JUŻ W KIOSKU

Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 

- Uniwersytet Trzeciego Wieku popularyzuje wiedze o mieście i powiecie i tym spacerem szlakiem STAR-a chcemy upamiętnić tych, którzy tworzyli historię miasta. To także ukłon w stronę fabryki, która przez wiele lat dawała pracę. Ale spacer ten to nie tylko samochód, ale także szlak pomnikami przyrody i szlak ciekawych miejsc, a tych w Starachowicach nie brakuje - mówił Jerzy Krawczyk, prezes UTW. 

Organizatorzy zaprosili do spaceru młodzież starachowickich szkół, wszystko w ramach współpracy międzypokoleniowej.

- Chcemy podzielić się wiedzą o mieście, o zabytkach, o kopalniach, zakładach przemysłowych. Chcemy tym spacerem rozbudzać patriotyzm lokalny - dodał Jerzy Krawczyk. 

Wśród spacerowiczów znalazła się także młodzież, dla której była to fajna przygoda. 

- Świetnie się bawimy, ale nie bez znaczenia jest fakt, że był to również dzień wolny od szkoły. To także doskonałą lekcja historii - mówi jeden z uczniów szkoły ponadpodstawowej. 

Podczas spaceru okazało się, że dziewczyny również interesują się motoryzacją.

- Na kierunku technik mechanik są dziewczyny, ja jestem na mechatronice - a zatem nie ma podziału na płcie jeśli chodzi o zainteresowania. Ten spacer to fajna okazja, żeby poznać kultową ciężarówkę i myślę, że to wiedza , którą powinien mieć każdy mieszkaniec miasta - mówi jedna z uczestniczek spaceru. 

Spacer ten pokazał, że STAR może być świetnym towarem krajowym, ale potrzebna jest wiedza o tym, czym dysponujemy. Wydaje się, że duża frekwencja dobrze rokuje na przyszłość. 

Wśród uczestników byli seniorzy z miejskich klubów, Młodzieżowa Rada Miasta, młodzież szkół średnich, uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.

Trzy trasy spacerowe z przewodnikiem zakończone wspólnym spotkaniem wszystkich grup i poczęstunkiem. Złaz został zorganizowany z okazji 5 rocznicy powstania ścieżki edukacyjnej modeli STAR.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Oczarowane przyrodą

2023-09-24

Oczarowane przyrodą

Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach ma dla nas nową propozycję. To otwarta w miniony piątek 22 września wystawa zdjęć pod hasłem "Oczarowane pierwszym spojrzeniem". Zaprezentowane na nich fotografie to ujęcia barwnych kwiatów i krzewów.       
Nagość i ubiór

2023-09-22

Nagość i ubiór

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach. 
Wieczór z techniką

2023-09-22

Wieczór z techniką

"Historia STARA kabinami opisana" to tytuł książki, którą Towarzystwo Przyjaciół Starachowic wydało w ramach publikacji tzw. "Zeszytów Starachowickich", periodyków związanych z tą organizacją niemal od  początku jej istnienia. Autor wspomnień Piotr Błasiński był gościem Wieczoru Starachowickiego, zorganizowanego przez TPS w Muzeum Przyrody i Techniki.   
Artystyczna przemiana drewna

2023-09-22

Artystyczna przemiana drewna

Jego nazwisko wielu kojarzy się z prowadzeniem od niemal 30 lat feryjno- wakacyjnej szkółki rzeźbiarskiej dla dzieci i młodzieży. Ale warto pamiętać, że starachowiczanin Kazimierz Kopeć to przede wszystkim profesjonalny twórca drewnianych rzeźb w stylu ludowym. I stały bywalec słynnych Dymarek Świętokrzyskich, które w tym roku miały już 55- tą edycję. Tu dwa razy doceniono jego talent na VIII Świętokrzyskim Festiwalu Kultury Ludowej, organizowanym w ramach tej imprezy.
Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

2023-09-20

Wojna i pokój w interpretacji Marcina Bondarowicza

Nasz rysownik i ilustrator Marcin Bondarowicz do nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie dołączył kolejne trofeum. Tym razem jest to drugie miejsce za pracę podejmującą jakże aktualny we współczesnym świecie temat wojny i pokoju, a zgłoszoną na zorganizowany w Korei Południowej konkurs o nazwie "13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023".   
W piątek w bibliotece

2023-09-20

W piątek w bibliotece

Malarski wernisaż plus wieczór poezji   
Na ludową nutę

2023-09-19

Na ludową nutę

Chór Kameralny Concentus ze Starachowic oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa zaprosili publiczność do świata kultury ludowej za sprawą koncertu "Plon niesiemy plon". 
Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15

Przechowalnie lokalnej historii

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    
Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

2023-09-14

Współczesne mieszczuchy poznawały wieś

Jak budowano chaty, czym pracowano w polu i w domu, co jedzono, jak spędzano wolny czas, jak zarabiano na życie? Jednym słowem, jak wyglądała codzienność dawnej świętokrzyskiej wsi? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego 14 września br. przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.   
W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

2023-09-13

W ramach obchodów 400 lat istnienia Starachowic

Stowarzyszenie Promocji Talentów oraz Park Kultury w Starachowicach zapraszają do udziału w II Przeglądzie Fotografii Wernakularnej zatytułowanym “Spotkania rodzinne”. Konkurs potrwa do 5 października.