JUŻ W KIOSKU

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /lokalnainfo/htm/sys/boki/LinkiZ.php on line 45

Spotkali się w bibliotece

2022-09-15 07:41:24

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz. 

Fot. MBP

Poeta, publicysta i dziennikarz tym razem wystąpił głównie w roli ambasadora Wiesława Myśliwskiego, który w marcu tego roku obchodził 90. urodziny. Z tej okazji ukazała się książka "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Jest to zbiór tekstów Myśliwskiego: przemówień, wywiadów, cytatów, zredagowany właśnie przez Bonowicza.

- Krakowski poeta przyjaźni się z Myśliwskim i traktuje go jak ojca. Cenią się i szanują, stąd efekt pracy zadowolił ich obu i powstała książka, dzięki której możemy lepiej poznać wybitnego pisarza i jego twórczość. Poetycka dusza i wrażliwość Bonowicza na pewno odegrały przy tej pracy dużą rolę. Ważne też było doświadczenie jakie zdobył pisząc słynną biografię Tishnera, wznowioną niedawno. Czy powstanie biografia Myśliwskiego autorstwa Bonowicza? Sporo materiałów już jest zebranych więc być może. Na razie dziennikarz zdradził nam, że pracuje nad życiorysem Andrzeja Bursy i opracowuje wydanie dramatów Myśliwskiego. Stale pisze wiersze - w tym roku ukazały się "Wielkie rzeczy" (to już dziesiąty tom poezji) i felietony do "Tygodnika Powszechnego". A ostatnio także jeździ po Polsce i opowiada bardzo zajmująco i z wielkim uczuciem o książkach swojego przyjaciela. Dopełnieniem spotkania była wystawa obrazów Stanisława Baja. To jego prace możemy zobaczyć na okładkach książek Myśliwskiego wydanych przez Znak. Przyjaźń, miłość, człowiek i życie - to tematy twórczości trzech przyjaciół - bohaterów spotkania. Zaprzyjaźniliśmy się i my z nimi - mówi Gazecie dyrektor biblioteki Jolanta Sopińska i obiecuje, że takich spotkań będzie więcej. 

Wiesław Myśliwski jest Honorowym Obywatelem Starachowic. 

fot. MBP

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ludzie „Ponurego ” i „Nurta”

2024-06-13

Ludzie „Ponurego ” i „Nurta”

Po 12 latach od zakończenia II wojny światowej 15 września 1957 roku na uroczysku Wykus, 10 km na południe od Wąchocka, miało miejsce pierwsze po wojnie oficjalne spotkanie weteranów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK „Nurt”. To był początek Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury" - „Nurt”.
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".
 Wielki finał StarAch! Festiwal 2024

2024-06-05

Wielki finał StarAch! Festiwal 2024

Już w najbliższą sobotę 8 czerwca br. o godzinie 17.00 zapraszamy na wielki finał StarAch! Festiwal 2024 do Amfiteatru w Parku Miejskim.
Świat muzyką malowany

2024-06-05

Świat muzyką malowany" - koncert Chóru Kameralnego "Portamento"

Park Kultury oraz Centrum Kreatywności "Pałacyk" zapraszają wszystkich miłośników muzyki na koncert pt.: "Świat muzyką malowany". Specjalnie dla Państwa w gościnnych murach "Pałacyku" wystąpi Chór Kameralny "Portamento' pod dyrekcją dr Bożeny Magdaleny Mrózek w najbliższy piątek 7 czerwca o godz. 17.30.
Nasz Komart znów gościł w Holandii

2024-06-05

Nasz Komart znów gościł w Holandii

Grzegorz Łodej, czyli działający pod pseudonimem Komart lokalny artysta znany z ozdabiania przestrzeni Starachowic swoimi muralami, po raz kolejny gościł w Holandii na twórczym spotkaniu europejskich przedstawicieli sztuki ulicznej.    

2024-06-05

"Wspomnienie o Marii Drozdowskiej"

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Centrum Kreatywności Pałacyk oraz Państwowe Ognisko Plastyczne zapraszają na wystawę poświęconą Marii Drozdowskiej.
Pieniądze od resortu kultury

2024-06-01

Pieniądze od resortu kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach 100 tys. zł na realizację czwartego etapu remontu budynku XIX- wiecznej portierni. Pozwoli to na zakończenie całości zadania, które placówka rozpoczęła w 2021 roku
Mikrofon dla przedszkolaków

2024-05-31

Mikrofon dla przedszkolaków

Na scenie parkowego amfiteatru starachowickie przedszkolaki prezentowały swoje talenty wokalne w ramach już 41. edycji Dziecięcego Festiwalu Piosenki, zorganizowanego przez Park Kultury. Maluchy wspierane z widowni przez kolegów, wychowawców i bliskich doskonaliły swój warsztat, walczyły o miłe nagrody, ale przede wszystkim stworzyły atmosferę zabawy wypełnionej dziecięcą radością życia i autentyzmem.