JUŻ W KIOSKU

TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

2022-11-23 15:09:48

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Założeniem projektu "TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!" jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi właśnie in vitro. Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, jak określa ją Światowa Organizacja Zdrowia. W celu zbierania podpisów na starachowickim rynku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz i lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. 

- Prezes Jarosław Kaczyński co prawda ma na temat braku dzietności inne zdanie, zupełnie inaczej diagnozuje problemy reprodukcyjne twierdząc, że to z powodu dawania sobie w szyję przez młode kobiety, ale nie jest to prawdą. - mówi Michał Capała - Główną przeszkodą w posiadaniu dzieci dla młodych ludzi są kwestie ekonomiczne, kwestie mieszkalne, które nie zostały przez PiS rozwiązane oraz problemy natury medycznej - na te kwestie szczególnie ma odpowiadać projekt w sprawie którego się spotykamy.  TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie! to bardzo ważny społecznie temat.  Taka refundacja rządowa funkcjonowała już w Polsce i chcielibyśmy wrócić do tego modelu zwłaszcza w kontekście demograficznym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2050 roku Polaków ma być mniej niż 34 mln. Ten sam problem dotyczy Starachowic, dlatego też miejsce spotkania nie jest przypadkowe - dodaje Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w powiecie starachowickim. 

Zdecydowanie bardziej wprost mówi poseł Marzena Okła Drewnowicz.

- To, co my wprowadziliśmy i co dobrze funkcjonowało, PiS zlikwidował. Dziś inaugurujemy zbiórkę podpisów pod projektem ustawy przywracającej dofinansowanie do procedury in vitro z budżetu państwa. Z tego programu rodziło się rocznie 22 tysiące dzieci i będą się rodzić kolejne. Wiemy, że niektóre samorządy finansują z własnej puli procedury in vitro, ale nie każdy samorząd może sobie na to pozwolić, zresztą takie dofinansowanie to nie jest rola samorządów. Mamy krach demograficzny i mamy starzejące się społeczeństwo, dlatego też te 22 tysiące dzieci jest wsparciem społecznym. Ale to, co jest najważniejsze w tej metodzie, to fakt, że daje ona szansę na posiadanie dzieci tym, którzy chcą je po prostu mieć - dodaje poseł Platformy Obywatelskiej. 

Jednym z koordynatorów zbierających podpisy jest Kinga Sawicka, która dziękowała za poparcie społeczne. Razem z poseł Marzeną Okłą Drewnowicz zwracała uwagę na fakt, że to właśnie rolą państwa i rządu jest wspieranie takich inicjatyw. Do składania podpisów zapraszała do siedziby PO w Starachowicach przy ulicy Niskiej 4, podpisy można składać we wtorki w godzinach 10 - 12 i czwartki od 16 do 18. Telefon kontaktowy: 694 498 464

Można to zrobić także w gabinecie doktora Andrzeja Maszewskiego przy ulicy Złotej 20 (od poniedziałku do piątku od 9 do 17, w soboty od 9 do 13). 

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie www.takdlainvitro.pl

In vitro to nie partia a życie, ludzie i marzenia, które dzięki tej akcji mogą się spełnić. Żeby mozna było uruchomić ścieżkę legislacyjna w sejmie projekt musi zebrać 100 tysięcy podpisów. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.