JUŻ W KIOSKU

Szpital wznowił działanie Oddziału Medycyny Paliatywnej

2022-04-28 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowiono funkcjonowanie Oddziału Medycyny Paliatywnej. 

fot. PZOZ Starachowice

W Oddziale, którym kieruje lekarz Grażyna Gąś – specjalista w zakresie Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Medycyny Paliatywnej, a funkcję Pielęgniarki Oddziałowej pełni mgr Katarzyna Hamera pracuje wykwalifikowany personel lekarski, pielęgniarski, opiekunki medyczne, rehabilitant oraz psycholog. 

Celem Oddziału Medycyny Paliatywnej jest "zapobieganie i uśmierzanie bólu". Działania personelu ukierunkowane są na poprawę jakości życia pacjentów. Polegają one na m.in. zmniejszeniu uciążliwości leczenia, ograniczeniu liczby dokuczliwych zabiegów i badań, które są źródłem niepotrzebnych cierpień, a przede wszystkim możliwie szybkim opanowaniem silnego bólu. Ponadto prowadzony jest monitoring objawów somatycznych  tj.: nudności, wymioty, zaparcia, bezsenność - celem szybkiej reakcji w kierunku ich złagodzenia, bądź zlikwidowania. Personel oddziału dba o staranną higienę osobistą pacjenta i komfort hospitalizacji.

Oddział liczy 20 łóżek gotowych do przyjęcia pacjentów z postępującą, niepoddającą się już leczeniu przyczynowemu chorobą nowotworową i wyposażony jest w materace przeciwodleżynowe oraz sprzęt specjalistyczny. 

Medycyna paliatywna nie skupia się wyłącznie na objawach fizycznych, ale pomaga pacjentowi również w problemach psychicznych i duchowych. W zależności od potrzeb istnieje możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznej, a także wsparcia kapelana szpitalnego. Personel Oddziału Medycyny Paliatywnej starachowickiego szpitala oferuje również pomoc rodzinie, która zmaga się z chorobą nowotworową pacjenta oraz własnym otoczeniem. Szczegółowe informacje nt. funkcjonowania oddziału można uzyskać pod nr. tel. (41) 273 92 41 (Oddział) oraz (41) 273 98 34 (kierownik Oddziału).

Przypomnijmy, oddział paliatywny w starachowickiej lecznicy został utworzony w 2009 roku, z myślą przede wszystkim o Pacjentach z postępującymi schorzeniami onkologicznymi niepoddającymi się już leczeniu przyczynowemu. 

/informacja prasowa: PZOZ Starachowice/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.