JUŻ W KIOSKU

Skrzyżowania traktów rowerowych z chodnikami. Skąd taki pomysł?

2023-08-25 08:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Dobiega końca budowa ścieżek rowerowych w Starachowicach. Mieszkańcy zwrócili uwagę na to, że w niektórych miejscach trakty rowerowe przecinają chodniki. Może stwarzać to niebezpieczeństwo zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

fot. Gazeta Starachowicka

- Cieszę się, że kolejne fragmenty ścieżek rowerowych powstają w okolicach placówek oświatowych. Dzięki temu uczniowie będą mogli bezpiecznie dojechać do swoich szkół - mówił prezydent Starachowic Marek Materek podczas konferencji prasowej na ulicy Harcerskiej, gdzie ścieżka rowerowa łączy ulicę Szkolną z Oświatową. 

Mieszkańcy okolicznych bloków przyglądali się inwestycji i dopilnowali kilku szczegółów, m.in. poprawienia dojść z bloków do chodnika i ścieżki rowerowej. Jest jednak kwestia, która nie została rozwiązana, tj. skrzyżowanie chodnika i traktu rowerowego, co spowodowało, że niektórzy mieszkańcy wychodzą z bloków na ścieżkę, a nie na chodnik. 

Jedna z mieszkanek podczas transmisji "na żywo" z konferencji, za pośrednictwem mediów skierowała poniższe pytanie do prezydenta miasta i wykonawcy prac.

- Dlaczego ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Oświatowej/Harcerskiej przez pierwsze ok. 100 m od ul. Partyzantów biegnie od strony trawnika a ciąg pieszy od strony bloków, natomiast przy pierwszym bloku (Harcerska 6) ścieżka skręca „pod bloki”, a ciąg pieszy przeniesiony został od strony szosy. W sytuacji, gdyby ścieżka biegła dalej od strony trawnika/jezdni mieszkańcy bloków nie musieliby przekraczać tej ścieżki i obawiać się jadących nią rowerów. Nie będę opisywać zaobserwowanych niebezpiecznych sytuacji. Bez wątpienia można zauważyć, że estetyka zmieniła się na lepsze, ale bezpieczeństwo dla ludzi szczególnie starszych, matek z dziećmi, właścicieli psów wychodzących na spacery zostało pogorszone zdecydowanie, a nawet czasami zagrożone.

Dziennikarze zapytali, dlaczego musiało powstać skrzyżowanie i trakty „zamieniły” się miejscami? Jak poinformowano, by wykonawca ścieżki rowerowej mógł ją połączyć z dwoma innymi odcinkami, tj. od strony ul. Oświatowej i Szkoły Podstawowej nr 9 oraz tej od strony ulicy Szkolnej, musiał wykonać skrzyżowanie, by chodnik połączył się z chodnikiem, a ścieżka rowerowa ze ścieżką rowerową.

- Tak zostało to zaprojektowane - powiedział. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.