JUŻ W KIOSKU

Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 

- Uniwersytet Trzeciego Wieku popularyzuje wiedze o mieście i powiecie i tym spacerem szlakiem STAR-a chcemy upamiętnić tych, którzy tworzyli historię miasta. To także ukłon w stronę fabryki, która przez wiele lat dawała pracę. Ale spacer ten to nie tylko samochód, ale także szlak pomnikami przyrody i szlak ciekawych miejsc, a tych w Starachowicach nie brakuje - mówił Jerzy Krawczyk, prezes UTW. 

Organizatorzy zaprosili do spaceru młodzież starachowickich szkół, wszystko w ramach współpracy międzypokoleniowej.

- Chcemy podzielić się wiedzą o mieście, o zabytkach, o kopalniach, zakładach przemysłowych. Chcemy tym spacerem rozbudzać patriotyzm lokalny - dodał Jerzy Krawczyk. 

Wśród spacerowiczów znalazła się także młodzież, dla której była to fajna przygoda. 

- Świetnie się bawimy, ale nie bez znaczenia jest fakt, że był to również dzień wolny od szkoły. To także doskonałą lekcja historii - mówi jeden z uczniów szkoły ponadpodstawowej. 

Podczas spaceru okazało się, że dziewczyny również interesują się motoryzacją.

- Na kierunku technik mechanik są dziewczyny, ja jestem na mechatronice - a zatem nie ma podziału na płcie jeśli chodzi o zainteresowania. Ten spacer to fajna okazja, żeby poznać kultową ciężarówkę i myślę, że to wiedza , którą powinien mieć każdy mieszkaniec miasta - mówi jedna z uczestniczek spaceru. 

Spacer ten pokazał, że STAR może być świetnym towarem krajowym, ale potrzebna jest wiedza o tym, czym dysponujemy. Wydaje się, że duża frekwencja dobrze rokuje na przyszłość. 

Wśród uczestników byli seniorzy z miejskich klubów, Młodzieżowa Rada Miasta, młodzież szkół średnich, uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.

Trzy trasy spacerowe z przewodnikiem zakończone wspólnym spotkaniem wszystkich grup i poczęstunkiem. Złaz został zorganizowany z okazji 5 rocznicy powstania ścieżki edukacyjnej modeli STAR.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".