JUŻ W KIOSKU

Starachowice inspirują

2023-03-15 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś. 

Było co oglądać. 

Obie wystawy to fascynujący portret naszego miasta na przestrzeni dziesięcioleci. Fotografie opowiadają historię jak żadne inne medium. Widzimy i przenosimy się w przeszłość, obserwujemy transformację i jej wpływ na przestrzeń miasta, a ta zmienia się i zaskakuje.

- Jesteśmy w Urzędzie Miejskim, miejscu w którym na co dzień załatwiamy sprawy urzędowe. Dziś przestrzeń urzędu staje się  miejscem, gdzie możemy spotkać się ze sztuką. Dziś zamieniamy go w mini galerię sztuki - mówił zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski. - I grafiki Adama Cieślika i wystawa Starachowice wczoraj i dziś pokazują zmiany, jakie nasze miasto przeszło. Tablice są przygotowane także dla obcokrajowców - opisy są tłumaczone na jeżyk angielski, by goście ze świata mogli odkryć nasza małą ojczyznę - dodał Marcin Gołębiowski. 

Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzy Krawczyk zwrócił uwagę na osobę Adama Cieślika, który całe swoje życie związał ze Starachowicami. 

- Praca Adama zasługują na to, by obejrzało je szerokie grono, zarówno pracowników urzędu, ale także mieszkańców. Promujemy tego naszego artystę między innymi dlatego, że on pięknie promuje nie tylko nasze miasto ale całą świętokrzyską ziemię - mówił Jerzy Krawczyk zachęcając do obejrzenia grafik pana Adama. 

Współorganizatorami wydarzenia, oprócz UTW, byli Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Prezes tego ostatniego nie ma wątpliwości, że Starachowice są świetnym materiałem dla artystów. 

- Starachowice inspirują. Zarówno artystów, ale także zwykłych ludzi. I to oni są genezą powstania wystawy Starachowice wczoraj i dziś. Wszystko zaczęło się 2014 roku, gdy dzieci ze Szkolnego Koła Przyjaciół Starachowic przy Gimnazjum nr 2 zaproponowały stworzenie takiej wystawy. Udało się ją stworzyć przy pomocy grantu z gminy, ale od tamtego czasu sporo się zmieniło i razem ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym pracę nad nową wystawa, którą dziś oddajemy - mówił Adam Brzeziński. Prezes STF -u Małgorzata Zatorska zapewniła, że fotograficy zrzeszeni w towarzystwie będą pojawiać się coraz częściej w życiu kulturalnym miasta.

My zaś zachęcamy do oglądania obu wystaw na korytarzach starachowickiego Urzędu Miasta. Zaglądajcie i cieszcie oczy. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Metamorfozy biblioteki

2023-10-02

Metamorfozy biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach obchodzi w tym roku już 75 lat swojego istnienia. Z tej okazji przygotowała wystawę fotografii dokumentujących swój pobyt w obecnej siedzibie na osiedlu Żeromskiego, który rozpoczął się w latach 90 - tych XX wieku. Placówka zajęła miejsce po słynnym Empiku i godnie go zastępowała coraz mocniej wrastając w krajobraz miasta jako ważny ośrodek nie tylko czytelnictwa, ale i szeroko pojętej kultury. 
Rezultat akcji poszukiwawczej na

2023-10-02

Rezultat akcji poszukiwawczej na "Piachach"

Ze starachowickiego zalewu "Piachy" udało się  wyłowić część wagonika kolejki, która w latach powojennych XX wieku transportowała piach ze Starachowic do kopalni w Rudkach w dzisiejszej gminie Nowa Słupia. Obiekt trafił już do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Ale być może to nie kończy sprawy, bo na dnie zbiornika specjalistyczny sprzęt wykrył jeszcze inne zatopione przedmioty.    
Promocyjny dinozaur

2023-09-29

Promocyjny dinozaur

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przygotowało dla starachowickich uczniów imprezę, której celem była popularyzacja nauk ścisłych. Na uczestników X Festiwalu Nauki czekało mnóstwo zabaw, eksperymentów i obsługa atrakcyjnego sprzętu, a mega niespodzianką okazał się zmechanizowany tyranozaur naturalnej wielkości. Poruszał się jak żywy i spektakularnie ryczał.       
Twórczość w domowym zaciszu

2023-09-29

Twórczość w domowym zaciszu

Starachowiczanka Zofia Perechuda maluje od dziecka, bo to cecha jej osobowości. Nie kończyła żadnych szkół artystycznych, po prostu przez całe życie spontanicznie realizowała swój wrodzony talent. O jej pasji wie niewiele osób, więc postanowiliśmy ją wydobyć z kręgu anonimowości.    
Młodzi patrioci

2023-09-28

Młodzi patrioci

Z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach na historycznej polanie Wykus w gminie Wąchock odbyło się wydarzenie poświęcone pamięci o żołnierzach Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”.   
Film pod chmurką

2023-09-26

Film pod chmurką

Kolejny seans "Kina na leżakach"  
Propozycja dla siódmo-  i ósmoklasistów

2023-09-26

Propozycja dla siódmo- i ósmoklasistów

Stowarzyszenie Promocji Talentów przy współpracy z Parkiem Kultury zapraszają do udziału w projekcie „Gramy na czas”. Jest to  program profilaktyczno – edukacyjny skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych starachowickich szkół podstawowych, realizowany w formie spacerów historycznych zakończonych interaktywnym quizem i rozmową na temat profilaktyki uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych.
Cudowna muzyka

2023-09-26

Cudowna muzyka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Park Kultury oraz Chór Kameralny Portamento zapraszają na koncert pt. "Muzyka to cud".
Oczarowane przyrodą

2023-09-24

Oczarowane przyrodą

Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach ma dla nas nową propozycję. To otwarta w miniony piątek 22 września wystawa zdjęć pod hasłem "Oczarowane pierwszym spojrzeniem". Zaprezentowane na nich fotografie to ujęcia barwnych kwiatów i krzewów.       
Nagość i ubiór

2023-09-22

Nagość i ubiór

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach.