JUŻ W KIOSKU

Spotkali się w bibliotece

2022-09-15 07:41:24

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz. 

Fot. MBP

Poeta, publicysta i dziennikarz tym razem wystąpił głównie w roli ambasadora Wiesława Myśliwskiego, który w marcu tego roku obchodził 90. urodziny. Z tej okazji ukazała się książka "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Jest to zbiór tekstów Myśliwskiego: przemówień, wywiadów, cytatów, zredagowany właśnie przez Bonowicza.

- Krakowski poeta przyjaźni się z Myśliwskim i traktuje go jak ojca. Cenią się i szanują, stąd efekt pracy zadowolił ich obu i powstała książka, dzięki której możemy lepiej poznać wybitnego pisarza i jego twórczość. Poetycka dusza i wrażliwość Bonowicza na pewno odegrały przy tej pracy dużą rolę. Ważne też było doświadczenie jakie zdobył pisząc słynną biografię Tishnera, wznowioną niedawno. Czy powstanie biografia Myśliwskiego autorstwa Bonowicza? Sporo materiałów już jest zebranych więc być może. Na razie dziennikarz zdradził nam, że pracuje nad życiorysem Andrzeja Bursy i opracowuje wydanie dramatów Myśliwskiego. Stale pisze wiersze - w tym roku ukazały się "Wielkie rzeczy" (to już dziesiąty tom poezji) i felietony do "Tygodnika Powszechnego". A ostatnio także jeździ po Polsce i opowiada bardzo zajmująco i z wielkim uczuciem o książkach swojego przyjaciela. Dopełnieniem spotkania była wystawa obrazów Stanisława Baja. To jego prace możemy zobaczyć na okładkach książek Myśliwskiego wydanych przez Znak. Przyjaźń, miłość, człowiek i życie - to tematy twórczości trzech przyjaciół - bohaterów spotkania. Zaprzyjaźniliśmy się i my z nimi - mówi Gazecie dyrektor biblioteki Jolanta Sopińska i obiecuje, że takich spotkań będzie więcej. 

Wiesław Myśliwski jest Honorowym Obywatelem Starachowic. 

fot. MBP

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.