JUŻ W KIOSKU

Teren należy do gminy, szkoła potrzebuje miejsc parkingowych, radna interpeluje

2023-11-17 08:22

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po latach funkcjonowania w kraju gimnazjów rząd Prawa i Sprawiedliwości zadecydował o reformie oświaty, której skutkiem była likwidacji tego etapu szkół i powrót do edukacji w 8-klasowej szkole podstawowej oraz 4-letnim nauczaniu ogólnokształcącym lub 5-letnim technicznym. W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęło się wdrażanie reformy oświaty i proces wygaszania gimnazjów. 

fot. Gazeta Starachowicka

W 2017 roku ówcześni radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie wydzierżawienia na okres 30 lat, w drodze bezprzetargowej, nieruchomości, zabudowanej budynkiem Gimnazjum nr 2, położonej w Starachowicach przy ul. Iłżeckiej 39, wtedy „Samodzielnemu Kołu Terenowemu nr 50 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach”. Od tamtej pory szkoła sukcesywnie się rozwija i obecnie jest to Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach, w którego skład wchodzą: Społeczne Liceum Ogólnokształcące i Społeczna Szkoła Podstawowa. 

W interpelacji skierowanej do prezydenta Starachowic radna miejska Agnieszka Cheda poruszyła sprawę potrzeby wykonania kolejnych miejsc parkingowych przy tej szkole.

- W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Rodziców oraz całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Społecznych STO w Starachowicach, proszę o utwardzenie terenu pod miejsca postojowe przed ZSS STO w Starachowicach. Teren ten jest własnością gminy Starachowice. Pragnę nadmienić, iż Zespół Szkół Społecznych STO rozwija się z roku na rok. Przybywa uczniów. Jest jednostką oświatową w mieście, która daje możliwość edukacji dzieci w naszym mieście na najwyższym poziomie. W chwili obecnej przed budynkiem szkoły jest kilka (może maksymalnie 10-12) miejsc postojowych. Codziennie zarówno rano, jak i po lekcjach jest ogromny problem podjechać pod teren szkoły. Nadmieniam również, iż budynek szkoły jest położony, gdzie wokół znajdują się bloki, domki jednorodzinne, budynki w zabudowaniu szeregowym (ul. Górna) i nie ma możliwości zaparkowania w pobliżu pojazdu. Największy problem pojawia się w okresie zebrań szkolnych, imprez (spotkań), które organizuje szkoła. Nadmienić pragnę, że w tym roku (wrzesień 2023 r.) w Budżecie Obywatelskim znalazł się projekt dotyczący właśnie budowy (utwardzenia) tego terenu. Niestety nie uzyskał odpowiedniej ilości głosów, co dałoby możliwość sfinansowania tego przedsięwzięcia w inny sposób. Pragnę zaznaczyć, iż Zespół Szkół Społecznych jest solidnym najemcom budynku. Płaci wszelkie opłaty z tym związane, również na swój koszt remontuje budynek, utrzymuje go, co powoduje, że budynek, teren wokół niego nie niszczeje. Jest zadbany. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej (społeczności szkolnej) prośby – czytamy w piśmie.  

Odpowiedzi udzieliła zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec. 

- W odpowiedzi  na Pani interpelację z dnia 29.09.2023 r. w sprawie utwardzenia terenu pod miejsca postojowe przed Zespołem Szkół Społecznych STO w Starachowicach informuję, że potrzeby w tym zakresie znane mi są doskonale. Wykonane kilka lat temu utwardzenie kruszywem drogowym terenu przyległego do drogi dojazdowej do szkoły pozwoliło zorganizować miejsca postojowe dla ponad dwudziestu samochodów osobowych. Wsparło to wówczas istotnie możliwość korzystania z miejsc parkingowych znajdujących się na terenie szkolnym (ponad dziesięć). Rozumiem, że trwałe utwardzenie powierzchni parkingowych zlokalizowanych wzdłuż drogi dojazdowej poprawiłoby jakość tego miejsca i polepszyło możliwość korzystania z niego przez kierowców i pasażerów. Wartość trwałego utwardzenia miejsc postojowych przed ZSS STO oraz budowa dodatkowego parkingu po drugiej stronie drogi dojazdowej kształtuje się na poziomie minimalnym blisko 200 tysięcy złotych. Do tej kwoty należy doliczyć możliwe koszty związane z zabezpieczeniem kilkudziesięciu metrów sieci gazowej oraz koniecznego wykonania odwodnienia terenu. Prace nad projektem budżetu jeszcze trwają, ale w chwili obecnej nie widzę możliwości umieszczenia wnioskowanego przedsięwzięcia po stronie wydatkowej. Sądzę, że realizacja wnioskowanego zadania może być możliwa w przypadku wystąpienia w trakcie roku oszczędności, które pozwolą wywołać dodatkowy tytuł inwestycyjny w Budżecie Miasta - wyjaśnia wiceprezydent.

***

Czynsz, który Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach płaci gminie za najmem budynku przy ulicy Iłżeckiej, wynosi 6359,08 zł netto miesięcznie i jest co roku waloryzowany o wskaźnik GUS. Zespół Szkół jest zwolniony z podatku od nieruchomości, podobnie jak wszystkie jednostki oświatowe.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.