JUŻ W KIOSKU

Światowy sukces starachowiczanki

2014-12-08 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego, której jest starachowiczanka Aleksandra Orzeł, wygrała konkurs Foreign Direct Investment International Arbitration Moot poświęcony tematyce arbitrażu inwestycyjnego, pokonując drużynę m.in. z prestiżowego Harvardu. O przygodzie w konkursie Aleksandra zdecydowała się opowiedzieć GAZECIE.


FDI Moot jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów dla studentów prawa. Oparty jest na symulacji postępowania arbitrażowego, w którym członkowie drużyn reprezentują strony fikcyjnego sporu prawnego - inwestora oraz państwo przyjmujące inwestycję. W grupie studentów UW biorącej udział w zmaganiach znalazła się starachowiczanka Aleksandra Orzeł, 23 - letnia absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, która obecnie jest aplikantką adwokacką oraz doktorantką w Katedrze Postępowania Cywilnego na macierzystym wydziale.


- Wybrałam prawo, ponieważ zawsze interesowały mnie nauki społeczne. Chciałam zdobyć zawód, który zapewnia możliwość kształtowania rzeczywistości. Poza tym, postrzegałam studia prawnicze jako prestiżowy kierunek, a pracę prawnika jako ekscytującą i pełną wyzwań. Dotychczas jestem bardzo zadowolona ze swojej decyzji - zdradza w rozmowie z GAZETĄ Aleksandra.


Drużyna reprezentująca Uniwersytet Warszawskie w konkursie Foreign Direct Investment International Arbitration Moot została utworzona w ramach rekrutacji, prowadzonej przez trenerów - Monikę Diehl, Natalię Kabacińską oraz Marka Neumanna - prawników pracujących w międzynarodowych kancelariach. W czerwcu br. wybrali oni czterech studentów: Dominikę Jędrzejczyk, Katarzynę Lubieniec, Wojciecha Rzepińskiego oraz Marka Szolca.


- W tamtym czasie byłam już po obronie pracy magisterskiej, ale regulamin konkursu przewiduje możliwość uczestnictwa absolwentów, którzy ukończyli studia nie wcześniej niż 6 miesięcy przed październikowym finałem - dlatego dołączyłam do drużyny. Część grupy znałam już wcześniej, a z zresztą zdążyliśmy się świetnie zintegrować w czasie prawie 5 miesięcy wspólnej pracy - opowiada GAZECIE Ola.


Zadaniem uczestników konkursu było napisanie dwóch pism procesowych (ok. 50 stron jedno) w języku angielskim, które stanowiły podsumowanie argumentacji stron sporu.


- W arbitrażu inwestycyjnym powodem jest zawsze zagraniczny inwestor, zaś pozwanym państwo, w którym powód dokonał inwestycji. Do oceny roszczeń inwestora stosuje się prawo międzynarodowe publiczne, a przede wszystkim umowę w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, zawartą między pozwanym państwem a krajem, z którego pochodzi inwestor - tłumaczy nasza rozmówczyni.


W części ustnej konkursu, która odbyła się w Malibu w Kalifornii, studenci reprezentowali inwestora lub państwo w czasie symulacji rozprawy przed trybunałem arbitrażowym, składającym się z wybitnych specjalistów w dziedzinie międzynarodowego prawa inwestycyjnego.


- Nasze przygotowania polegały zarówno na pracy indywidualnej (wyszukiwaniu orzeczeń, pisaniu fragmentów pisma, ćwiczeniu przemówień) jak i grupowej (dyskusje nad argumentami, przygotowywanie symulacji). Dodatkowo, na początku października nasza drużyna wraz z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, działającym przy Uniwersytecie Warszawskim, zorganizowała debatę dotyczącą kosztów w arbitrażu inwestycyjnym oraz tzw. „pre-moot”, czyli turniej przygotowawczy, w którym uczestniczyły drużyny z całej Europy. Wiązało się to oczywiście z wieloma zadaniami organizacyjnymi - dodaje Aleksandra, która nie ukrywa, że drużyna przez cały okres przygotowań do dwuetapowego konkursu miała mnóstwo pracy.


Z częścią pisemną, która zdaniem naszej rozmówczyni była najbardziej żmudna, wiązały się przede wszystkim nieprzespane noce, bowiem w tym samym czasie Aleksandra przygotowywała się do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką.


- Po 20. września, kiedy zostały złożone pisma, rozpoczęliśmy bardziej emocjonujące przygotowania do symulacji rozprawy. Każdy mówca miał 20 minut, żeby przedstawić argumenty swojej strony oraz odpowiedzieć na pytania arbitrów - oczywiście, wszystko po angielsku. Same treningi z drużyną i zaproszonymi gośćmi ze wspierających nas kancelarii były trudne i stresujące, ale te doświadczenia dobrze przygotowały nas do prawdziwych zmagań konkursowych - mówi prawniczka, która wraz z drużyną w drodze po zwycięstwo pokonała m.in. zespoły z King`s College London, Harvard University, National Law University Jodhpur, Seoul National University, Uniwersytetu Jagiellońskiego i New York University.


Jako najtrudniejsze Ola ocenia rundy, podczas których jej zespół musiał zmierzyć się z drużynami z krajów anglojęzycznych, bowiem mówienie w ojczystym języku daje im naturalną przewagę.


- Dużo nerwów było także w czasie rywalizacji z Harvardem - ciężko jest występować przeciwko najlepszemu uniwersytetowi w Stanach Zjednoczonych (a nawet na świecie) - przyznaje nasza rozmówczyni.


Jednakże pasmo początkowych sukcesów sprawiło, że przystępując do finałowej „rozgrywki” z New York University drużyna Oli miała już poczucie dobrze wykonanego zadania, ale nikt nie myślał nawet o tym, że mogą zająć pierwsze miejsce.


- Wydaje mi się, że nikt z nas nie marzył nawet o zajęciu I miejsca, więc radość z końcowego sukcesu była tym większa. Dominika Jędrzejczyk i Marek Szolc lepiej poradzili sobie z zagadnieniami merytorycznymi i udowodnili, że można pokonać nawet tak utytułowanego przeciwnika jak New York Univeristy - mówi starachowiczanka dodając, że po ogłoszeniu wyników cieszyli się jak małe dzieciaki.


Najbardziej dumni byli jednak z faktu, że to właśnie oni jako pierwsi w historii spoza krajów anglojęzycznych sięgnęli po zwycięstwo.


Do wzięcia udziału w konkursie skłoniła ją przede wszystkim chęć pozyskania nowych umiejętności w zakresie arbitrażu inwestycyjnego, bowiem - jak sama mówi - dotychczas zajmowała się naukowo i zawodowo jedynie kwestią arbitrażu handlowego.


- W czasie programu International Academy for Arbitration Law, w którym brałam udział w Paryżu, po raz pierwszy zetknęłam się ze sporami na linii inwestor - państwo i zainteresowałam się tym tematem. Mając doświadczenie z innych konkursów typu „moot court” zdawałam sobie sprawę, że FDI Moot to niepowtarzalna okazja do zetknięcia się z praktycznym podejściem, którego brakuje na studiach - dodaje Ola, nie ukrywając, że cieszyła się na myśl o tym, że finał prestiżowego konkursu odbędzie się w pięknym i ciepłym miejscu.


- Nie była to jednak główna motywacja - ze względu na koszty, na początku nie było wiadomo, ile osób z drużyny pojedzie do Malibu, gdzie, mimo że w trakcie konkursu drużyna nie miała czasu na zwiedzanie, to te kilka dni spędzone w kalifornijskim klimacie są źródłem bajkowych wspomnień. Trudno wyobrazić sobie przyjemniejsze miejsce na organizację turnieju - dodaje doktorantka.


Mimo tak ogromnego sukcesu, Aleksandra nie spoczywa na laurach i zamierza równolegle rozwijać swoją karierę zawodową (praca w kancelarii) oraz naukową, bowiem obecnie jest doktorantką w Katedrze Postępowania Cywilnego na swoim wydziale.


- Swoją przyszłość wiążę oczywiście z arbitrażem międzynarodowym. Jest to bardzo dynamiczna dziedzina, która wymaga wielu wyjazdów zagranicznych oraz ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Na pewno nie będę się nudzić - zapewnia nasza rozmówczyni.


Życzymy więc sukcesów!


(Kas)


INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

2024-05-02

Główna arteria Starachowic wymaga modernizacji. Jakie plany ma miasto?

Trasa wojewódzka 744 to główna arteria biegnąca przez Starachowice, która potrzebuje modernizacji, a jej przebudowa jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Urząd Miejski ogłosił postępowanie, na opracowanie dokumentacji projektowo–kosztorysowej rozbudowy drogi wojewódzkiej DW 744 – alei Armii Krajowej oraz odcinka ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starachowicach.
Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Miejskiej i podziękowania dla radnych

Piątkowa (19 kwietnia) sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była ostatnimi obradami ósmej kadencji tej rady. Była również okazją do podsumowania kadencji 2018-2024 i podziękowań radnym oraz władzom miasta za dotychczasową współpracę.  Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej IX kadencji 2024-2029 odbędzie się w poniedziałek (6 maja), a jej początek w Sali konferencyjnej „Olimpia” zaplanowano na godzinę 9.00. 
Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

2024-05-02

Ostatnia sesja Rady Powiatu VI kadencji za nami

W czwartek (25 kwietnia) odbyła się ostatnia w tej kadencji samorządowej sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Radni odebrali dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę z rąk przewodniczącej Rady Powiatu Bożeny Wrony, wiceprzewodniczącego Ryszarda Nowaka oraz starosty Piotra Ambroszczyka. Po weekendzie majowym (7 maja) odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Powiatu VII kadencji. Obrady rozpoczną się o godzinie 9.
Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

2024-04-30

Nie będzie usług sąsiedzkich w Starachowicach?

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie w lutym br. złożyło wniosek w sprawie podjęcia uchwały Rady Miejskiej w zakresie zasad, form i finansowania usług sąsiedzkich. - Podkreślaliśmy, że istnieje możliwość dofinansowania z programu rządowego do usług sąsiedzkich, oczekując też na zaproszenie do zespołu roboczego celem wypracowania optymalnych rozwiązań – mówi prezes SWS Paweł Lewkowicz i dodaje, że tymczasem poczekano do zakończenia wyborów samorządowych i uznano, że wniosek Stowarzyszenia nie zasługuje na uwzględnienie. 
Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

2024-04-29

Starachowicka Rada Kobiet. Zaproszenie na spotkanie

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie pn. „Aktywizacja  i wzmocnienie praw kobiet w Starachowicach w kierunku powstania Starachowickiej Rady Kobiet”. Wydarzenie odbędzie się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach (ul. Radomska 45) w poniedziałek (29 kwietnia) o godzinie 16. Gościem specjalnym będzie przedstawicielka Podkarpackiej Rady Programowej  Kobiet. 
Trzeciomajowe święto

2024-04-26

Trzeciomajowe święto

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Staszica w Starachowicach zapraszają do udziału w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024.  
Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

2024-04-26

Starachowicki Szpital nie planuje likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego

Do mediów trafiło pismo dyrektora szpitala w Starachowicach dementujące informację, jaka pojawiła się w przestrzeni publicznej dotycząca zamknięcia jednego z oddziałów PZOZ. Publikujemy oświadczenie wystosowane przez Jacka Walkowskiego.
Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

2024-04-26

Petycja mieszkańców w sprawie domków nad Lubianką bezzasadna. Tak uznała Rada Miejska

Pod koniec lutego br. do Biura Rady Miejskiej w Starachowicach, wpłynęła petycja mieszkańców osiedla Lubianka dotycząca dzierżawy na okres 40 lat część nieruchomości obejmującej część działki, położonej przy ul. Południowej w Starachowicach, pomiędzy istniejącym molo a budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi znajdującymi się przy ul. Lubianka, będącej własnością Gminy Starachowice. W piśmie wyrażono sprzeciw wobec planów władz miasta Starachowice dotyczących budowy kompleksu domków letniskowych całorocznych i pola campingowego premium z niezbędną infrastrukturą nad Zalewem Lubianka.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.