JUŻ W KIOSKU

Starachowice inspirują

2023-03-15 14:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś. 

Było co oglądać. 

Obie wystawy to fascynujący portret naszego miasta na przestrzeni dziesięcioleci. Fotografie opowiadają historię jak żadne inne medium. Widzimy i przenosimy się w przeszłość, obserwujemy transformację i jej wpływ na przestrzeń miasta, a ta zmienia się i zaskakuje.

- Jesteśmy w Urzędzie Miejskim, miejscu w którym na co dzień załatwiamy sprawy urzędowe. Dziś przestrzeń urzędu staje się  miejscem, gdzie możemy spotkać się ze sztuką. Dziś zamieniamy go w mini galerię sztuki - mówił zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski. - I grafiki Adama Cieślika i wystawa Starachowice wczoraj i dziś pokazują zmiany, jakie nasze miasto przeszło. Tablice są przygotowane także dla obcokrajowców - opisy są tłumaczone na jeżyk angielski, by goście ze świata mogli odkryć nasza małą ojczyznę - dodał Marcin Gołębiowski. 

Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jerzy Krawczyk zwrócił uwagę na osobę Adama Cieślika, który całe swoje życie związał ze Starachowicami. 

- Praca Adama zasługują na to, by obejrzało je szerokie grono, zarówno pracowników urzędu, ale także mieszkańców. Promujemy tego naszego artystę między innymi dlatego, że on pięknie promuje nie tylko nasze miasto ale całą świętokrzyską ziemię - mówił Jerzy Krawczyk zachęcając do obejrzenia grafik pana Adama. 

Współorganizatorami wydarzenia, oprócz UTW, byli Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Prezes tego ostatniego nie ma wątpliwości, że Starachowice są świetnym materiałem dla artystów. 

- Starachowice inspirują. Zarówno artystów, ale także zwykłych ludzi. I to oni są genezą powstania wystawy Starachowice wczoraj i dziś. Wszystko zaczęło się 2014 roku, gdy dzieci ze Szkolnego Koła Przyjaciół Starachowic przy Gimnazjum nr 2 zaproponowały stworzenie takiej wystawy. Udało się ją stworzyć przy pomocy grantu z gminy, ale od tamtego czasu sporo się zmieniło i razem ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym pracę nad nową wystawa, którą dziś oddajemy - mówił Adam Brzeziński. Prezes STF -u Małgorzata Zatorska zapewniła, że fotograficy zrzeszeni w towarzystwie będą pojawiać się coraz częściej w życiu kulturalnym miasta.

My zaś zachęcamy do oglądania obu wystaw na korytarzach starachowickiego Urzędu Miasta. Zaglądajcie i cieszcie oczy. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.