JUŻ W KIOSKU

"Teraz Starachowice" - wspólnie dla dobra miasta

2022-10-11 11:43:09

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, Razem dla Mieszkańców, Platforma Obywatelska RP oraz Nowa Lewica w poniedziałek (10 października br.) podpisały porozumienie pod nazwą „Teraz Starachowice”. Celem jest wspólne działanie dla dobra Starachowic i starachowickiego samorządu.

fot. Gazeta Starachowicka

- Wierzę w to, że dzięki temu porozumieniu, które dzisiaj w Starachowicach się zawiązuje, samorząd będzie bliski temu, o czym pisał Jan Paweł II. A mówił on tak: „Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów. Tak, aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany” - mówił prowadzący spotkanie, przedstawiciel Inicjatywy dla Starachowic  Sławomir Celebański.  

Odczytał treść porozumienia, które podpisali, z ramienia Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic - Zbigniew Kroczek, Razem dla Mieszkańców - Jan Wzorek, lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej - Piotr Capała, i Nowej Lewicy - Sylwester Kwiecień. 

W treści porozumienia "Teraz Starachowice", czytamy:

- Działając na rzecz rozwoju drogiego Nam wszystkim miasta Starachowice i Powiatu Starachowickiego oraz mając na względzie potrzebę silniejszej aktywizacji jego mieszkańców w tym umocnienie wartości demokratycznych, decentralizacji i partycypacji obywatelskiej wśród naszej społeczności my niżej podpisani ponad wszelkimi politycznymi różnicami zawieramy porozumienie: TERAZ STARACHOWICE! Jest to wspólny blok obywatelskich i demokratycznych stowarzyszeń, ruchów społecznych, partii politycznych a przede wszystkim mieszkańców Starachowic oraz Powiatu Starachowickiego. Głównym celem „TERAZ STARACHOWICE!” jest wspólny start organizacji reprezentowanych przez sygnatariuszy niniejszej deklaracji w najbliższych wyborach samorządowych, a także wspieranie ruchów wyznających tożsame wartości w wyborach wyższego szczebla.

- Podpisanie tego porozumienia to pierwszy krok do tego, aby wspólnie rozpocząć działania w dwóch podstawowych punktach. Pierwszy to jest doprowadzenie do wprowadzenia normalności, jeżeli chodzi o sposób zarządzania przez władzę samorządową. Drugi punkt to jest przywrócenie mieszkańcom Starachowic i powiatu starachowickiego rangi podmiotu - mówił sygnatariusz porozumienia z ramienia SIdS, Zbigniew Kroczek. 

- Myślę, że nasza inicjatywa jest bardzo potrzebna,  bo odbudowanie społeczeństwa obywatelskiego jest dzisiaj nam bardzo potrzebne - powiedział Jan Wzorek, przedstawicieli „Razem dla Mieszkańców”, były radny Rady Powiatu. - Wiem, że wszystkie decyzje, które podejmują organy powiatu, są uzależnione od decyzji prezydenta. Wszystkie muszą być przez niego akceptowane. W takiej sytuacji nie ma mowy o partnerstwie, o współpracy z gminami, o harmonijnym rozwoju naszego powiatu - dodał. 

- To, co jest istotne w naszym porozumieniu, to że skupia ono organizacje i partie polityczne, dla których demokracja, decentralizacja i partycypacja społeczna są kluczowymi elementami w samorządności. To porozumienie jest dla mieszkańców miasta Starachowice i powiatu starachowickiego. To mieszkańcy wiedzą najlepiej, jakie mają oczekiwania, co chcieliby zmienić w mieście, jak można im pomóc w podstawowych potrzebach - podkreślał Piotr Capała z Platformy Obywatelskiej RP. - Mamy zamiar w ramach tej inicjatywy wyjść do ludzi, rozmawiać z ludźmi i stąd czerpać wiedzę o tym, w jaki sposób dostosować program do potrzeb jego mieszkańców. W Starachowicach „zgoda” jest odmieniana przez wszystkie przypadki przez niektóre osoby. Jednak „zgoda” nie może polegać na tym, że jest to dostosowywanie się do opinii jednego człowieka, jednego komitetu. Nasze porozumienie, to jest prawdziwa zgoda. Tu, gdzie mimo różnic między nami, doprowadzamy do kompromisu i tym kompromisem chcemy budować przyszłość naszego miasta i powiatu.

Jak powiedział Sylwester Kwiecień sygnatariusz porozumienia w imieniu Nowej Lewicy, radny Rady Miejskiej: w Starachowicach potrzebna jest przeciwwaga. Potrzebny jest komitet, który zaprezentuje mieszkańcom inne spojrzenie na wiele spraw.

- Jesteśmy z różnych stron sceny politycznej, mamy różne doświadczenia samorządowe, polityczne, ale myślę, że wszyscy kochamy nasze miasto, nasz powiat i dlatego zawiązaliśmy inicjatywę, która da szansę mieszkańcom współpracy, dyskusji i w pewnym czasie, startu w wyborach, by wrócić do korzeni samorządu, gdzie będziemy się spierać np. o to, którą ulicę zrobimy pierwszą. Mamy XXI wiek, a w Starachowicach nie wszędzie jest kanalizacja. Siedem lat mamy władzę, która nie zajmuje się tym problemem. Czy słyszeliście, żeby ktoś w ostatnim czasie o tym dyskutował w mieście? Nie, bo to jest trudne, wrażliwe. Chętnie się sprzedaje takie tematy, jak kaczkomaty, butelkomaty, napis Starachowice. Mam nadzieję, że w kolejnej radzie znajdzie się więcej ludzi, którzy będą zadawać pytania. Którzy nie będą się godzić na wszystko, co się jednemu człowiekowi umyśli - dodał. Sylwester Kwiecień.

W spotkaniu inaugurującym porozumienie "Teraz Starachowice" udział wzięła również posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy. 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.