JUŻ W KIOSKU

Stadion miał nosić imię Mariana Wysockiego. Uchwałę wycofano, będą konsultacje

2022-10-06 07:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej miała zapaść decyzja o nadaniu Stadionowi Miejskiemu przy ulicy Szkolnej 15 imienia byłego piłkarza starachowickiego klubu Mariana Wysockiego. W 2020 roku, w imieniu byłych zawodników, działaczy oraz kibiców starachowickiego klubu STAR, wniosek złożył Stanisław Sałata. 

fot. Gazeta Starachowicka

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, pan Stanisław Sałata wniosek uzasadniał faktem, iż Marian Wysocki urodził się w Starachowicach w 1926 roku i w związku z tym jest on rówieśnikiem klubu sportowego SKS Starachowice założonym w tym samym roku. Ponadto Marian Wysocki „był czołowym zawodnikiem starachowickiej drużyny w latach 1945-1954, w drużynie zielono-czarnych rozegrał ponad 300 spotkań, był wieloletnim kapitanem drużyny i wzorem do naśladowania dla starachowickiej młodzieży, która wraz z kibicami ochrzciła go mianem króla środka”. Zawsze demonstrował wysoką formę sportową, znakomite wyszkolenie techniczne i skuteczność zdobywając wiele ważnych bramek, dzięki którym drużyna odnosiła zwycięstwa. Warto podkreślić, iż Pan Marian Wysocki był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w II Wojnie Światowej, a za swą działalność społeczną i sportową otrzymał wiele medali i odznaczeń państwowych. W 1984 roku został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Starachowic”.

W załączeniu do złożonego wniosku dołączona została lista ponad 200 osób popierających tę inicjatywę. W 2020 roku wniosek w tej sprawie złożył również Bronisław Paluch Radny Rady Miejskiej w Starachowicach.

W porządku obrad wrześniowej sesji Rady Miejskiej znajdował się punkt w sprawie nadania nazwy stadionowi przy ulicy Szkolnej 14 w Starachowicach. Jednak na samym początku obrad, zastępczyni prezydenta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec złożyła wniosek o zdjęcie tego punktu.

Zanim do doszło do głosowania w tej sprawie, głos zabrał radny Sylwester Kwiecień. 

- Trzeba było się wcześniej zastanowić i nie robić zamieszania. Tu mamy 200 podpisów. Po drugiej stronie grupę kolegów, którzy mają inne danie - mówił radny. Podkreślił, że może radni powinni wrócić do historii, kiedy obowiązywała uchwała regulująca nadawanie nazw czy to ulicom, skwerom czy też ważnym dla miasta obiektom. - Trzeba było ją zmienić, a nie wyprowadzić z obiegu. Najwyższy czas, żeby doprowadzić do uregulowania tej sytuacji - dodał. 

Natomiast zdaniem radnego Dariusza Lipca, kwestia nadawania nazw w Starachowicach, w fazie początkowej powinna być prowadzona przez komisję historyczną, która sięgając do archiwalnych dokumentów, sprawdzałaby potencjalnych patronów.

- Powołajmy komisję historyczną, która przygotuje tego typu uchwały. Będziemy robić bohaterów i później ich zdejmować? Już pasaż imienia Pietrasińskiego był wbrew woli mieszkańców - mówił. 

W uzasadnieniu do wycofania projektu uchwały czytamy, że "wniosek ten motywowany jest potrzebą społeczną związaną z przeprowadzeniem dodatkowych konsultacji społecznych w kwestii nadania patrona Stadionu Miejskiego w Starachowicach.

- Pod potrzebą przeprowadzenia dodatkowych konsultacji podpisują się przedstawiciele starachowickiego środowiska sportowego, w tym kibice, sympatycy, piłkarze oraz działacze, których głos w tej dyskusji jest dla nas niezwykle ważny. Dodatkowo uważamy, iż przeniesienie w czasie faktu podjęcia tej uchwały pozwoli nam na zainicjowanie działań edukacyjnych służących popularyzacji dokonań byłych piłkarzy starachowickiego klubu, w tym również między innymi Mariana Wysockiego.  Warto podkreślić również fakt, iż obecnie jesteśmy na etapie przygotowań do modernizacji Stadionu Miejskiego, której efektem prac będzie powstanie nowoczesnego obiektu sportowego. Nadanie imienia Stadionowi Miejskiemu będzie z pewnością kompleksowym działaniem władz Gminy Starachowice podnoszącym rangę tego przedsięwzięcia. 

Głosami radnych projekt uchwały został wycofany. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.