JUŻ W KIOSKU

Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20 15:00:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 

- Uniwersytet Trzeciego Wieku popularyzuje wiedze o mieście i powiecie i tym spacerem szlakiem STAR-a chcemy upamiętnić tych, którzy tworzyli historię miasta. To także ukłon w stronę fabryki, która przez wiele lat dawała pracę. Ale spacer ten to nie tylko samochód, ale także szlak pomnikami przyrody i szlak ciekawych miejsc, a tych w Starachowicach nie brakuje - mówił Jerzy Krawczyk, prezes UTW. 

Organizatorzy zaprosili do spaceru młodzież starachowickich szkół, wszystko w ramach współpracy międzypokoleniowej.

- Chcemy podzielić się wiedzą o mieście, o zabytkach, o kopalniach, zakładach przemysłowych. Chcemy tym spacerem rozbudzać patriotyzm lokalny - dodał Jerzy Krawczyk. 

Wśród spacerowiczów znalazła się także młodzież, dla której była to fajna przygoda. 

- Świetnie się bawimy, ale nie bez znaczenia jest fakt, że był to również dzień wolny od szkoły. To także doskonałą lekcja historii - mówi jeden z uczniów szkoły ponadpodstawowej. 

Podczas spaceru okazało się, że dziewczyny również interesują się motoryzacją.

- Na kierunku technik mechanik są dziewczyny, ja jestem na mechatronice - a zatem nie ma podziału na płcie jeśli chodzi o zainteresowania. Ten spacer to fajna okazja, żeby poznać kultową ciężarówkę i myślę, że to wiedza , którą powinien mieć każdy mieszkaniec miasta - mówi jedna z uczestniczek spaceru. 

Spacer ten pokazał, że STAR może być świetnym towarem krajowym, ale potrzebna jest wiedza o tym, czym dysponujemy. Wydaje się, że duża frekwencja dobrze rokuje na przyszłość. 

Wśród uczestników byli seniorzy z miejskich klubów, Młodzieżowa Rada Miasta, młodzież szkół średnich, uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.

Trzy trasy spacerowe z przewodnikiem zakończone wspólnym spotkaniem wszystkich grup i poczęstunkiem. Złaz został zorganizowany z okazji 5 rocznicy powstania ścieżki edukacyjnej modeli STAR.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.
Przed nami Noc Muzeów

2023-05-13

Przed nami Noc Muzeów

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, jedyna okazja gdy  muzea, galerie sztuki, domy kultury udostępniają swoje zbiory w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą. W Polsce odbędzie się już dwudziesty raz.