JUŻ W KIOSKU

Snajperzy szkolą się w świętokrzyskich lasach

2022-09-15 10:41:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W Starachowicach dobiega końca kurs dla wyselekcjonowanych snajperów z brygad WOT. Jego organizatorem jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przy wsparciu innych brygad OT.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Strzelcy wyborowi i pary snajperskie stanowią elitę w każdej formacji wojska. Prowadzą działania rozpoznawcze, skutecznie maskując się i niezauważalnie przemieszczając w nieznanym terenie. Wyszkolenie snajpera to długotrwały i żmudny proces. Szkolenia i kursy wymagają od kandydatów dużych wyrzeczeń i jeszcze większych umiejętności.

- W Starachowicach dobiega końca kurs dla snajperów z brygad WOT. Zasadniczym celem dwutygodniowego kursu jest wyszkolenie snajperów Wojsk Obrony Terytorialnej na poziomie podstawowym. Jest on prowadzony przez instruktorów Mobilnego Zespołu Szkoleniowego – byłych snajperów. Żołnierze są wyposażeni w powtarzalne karabiny wyborowe Sako M10. Głównym celem kursu jest rozwijanie i doskonalenie umiejętności snajperskich żołnierzy, którzy w przyszłości staną się instruktorami do szkolenia snajperskiego. Uczestniczy w nim kilkunastu wyselekcjonowanych żołnierzy z brygad WOT - informuje Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolone osoby uczestniczyły w wykładach na temat balistyki oraz działania w ramach par snajperskich. Doskonalono również wiedzę z zakresu balistyki, teorii strzału, budowy, eksploatacji uzbrojenia i sprzętu snajperskiego, a także z zasad maskowania, bytowania i przetrwania w różnych warunkach terenowych. Duży nacisk położono na praktyczne wykonywanie strzelań snajperskich na dystansie do 1200 m.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

/źródło:10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.