JUŻ W KIOSKU

Setki tysięcy złotych na obsługę prawną Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach

2023-03-15 07:56:39

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Podczas wtorkowej (15 marca br.) konferencji prasowej działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic poruszyli temat wydatków Zakładu Energetyki Cieplnej na zewnętrzną obsługę prawną, choć w miejskiej spółce na pełen etat zatrudniony jest radca prawny. Nakłady na usługi prawnicze w ciągu kilku lat wyniosły łącznie blisko 700 tysięcy złotych. 

Jarosław Łyczkowski i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Wydatki ZEC na obsługę prawną (radca prawny ZEC, adwokat z Kielc i kancelaria prawnicza z Warszawy) zestawiono z wynagrodzeniem dla adwokata Piotra Capały na usługi prawnicze dla stowarzyszenia, które od 2019 do 2023 roku wyniosło nieco ponad 17 tysięcy złotych. 

- Naszym zdaniem Zakład Energetyki Cieplnej szasta pieniędzmi, m.in. na obsługę prawną zarówno działalności bieżącej, jak i działalności, związanej z Instalacją Odzysku Energii tzw. spalarnią śmieci - mówił prezes SIDS, Sławomir Celebański. - Kluczowe dla funkcjonowania firmy jest to, kto nią zarządza. To, jakich menadżerów zatrudniamy, ma również wpływ na to, jakie koszty później ponosimy. Menadżer, który ma dużo w głowie, nie wyda beztrosko pieniędzy na obsługę prawną, na doradztwo czy analizy, które są mu zbędne, gdyż tę wiedzę ma w głowie. Zakład Energetyki Cieplnej pozwala sobie na rozrzutność w postaci wydatkowania dużych pieniędzy na obsługę prawną, która de facto powinna być zapewniona przez zatrudnionego radcę prawnego. Czy Zakład Energetyki Cieplnej potrzebuje kancelarii adwokackiej z Warszawy? Te koszty prędzej czy później przełożą się na wzrost cen ciepła dla odbiorców. Czy zdaniem prezydenta miasta oraz radnych Rady Miejskiej umiar w wydatkowaniu pieniędzy publicznych został zachowany? - dodał Celebański, zwracając uwagę na problem z dostępem stowarzyszenia do informacji publicznych. - Kancelaria z Warszawy jest angażowana, by blokować proste sprawy związane z dostępem do informacji. To jest to skandal, że spółka finansowana z naszych „kieszeni”, spółka komunalna odmawia dostępu do informacji. 

Jarosław Łyczkowski przypomniał, że gmina Starachowice miała w planach budowę biogazowni i bioelektrowni, które miały powstać przy ul. Radomskiej. Jak mówił, w 2014 roku, tj. za kadencji prezydenta Sylwestra Kwietnia podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Jednak w 2016 roku, w nie do końca wytłumaczonych okolicznościach i po protestach mieszkańców, inwestor wycofał się, a w przestrzeni publicznej zaczął pojawiać się temat budowy spalarni śmieci. Jarosław Łyczkowski zwrócił uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie w kierunku biogazu poszła gmina Potęgowo, która obecnie stawiana za wzór pod względem zielonej energii. Co ciekawe, na czele gminy Potęgowo stoi związany z Ruchem Marka Materka, Dawid Litwin. 

- Jak niedawno przekonaliśmy się w wyniku wojny w Ukrainie, ceny gazu poszybowały w górę. Firmy w Starachowicach, których produkcja opiera się na gazie, przeżywały kryzys związany ze wzrostem cen tego surowca. Szkoda, że inwestycja w biogazownię zakończyła się w Starachowicach fiaskiem - mówił J. Łyczkowski. - W Starachowicach z ekologii, pozostało nam tylko słowo „eko”. Dzisiaj prezydent wmawia nam, że coś ma cechy ekologiczne. To jest mydlenie oczu, to jest ekościema, którą uprawia prezydent Starachowic, bo żadna inwestycja w spalanie śmieci nie jest i nie będzie przedsięwzięciem ekologicznym  - podkreślił. 

źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic

źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.