JUŻ W KIOSKU

Starachowice inspirują

2023-03-15 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś. 

Było co oglądać. 

Obie wystawy to fascynujący portret naszego miasta na przestrzeni dziesięcioleci. Fotografie opowiadają historię jak żadne inne medium. Widzimy i przenosimy się w przeszłość, obserwujemy transformację i jej wpływ na przestrzeń miasta, a ta zmienia się i zaskakuje.

- Jesteśmy w Urzędzie Miejskim, miejscu w którym na co dzień załatwiamy sprawy urzędowe. Dziś przestrzeń urzędu staje się  miejscem, gdzie możemy spotkać się ze sztuką. Dziś zamieniamy go w mini galerię sztuki - mówił zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski. - I grafiki Adama Cieślika i wystawa Starachowice wczoraj i dziś pokazują zmiany, jakie nasze miasto przeszło. Tablice są przygotowane także dla obcokrajowców - opisy są tłumaczone na jeżyk angielski, by goście ze świata mogli odkryć nasza małą ojczyznę - dodał Marcin Gołębiowski. 

Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzy Krawczyk zwrócił uwagę na osobę Adama Cieślika, który całe swoje życie związał ze Starachowicami. 

- Praca Adama zasługują na to, by obejrzało je szerokie grono, zarówno pracowników urzędu, ale także mieszkańców. Promujemy tego naszego artystę między innymi dlatego, że on pięknie promuje nie tylko nasze miasto ale całą świętokrzyską ziemię - mówił Jerzy Krawczyk zachęcając do obejrzenia grafik pana Adama. 

Współorganizatorami wydarzenia, oprócz UTW, byli Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Prezes tego ostatniego nie ma wątpliwości, że Starachowice są świetnym materiałem dla artystów. 

- Starachowice inspirują. Zarówno artystów, ale także zwykłych ludzi. I to oni są genezą powstania wystawy Starachowice wczoraj i dziś. Wszystko zaczęło się 2014 roku, gdy dzieci ze Szkolnego Koła Przyjaciół Starachowic przy Gimnazjum nr 2 zaproponowały stworzenie takiej wystawy. Udało się ją stworzyć przy pomocy grantu z gminy, ale od tamtego czasu sporo się zmieniło i razem ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym pracę nad nową wystawa, którą dziś oddajemy - mówił Adam Brzeziński. Prezes STF -u Małgorzata Zatorska zapewniła, że fotograficy zrzeszeni w towarzystwie będą pojawiać się coraz częściej w życiu kulturalnym miasta.

My zaś zachęcamy do oglądania obu wystaw na korytarzach starachowickiego Urzędu Miasta. Zaglądajcie i cieszcie oczy. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”. 
Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

2023-03-07

Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

Już w najbliższą sobotę poznamy nazwiska niezwykłych kobiet, zaangażowanych i pełnych pasji, które za swą działalność otrzymają wyróżnienie „Laur Kobieta.23”. Na wyjątkową uroczystość zapraszamy do Hotelu Europa, gwiazdą wieczoru będzie Kasia Cerekwicka. Wstęp wolny.