JUŻ W KIOSKU

TAK dla In vitro! – rozpoczęła się zbiórka podpisów

2022-11-23 15:09:48

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Założeniem projektu "TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie!" jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi właśnie in vitro. Niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, jak określa ją Światowa Organizacja Zdrowia. W celu zbierania podpisów na starachowickim rynku odbyła się konferencja prasowa z udziałem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz i lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. 

- Prezes Jarosław Kaczyński co prawda ma na temat braku dzietności inne zdanie, zupełnie inaczej diagnozuje problemy reprodukcyjne twierdząc, że to z powodu dawania sobie w szyję przez młode kobiety, ale nie jest to prawdą. - mówi Michał Capała - Główną przeszkodą w posiadaniu dzieci dla młodych ludzi są kwestie ekonomiczne, kwestie mieszkalne, które nie zostały przez PiS rozwiązane oraz problemy natury medycznej - na te kwestie szczególnie ma odpowiadać projekt w sprawie którego się spotykamy.  TAK dla In vitro! In vitro to Ludzie! to bardzo ważny społecznie temat.  Taka refundacja rządowa funkcjonowała już w Polsce i chcielibyśmy wrócić do tego modelu zwłaszcza w kontekście demograficznym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2050 roku Polaków ma być mniej niż 34 mln. Ten sam problem dotyczy Starachowic, dlatego też miejsce spotkania nie jest przypadkowe - dodaje Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w powiecie starachowickim. 

Zdecydowanie bardziej wprost mówi poseł Marzena Okła Drewnowicz.

- To, co my wprowadziliśmy i co dobrze funkcjonowało, PiS zlikwidował. Dziś inaugurujemy zbiórkę podpisów pod projektem ustawy przywracającej dofinansowanie do procedury in vitro z budżetu państwa. Z tego programu rodziło się rocznie 22 tysiące dzieci i będą się rodzić kolejne. Wiemy, że niektóre samorządy finansują z własnej puli procedury in vitro, ale nie każdy samorząd może sobie na to pozwolić, zresztą takie dofinansowanie to nie jest rola samorządów. Mamy krach demograficzny i mamy starzejące się społeczeństwo, dlatego też te 22 tysiące dzieci jest wsparciem społecznym. Ale to, co jest najważniejsze w tej metodzie, to fakt, że daje ona szansę na posiadanie dzieci tym, którzy chcą je po prostu mieć - dodaje poseł Platformy Obywatelskiej. 

Jednym z koordynatorów zbierających podpisy jest Kinga Sawicka, która dziękowała za poparcie społeczne. Razem z poseł Marzeną Okłą Drewnowicz zwracała uwagę na fakt, że to właśnie rolą państwa i rządu jest wspieranie takich inicjatyw. Do składania podpisów zapraszała do siedziby PO w Starachowicach przy ulicy Niskiej 4, podpisy można składać we wtorki w godzinach 10 - 12 i czwartki od 16 do 18. Telefon kontaktowy: 694 498 464

Można to zrobić także w gabinecie doktora Andrzeja Maszewskiego przy ulicy Złotej 20 (od poniedziałku do piątku od 9 do 17, w soboty od 9 do 13). 

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie www.takdlainvitro.pl

In vitro to nie partia a życie, ludzie i marzenia, które dzięki tej akcji mogą się spełnić. Żeby mozna było uruchomić ścieżkę legislacyjna w sejmie projekt musi zebrać 100 tysięcy podpisów. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.