JUŻ W KIOSKU

To mistrz Fredro, Mociumpanie!

2023-11-24 14:49:42

Ocena:

5/5 | 1 głosów

I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach podsumowało projekt edukacyjny "Bardzo proszę Mociumpanie.... czyli spotkania z A. Fredrą", popularyzujący twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej, którego komedie potrafią rozbawić także współczesne pokolenie wychowane na popkulturze. Dowodem tego były uczniowskie i seniorskie inscenizacje dorobku mistrza ciętego i lekkiego pióra, spod którego wyszła choćby słynna "Zemsta" z kultową sceną pisania miłosnego listu naszpikowanego prześmieszną frazą "Mociumpanie".

fot. Gazeta Starachowicka 

Fredrowski projekt to inicjatywa nauczycielek I LO Ewy Ragan i Moniki Moskal na upamiętnienie obchodzonego aktualnie w Polsce Roku Aleksandra Fredry. 

- Jest on częścią składową Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego nasza szkoła jest w tym roku beneficjentem. W związku z tym we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Starachowicach odbyły się lekcje biblioteczne, spotkanie autorskie z poetką Moniką Telką i warsztaty czytelnicze. Ponadto braliśmy udział w Narodowym Czytaniu "Nad Niemnem" i wreszcie przygotowaliśmy ten projekt poświęcony Aleksandrowi Fredrze. Objął on wystawę, prezentacje uczniowskie pokazane w social mediach I LO i dzisiejszy finał, czyli głośne czytanie tekstów Fredry, do realizacji którego zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - informuje Ewa Ragan.

Spotkanie rozpoczął wykład Zofii Sadok z UTW poświęcony życiu i twórczości autora komediowych arcydzieł a następnie widzowie mogli sobie przypomnieć niektóre z nich za sprawą kilku widowisk. Uczniowie I LO wystąpili w inscenizacji bajki "Paweł i Gaweł" zaprezentowanej w formie amatorskiego  filmu oraz w interpretacji fragmentu komedii "Śluby panieńskie". Dzieci z SP nr 6 przygotowane przez Izabelę Jabłonkę pokazały bajki "Osiołkowi w żłoby dano" , „Mał­pa w ką­pie­li" i „Dwa koguty" oraz dwa fragmenty "Zemsty": wyznania miłosne Papkina wobec Klary ze słynnym zdaniem "Jeśli nie chcesz mojej zguby krokodyla daj mi luby" oraz moment dyktowania  listu Dyndalskiemu przez Cześnika wtrącającego co chwila swoje powiedzonko "Mociumpanie".  Seniorzy z UTW wprowadzili odpowiedni nastrój odtańczeniem menueta, po którym odegrali wybrane sceny z komedii "Pan Jowialski".   

iwo   

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

fot. Gazeta Starachowicka 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji. 
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.