JUŻ W KIOSKU

Spotkanie z kulturą żydowską

2023-06-27 10:25:04

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mieszkańcy naszego regionu mogli wziąć udział w wydarzeniu popularyzującym dorobek  kultury żydowskiej.  Kuchnia, alfabet, obyczaje, życie codzienne, religia - to tylko niektóre jej elementy zaprezentowane w ramach projektu  "Muzeum na kółkach" autorstwa Muzeum Żydów Polskich POLIN.     

fot.Powiat Starachowicki

Wydarzenie gościło w gminie Wąchock oraz w Starachowicach, gdzie było współorganizowane przez odpowiednio: Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury oraz przez Park Kultury. W obu lokalizacjach można było zwiedzić pawilon z interaktywną wystawą.  W programie realizowanym na terenie gminy Wąchock znalazły się też: wystawa zatytułowaną „Z narażeniem życia” opowiadająca o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, plenerowa ekspozycja „ Nasz wspólny Wąchock" oraz warsztaty kulinarne („ Bajgle i czulent jak to smakuje?") i plastyczne („ Namaluj z nami swój znak zodiaku”) i wreszcie spacer historyczny „Śladami wąchockich Żydów”. 

W Starachowicach dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych przygotowano warsztaty z tradycyjnej kuchni żydowskiej oraz zajęcia przybliżające dzieciom zabawy ich żydowskich rówieśników. Był też wykład o roli kobiety w judaizmie, a w ramach propozycji ,,Pergaminowa mapka", pokazano zmiany, jakie zaszły w starachowickiej dzielnicy Wierzbnik od czasów, gdy zamieszkiwali ją Żydzi. Zwieńczeniem projektu był  spacer po ulicy Krętej, na której, ze świetnym efektem wizualnym, odtworzono przedwojenne warunki życia żydowskich mieszkańców oraz spotkanie poświęcone słynnym hollywoodzkim producentom filmowym - braciom Warner, czyli polskim Żydom używającym, według różnych źródeł, nazwiska Wonsal,Wonskolaser albo Woron. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Twarze Starachowic

2024-04-26

Twarze Starachowic

Setki starachowiczan uwieczniło swoje twarze na fotografiach autorstwa Małgorzaty Zatorskiej, prezeski Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. To oryginalne przedsięwzięcie jest elementem trwających obchodów 400. rocznicy wydania dokumentu założycielskiego Wierzbnika, protoplasty Starachowic.       
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"