł i zabobonów lub chociażby wyliczaniem przykładów, jak ustrzegać się przed nieszczęściami (tfu, tfu, tfu (przez lewe ramię), a przede wszystkim naukowymi określeniami wszystkiego, co od Lucyfera pochodzi, zajęła się m.in. dyrektor MBP Jolanta Sopińska. Iwona Seweryn nawiązała natomiast do średniowiecza, w którym lud prosty zaczął bać się diabła, mocy piekielnych, czarownic, a posądzonych o niecne praktyki i konszachty z wysłannikami piekieł rozbierano do gołego, okładano chrustem i podpalano. W podobnym tonie utrzymana była literatura czytana przez gospodarza spotkani - Andrzeja Rojka. W "Słowie pouczenia" Alicji Lenczewskiej występuje wyliczanka grzechów dawnych, niczym nie różniących się od popełnianych obecnie, z tą różnicą, że inkwizytorów zastąpiły wszelkiego typu komisje rządowe. Jadwiga Zaręba uraczyła obecnych zabawnym tekstem z książki "Rosochaty", autorstwa starachowiczanina, nieżyjącego już wędrowca Bogusława Kułagi, a rzecz dotyczyła świętokrzyskich legend.

W świetnej kondycji i głową pełną pomysłów, zawsze z eleganckim "śmigłem" wystąpił Jacek Tarnowski. Pytał, biegał po sali z mikrofonem, by otrzymać od publiczności przykłady reagowania na ugruntowane w głowach Polaków zabobony. Czarny kot na drodze i owszem, ale nawet nie wierząca w zabobony babcia pana Jacka, doradzała, żeby zaczekać aż ktoś przejdzie pierwszy. Widzisz kominiarza i nie złapiesz się za guzik, to ani chybi nieszczęście. Zakonnicę tym bardziej – podobno gotowa bezpłodność. Rozsypana sól – lepiej nie mówić. Przechodzenie pod drabiną – Boże broń. Majtki na lewą stronę – lepiej było nie zakładać. Rudy prokurator – nie ma co marzyć o zawiasach. Takie oto mamy najbardziej powszednie przesądy, ale też skuteczne rady np. gdy wrócisz po coś czego zapomniałeś, na moment musisz przysiąść na czymkolwiek, patrząc uważnie czy nie siadasz na okularach. Gdy zaryzykujesz sprzeczkę z żoną wiedz, że na drugi dzień będziesz miał przesoloną zupę itp.

Andrzej Rojek opowiadał jak to cepry poprosiły bacę, aby uświetnił czas pieczenia kiełbasek jakąś zabawną historyjką. I było o pechu:

– Kiejsik zgubiła się nam łowiecka, to my jom dwa dzionki sukali, a jakeśmy znaleźli, to nie powim, ale każdy zabawił się w sodomie.

– Eee, baco. To nie jest wcale śmieszne. No to może opowiecie teraz coś smutnego.

– A mom – powiada baca. - Kiejsik ja zabłądziłem!

Nieco inną twórczością był wiersz autorstwa Janusza Niewczasa, który pięknie przeczytała Bogusia Adamczyk. Do XVII i XVIII wieku sięgnęła Iwona Seweryn czytając rozdział "W szponach zabobonu" z książki "Nietolerancja i zabobon w Polsce" właśnie w tych wiekach. Dawno nie słyszany Piotr Kogut przedstawił słuchaczom "Pechowców" z tomiku "Też z tej ziemi, czyli pouczające ciekawostki z lat 1961-1965", a czarną magię z książki Kazimierza Ostrowskiego "O czarach, znachorach i  lecznictwie" przybliżyła słuchaczom Monika Kowalczyk - Kogut.

O procesach czarownic, a zdarzyło się, że też czarownika, które miały miejsca jeszcze na początkach XX wieku, opowiadała Jolanta Sopińska. Dla rozrzedzenia gęstniejącego nastroju Iwona Gąbka odtworzyła stary, a co ważne optymistyczny hicior Katarzyny Sobczyk, za pomocą którego piosenkarka przekonywała, że nawet w grudniu może być wiosna. Taaakiej okazji do zintegrowania uczestników GCN nie mogła przeoczyć Monika Kogut, która naprędce podzieliła publiczność na sektory i tak zaczęło się najśmiśniejsze karaoke.

Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu, mogliśmy się dowiedzieć z fragmentów książki "Czarne koty i  prima aprilis" Marry Oliver, przeczytanych przez Bogusię Adamczyk, a z iście aktorskim smaczkiem, własny tekst na aktualny temat, jako monodram, po mistrzowsku zagrała natomiast Elżbieta Garbacz - Orzechowska. Swój głos w  czytaniu dała również Beata Kusiak, wybierając rozdział "Niemowlęctwo" z książki "Polskie tradycje i obyczaje rodzinne" Barbary Ogrodowskiej.

Wśród śmiechów i radości była też chwila ciszy i zadumy, którą uczczono pamięć wielkich przyjaciół Czytelni: Andrzeja Metzgera - znanego kieleckiego księgarza i Andrzeja Koziei - cenionego kulturoznawcy, wykładowcy Wydziału Humanistycznego UJK.

Marek Oziomek

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.