JUŻ W KIOSKU

Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 

- Uniwersytet Trzeciego Wieku popularyzuje wiedze o mieście i powiecie i tym spacerem szlakiem STAR-a chcemy upamiętnić tych, którzy tworzyli historię miasta. To także ukłon w stronę fabryki, która przez wiele lat dawała pracę. Ale spacer ten to nie tylko samochód, ale także szlak pomnikami przyrody i szlak ciekawych miejsc, a tych w Starachowicach nie brakuje - mówił Jerzy Krawczyk, prezes UTW. 

Organizatorzy zaprosili do spaceru młodzież starachowickich szkół, wszystko w ramach współpracy międzypokoleniowej.

- Chcemy podzielić się wiedzą o mieście, o zabytkach, o kopalniach, zakładach przemysłowych. Chcemy tym spacerem rozbudzać patriotyzm lokalny - dodał Jerzy Krawczyk. 

Wśród spacerowiczów znalazła się także młodzież, dla której była to fajna przygoda. 

- Świetnie się bawimy, ale nie bez znaczenia jest fakt, że był to również dzień wolny od szkoły. To także doskonałą lekcja historii - mówi jeden z uczniów szkoły ponadpodstawowej. 

Podczas spaceru okazało się, że dziewczyny również interesują się motoryzacją.

- Na kierunku technik mechanik są dziewczyny, ja jestem na mechatronice - a zatem nie ma podziału na płcie jeśli chodzi o zainteresowania. Ten spacer to fajna okazja, żeby poznać kultową ciężarówkę i myślę, że to wiedza , którą powinien mieć każdy mieszkaniec miasta - mówi jedna z uczestniczek spaceru. 

Spacer ten pokazał, że STAR może być świetnym towarem krajowym, ale potrzebna jest wiedza o tym, czym dysponujemy. Wydaje się, że duża frekwencja dobrze rokuje na przyszłość. 

Wśród uczestników byli seniorzy z miejskich klubów, Młodzieżowa Rada Miasta, młodzież szkół średnich, uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.

Trzy trasy spacerowe z przewodnikiem zakończone wspólnym spotkaniem wszystkich grup i poczęstunkiem. Złaz został zorganizowany z okazji 5 rocznicy powstania ścieżki edukacyjnej modeli STAR.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość do książek i dziecięcych czytelników

2024-05-17

Miłość do książek i dziecięcych czytelników

Uśmiechnięta, energiczna, zakochana równie mocno w książkach co w spotkaniach z małymi czytelnikami, dla których prowadzi literackie zajęcia w kierowanej przez siebie filii "Plastuś" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Pomysłowość i zaangażowanie Magdaleny Mroczek zostało docenione tytułem "Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2023", przyznanym w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

2024-05-10

Zdjęcia i poezja uznanego kieleckiego artysty

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Pawła Pierścińskiego.
Nowe miejsce dla miłośników sztuki

2024-05-09

Nowe miejsce dla miłośników sztuki

W Starachowicach już niebawem rozpocznie dzialałność prywatna galeria sztuki prowadzona przez Czesława Kotwicę, malarza pochodzącego z gminy Brody.     
Nowy laur za ilustrację prasową

2024-05-09

Nowy laur za ilustrację prasową

Uhonorowany ponad setką zwycięstw, prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu globalnym, europejskim i światowym starachowicki grafik Marcin Bondarowicz prezentuje swój najnowszy sukces. To nagroda specjalna za pracę ilustrującą artykuł w znanym tygodniku "Polityka". Została przyznana artyście przez jury Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.
Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

2024-05-06

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą

Andrzej Rojek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają dorosłych bywalców na XLVI Głośne Czytanie Nocą pt. „Między półkami, czyli co piszczy w bibliotece”.
W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

2024-05-06

W dniach 14-16 maja br. na Rynku stanie pawilon z wystawą kultury żydowskiej

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie "Muzeum na kółkach".
Wystawa wspomnieniowa o starach

2024-05-06

Wystawa wspomnieniowa o starach

 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachwicach zaprasza na otwarcie wystawy „Kabiny Stara”. Wernisaż odbędzie się 10 maja br. o godzinie 18.00 w budynku Wieży Ciśnień.
Seniorzy bawią innych i bawią się

2024-05-05

Seniorzy bawią innych i bawią się

Ostatnie inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach dały seniorom powody do ciekawego spędzania czasu. Była okazja do kontaktu ze sztuką i do wesołej zabawy.        
85 medali i 5 pucharów

2024-05-01

85 medali i 5 pucharów

Tyle nagród wytańczyli w sumie podopieczni Joanny Lisowskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" w Radomiu. 
Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

2024-04-28

Polsko- żydowskie wesele, czyli mezalians z happy endem

Na starachowickim Rynku za sprawą sztuki "Wierzbnickie meżaliany" pokazano współczesnym wycinek historii naszego miasta związany z relacjami ludności katolickiej i licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Za przykład posłużyła szczęśliwie zakończona historia zakazanej miłości Polki Anny i Żyda Dawida w formie ulicznego teatru. Domniemana, ale jednocześnie bardzo prawdopodobna. Sztukę stworzyli terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, a w rolach aktorów i statystów wystąpili podopieczni tej oraz innych placówek wspierających osoby niepełnosprawne wraz z dziećmi i młodzieżą ze Starachowic i Wąchocka. Była to więc nie tylko lekcja historii, ale i społecznej integracji.