Ocena:
5/5 | 1 głosów
Podczas wtorkowej (15 marca br.) konferencji prasowej działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic poruszyli temat wydatków Zakładu Energetyki Cieplnej na zewnętrzną obsługę prawną, choć w miejskiej spółce na pełen etat zatrudniony jest radca prawny. Nakłady na usługi prawnicze w ciągu kilku lat wyniosły łącznie blisko 700 tysięcy złotych.
Jarosław Łyczkowski i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka
Wydatki ZEC na obsługę prawną (radca prawny ZEC, adwokat z Kielc i kancelaria prawnicza z Warszawy) zestawiono z wynagrodzeniem dla adwokata Piotra Capały na usługi prawnicze dla stowarzyszenia, które od 2019 do 2023 roku wyniosło nieco ponad 17 tysięcy złotych.
- Naszym zdaniem Zakład Energetyki Cieplnej szasta pieniędzmi, m.in. na obsługę prawną zarówno działalności bieżącej, jak i działalności, związanej z Instalacją Odzysku Energii tzw. spalarnią śmieci - mówił prezes SIDS, Sławomir Celebański. - Kluczowe dla funkcjonowania firmy jest to, kto nią zarządza. To, jakich menadżerów zatrudniamy, ma również wpływ na to, jakie koszty później ponosimy. Menadżer, który ma dużo w głowie, nie wyda beztrosko pieniędzy na obsługę prawną, na doradztwo czy analizy, które są mu zbędne, gdyż tę wiedzę ma w głowie. Zakład Energetyki Cieplnej pozwala sobie na rozrzutność w postaci wydatkowania dużych pieniędzy na obsługę prawną, która de facto powinna być zapewniona przez zatrudnionego radcę prawnego. Czy Zakład Energetyki Cieplnej potrzebuje kancelarii adwokackiej z Warszawy? Te koszty prędzej czy później przełożą się na wzrost cen ciepła dla odbiorców. Czy zdaniem prezydenta miasta oraz radnych Rady Miejskiej umiar w wydatkowaniu pieniędzy publicznych został zachowany? - dodał Celebański, zwracając uwagę na problem z dostępem stowarzyszenia do informacji publicznych. - Kancelaria z Warszawy jest angażowana, by blokować proste sprawy związane z dostępem do informacji. To jest to skandal, że spółka finansowana z naszych „kieszeni”, spółka komunalna odmawia dostępu do informacji.
Jarosław Łyczkowski przypomniał, że gmina Starachowice miała w planach budowę biogazowni i bioelektrowni, które miały powstać przy ul. Radomskiej. Jak mówił, w 2014 roku, tj. za kadencji prezydenta Sylwestra Kwietnia podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Jednak w 2016 roku, w nie do końca wytłumaczonych okolicznościach i po protestach mieszkańców, inwestor wycofał się, a w przestrzeni publicznej zaczął pojawiać się temat budowy spalarni śmieci. Jarosław Łyczkowski zwrócił uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie w kierunku biogazu poszła gmina Potęgowo, która obecnie stawiana za wzór pod względem zielonej energii. Co ciekawe, na czele gminy Potęgowo stoi związany z Ruchem Marka Materka, Dawid Litwin.
- Jak niedawno przekonaliśmy się w wyniku wojny w Ukrainie, ceny gazu poszybowały w górę. Firmy w Starachowicach, których produkcja opiera się na gazie, przeżywały kryzys związany ze wzrostem cen tego surowca. Szkoda, że inwestycja w biogazownię zakończyła się w Starachowicach fiaskiem - mówił J. Łyczkowski. - W Starachowicach z ekologii, pozostało nam tylko słowo „eko”. Dzisiaj prezydent wmawia nam, że coś ma cechy ekologiczne. To jest mydlenie oczu, to jest ekościema, którą uprawia prezydent Starachowic, bo żadna inwestycja w spalanie śmieci nie jest i nie będzie przedsięwzięciem ekologicznym - podkreślił.
źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic
źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-20
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?
Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
2023-03-20
Pełne kosze i zniszczone trawniki
Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości.
2023-03-19
"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności
Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
2023-03-18
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach
W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach.
2023-03-18
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex
W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.
2023-03-17
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu
Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
2023-03-17
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie
Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe.
2023-03-17
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
2023-03-16
Co z projektem starachowickiej geotermii?
Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
2023-03-15