JUŻ W KIOSKU

STAR Bike, czyli Systemu Roweru Miejskiego coraz bliżej

2023-08-01 07:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rozrastająca się sieć ścieżek rowerowych, organizacja rodzinnych rajdów rowerowych czy imprez kolarskich promujących walory turystyczne Starachowic oraz okolic to nie jedyne działania wspierające atrakcyjność miasta w oczach miłośników kolarstwa i aktywnego wypoczynku. Obecnie trwa procedura przetargowa związana z wdrożeniem Systemu Roweru Miejskiego w Starachowicach, który będzie nosił nazwę STAR Bike.

fot. UM Starachowice

- Mam nadzieję i jestem przekonany, że jesienią będziemy mogli zaprosić wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających Starachowice do skorzystania z nowego systemu roweru miejskiego. A już od przyszłego sezonu wiosennego system będzie działał jeszcze sprawniej, przez cały sezon rowerowy – mówi prezydent Starachowic Marek Materek.

System STAR BIKE będzie polegał na udostępnieniu bezobsługowej wypożyczalni rowerów umożliwiającej krótkotrwałe podróże, dzięki możliwości wypożyczenia rowerów rozmieszczonych na stacjach rowerowych. Starachowicki System Roweru Miejskiego będzie składał się z 11 stacji rowerowych rozmieszczonych w różnych punktach miasta, 150 stojaków rowerowych oraz 123 rowerów czekających na wypożyczenie.

- Mieszkańcy Starachowic oraz goście odwiedzający miasto nad Kamienną będą mieli do wyboru możliwość skorzystania z rowerów standardowych (30 sztuk), rowerów wspomaganych silnikiem elektrycznym (90 sztuk) oraz specjalnych 3-kołowych rowerów dla osób niepełnosprawnych (3 sztuki). Wśród „elektryków” znajdzie się miejsce również na rowery wyposażone w foteliki do przewożenia dzieci (do 22 kg) – wymienia włodarz miasta.

Amatorzy jednośladów będą mogli skorzystać z rowerowej wypożyczalni poprzez specjalnie dedykowaną aplikację pozwalającą na uruchomienie, wypożyczenie i zwrot roweru w ramach systemu. W ramach zamówienia powstanie również strona internetowa, która będzie pełnić rolę platformy do zarządzania flotą rowerową funkcjonującą w starachowickim Systemie Roweru Miejskiego.

Jak w kwietniu informował Urząd Miejski, jedenaście stacji rowerowych wyposażonych w 11 totemów informacyjnych znajdować się będzie przy: ul. Radomskiej (UM / LIDL); ul. Szkolnej (MOSIR - przy budynku zaplecza sportowego); al. Św. Jana Pawła II (skrzyżowanie al. Jana Pawła II/Wysockiego); ul. 1 Maja / Zakładowa (MAN); ul. Murarskiej (pawilon od strony pasażu); al. Armii Krajowej (Galeria Skałka); ul. Staszica (obok budynku sądu); ul. Na Szlakowisku (obok siłowni plenerowej); Zalewie Lubianka (teren MOSiR przy molo); przy Centrum Przesiadkowym Starachowice Dolne oraz Centrum Przesiadkowym Starachowice Wschodnie.

Pierwsze projekty rowerów i stacji rowerowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich kolorystyki i oznakowania poznamy w terminie 14 dni od daty podpisania umowy z wybranym Wykonawcą. Z kolei w ciągu dwóch miesięcy Wykonawca dostarczy rowery, a także zajmie się dostawą i montażem stacji rowerowych.

- Jestem przekonany, że Starachowice mogą stać się miastem na wzór uzdrowiska przemysłowego. Mamy świetną bazę hotelową w mieście i wielkie możliwości rozwoju tej bazy w kolejnych latach. Trzy zbiorniki wodne po zakończonym zagospodarowaniu staną się miejscami atrakcyjnymi do spędzania wolnego czasu. Możliwości spaceru daje zrewitalizowany już Park Miejski. Ścieżki rowerowe to szansa na swobodne poruszanie się po mieście, od atrakcji do atrakcji, właśnie na „dwóch kółkach”. Wkrótce faktem stanie się wprowadzenie systemu roweru miejskiego. Położenie naszego miasta na wzgórzach powoduje, że będą to również rowery z napędem elektrycznym, które z pewnością ułatwią mieszkańcom i turystom poruszanie się po mieście – dodaje Marek Materek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.