JUŻ W KIOSKU

Trwa remont kolejnych starachowickich ulic

2022-10-21 11:38:54

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Starachowicach sukcesywnie remontuje i przebudowuje się kolejne drogi, odnawia się chodniki, a także buduje ścieżki rowerowe. Obecnie ekipy drogowców pracują m.in. na ulicach: Słonecznej, Śląskiej i Duboisa.

fot. UM Starachowice

Łączny koszt remontów realizowanych na wymienionych ulicach, zgodnie z zawartymi umowami, to blisko 4,5 mln zł, z czego Gmina Starachowice na to przedsięwzięcie otrzymała 70-procentowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

- To kolejny etap remontu dróg w naszym mieście. Naszym celem jest wyraźna poprawa komfortu dla mieszkańców, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców - podkreśla prezydent miasta Marek Materek.

Na remont ulicy Słonecznej mieszkańcy czekali od wielu lat. Miasto, przygotowując dokumentację projektową dla tej inwestycji, jednocześnie poszukiwało możliwości dofinansowania z funduszy zewnętrznych i się udało. W ramach remontu ulicy Słonecznej zaplanowano wykonanie nawierzchni jezdni z masy asfaltowej, nowych chodników z płytek, zjazdów oraz budowa parkingu przy bloku nr 20.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Stary asfalt został sfrezowany, rozpoczęto korytowanie i robienie podbudowy pod asfalt – informują pracownicy Referatu Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego w Starachowicach. – Wykonawca zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby wykonać podbudowę, która pozwoli mieszkańcom na przejazd samochodami.

W przypadku ulicy Śląskiej remont drogi połączono z wymianą przestarzałej i wyeksploatowanej instalacji wodociągowej. Na odcinku od ulicy Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z wjazdem do bloków, budowlańcy kładą płyty chodnikowe. Natomiast na kolejnym odcinku, od wjazdu do garaży do skrzyżowania z ul. Świętej Barbary, trwa wymiana wodociągu.

Pierwszy odcinek drogi od ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr 11, jak informują pracownicy Referatu Realizacji Inwestycji, wykonany zostanie z masy asfaltowej, chodniki po obu stronach jezdni, co już widać układane są z płytek.

Na pozostałej długości ulicy, od wjazdu do garaży do skrzyżowania z ulicą Szkolną, nawierzchnia jezdni wykonana będzie z kostki betonowej, podobnie jak sąsiednie ulice Licealna i Spacerowa. Dzięki temu zachowany zostanie ład architektoniczny. Natomiast chodniki po obydwu stronach drogi wykonane zostaną z płytek. Prace remontowe obejmują także remonty wjazdów do garaży i posesji.

Remont ulicy Duboisa, zlokalizowanej na osiedlu Orłowo, obejmuje wykonanie remontu nawierzchni jezdni na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Widok i Mickiewicza a ulicą Pochyłą. Pracownicy magistratu informują, że jeśli chodzi o tę inwestycję, to zrobioną już wymianę wyeksploatowanego wodociągu.

- W tej chwili trwają prace drogowe. Ponieważ ulica jest długa i znajduje się tu wiele posesji, wykonawca deklaruje realizację prac odcinkami. Nowa nawierzchnia wykonana zostanie z masy asfaltowej, a chodniki z płytek - dodają.

Co ważne, Gmina Starachowice ogłosiła także przetarg na remont ul. Mickiewicza zlokalizowanej w sąsiedztwie ul. Duboisa, który połączony jest z przebudową skrzyżowania obydwu ulic.

Na realizację prac remontowych na wymienionych trzech ulicach wykonawcy mają 10 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Remont ulicy Słonecznej / fot. UM Starachowice

Remont ulicy Śląskiej / fot. UM Starachowice

Remont ulicy Duboisa / fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.