JUŻ W KIOSKU

Setki tysięcy złotych na obsługę prawną Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach

2023-03-15 07:56:39

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Podczas wtorkowej (15 marca br.) konferencji prasowej działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic poruszyli temat wydatków Zakładu Energetyki Cieplnej na zewnętrzną obsługę prawną, choć w miejskiej spółce na pełen etat zatrudniony jest radca prawny. Nakłady na usługi prawnicze w ciągu kilku lat wyniosły łącznie blisko 700 tysięcy złotych. 

Jarosław Łyczkowski i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Wydatki ZEC na obsługę prawną (radca prawny ZEC, adwokat z Kielc i kancelaria prawnicza z Warszawy) zestawiono z wynagrodzeniem dla adwokata Piotra Capały na usługi prawnicze dla stowarzyszenia, które od 2019 do 2023 roku wyniosło nieco ponad 17 tysięcy złotych. 

- Naszym zdaniem Zakład Energetyki Cieplnej szasta pieniędzmi, m.in. na obsługę prawną zarówno działalności bieżącej, jak i działalności, związanej z Instalacją Odzysku Energii tzw. spalarnią śmieci - mówił prezes SIDS, Sławomir Celebański. - Kluczowe dla funkcjonowania firmy jest to, kto nią zarządza. To, jakich menadżerów zatrudniamy, ma również wpływ na to, jakie koszty później ponosimy. Menadżer, który ma dużo w głowie, nie wyda beztrosko pieniędzy na obsługę prawną, na doradztwo czy analizy, które są mu zbędne, gdyż tę wiedzę ma w głowie. Zakład Energetyki Cieplnej pozwala sobie na rozrzutność w postaci wydatkowania dużych pieniędzy na obsługę prawną, która de facto powinna być zapewniona przez zatrudnionego radcę prawnego. Czy Zakład Energetyki Cieplnej potrzebuje kancelarii adwokackiej z Warszawy? Te koszty prędzej czy później przełożą się na wzrost cen ciepła dla odbiorców. Czy zdaniem prezydenta miasta oraz radnych Rady Miejskiej umiar w wydatkowaniu pieniędzy publicznych został zachowany? - dodał Celebański, zwracając uwagę na problem z dostępem stowarzyszenia do informacji publicznych. - Kancelaria z Warszawy jest angażowana, by blokować proste sprawy związane z dostępem do informacji. To jest to skandal, że spółka finansowana z naszych „kieszeni”, spółka komunalna odmawia dostępu do informacji. 

Jarosław Łyczkowski przypomniał, że gmina Starachowice miała w planach budowę biogazowni i bioelektrowni, które miały powstać przy ul. Radomskiej. Jak mówił, w 2014 roku, tj. za kadencji prezydenta Sylwestra Kwietnia podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Jednak w 2016 roku, w nie do końca wytłumaczonych okolicznościach i po protestach mieszkańców, inwestor wycofał się, a w przestrzeni publicznej zaczął pojawiać się temat budowy spalarni śmieci. Jarosław Łyczkowski zwrócił uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie w kierunku biogazu poszła gmina Potęgowo, która obecnie stawiana za wzór pod względem zielonej energii. Co ciekawe, na czele gminy Potęgowo stoi związany z Ruchem Marka Materka, Dawid Litwin. 

- Jak niedawno przekonaliśmy się w wyniku wojny w Ukrainie, ceny gazu poszybowały w górę. Firmy w Starachowicach, których produkcja opiera się na gazie, przeżywały kryzys związany ze wzrostem cen tego surowca. Szkoda, że inwestycja w biogazownię zakończyła się w Starachowicach fiaskiem - mówił J. Łyczkowski. - W Starachowicach z ekologii, pozostało nam tylko słowo „eko”. Dzisiaj prezydent wmawia nam, że coś ma cechy ekologiczne. To jest mydlenie oczu, to jest ekościema, którą uprawia prezydent Starachowic, bo żadna inwestycja w spalanie śmieci nie jest i nie będzie przedsięwzięciem ekologicznym  - podkreślił. 

źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic

źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]