JUŻ W KIOSKU

Spotkali się w bibliotece

2022-09-15 07:41:24

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz. 

Fot. MBP

Poeta, publicysta i dziennikarz tym razem wystąpił głównie w roli ambasadora Wiesława Myśliwskiego, który w marcu tego roku obchodził 90. urodziny. Z tej okazji ukazała się książka "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Jest to zbiór tekstów Myśliwskiego: przemówień, wywiadów, cytatów, zredagowany właśnie przez Bonowicza.

- Krakowski poeta przyjaźni się z Myśliwskim i traktuje go jak ojca. Cenią się i szanują, stąd efekt pracy zadowolił ich obu i powstała książka, dzięki której możemy lepiej poznać wybitnego pisarza i jego twórczość. Poetycka dusza i wrażliwość Bonowicza na pewno odegrały przy tej pracy dużą rolę. Ważne też było doświadczenie jakie zdobył pisząc słynną biografię Tishnera, wznowioną niedawno. Czy powstanie biografia Myśliwskiego autorstwa Bonowicza? Sporo materiałów już jest zebranych więc być może. Na razie dziennikarz zdradził nam, że pracuje nad życiorysem Andrzeja Bursy i opracowuje wydanie dramatów Myśliwskiego. Stale pisze wiersze - w tym roku ukazały się "Wielkie rzeczy" (to już dziesiąty tom poezji) i felietony do "Tygodnika Powszechnego". A ostatnio także jeździ po Polsce i opowiada bardzo zajmująco i z wielkim uczuciem o książkach swojego przyjaciela. Dopełnieniem spotkania była wystawa obrazów Stanisława Baja. To jego prace możemy zobaczyć na okładkach książek Myśliwskiego wydanych przez Znak. Przyjaźń, miłość, człowiek i życie - to tematy twórczości trzech przyjaciół - bohaterów spotkania. Zaprzyjaźniliśmy się i my z nimi - mówi Gazecie dyrektor biblioteki Jolanta Sopińska i obiecuje, że takich spotkań będzie więcej. 

Wiesław Myśliwski jest Honorowym Obywatelem Starachowic. 

fot. MBP

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmarła Anna Księska

2023-02-07

Zmarła Anna Księska

Anna Księska zmarła w wieku 90 lat. W latach 1983 - 90 była dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.