JUŻ W KIOSKU

Rowerzyści i kierowcy

2023-08-28 08:08:24

Ocena:

4.3/5 | 3 głosów

Nasza Czytelniczka krytycznym okiem spojrzała na projekt, będącej w trakcie realizacji, budowy ścieżek rowerowych w Starachowicach.

fot. Gazeta Starachowicka 

 Zwróciła nam uwagę na to, że usytuowanie niektórych z nich stwarza niebezpieczeństwo potrącenie rowerzystów przez osoby zmotoryzowane. Powodem jest słaba widoczność tych pierwszych, bo zasłaniają ich np. wysokie żywopłoty, czy parkujące samochody. Rozwiązaniem w tej sytuacji mógłby być montaż luster umożliwiających lepszą widoczność. Zapytaliśmy gminę, jak  ocenia ten pomysł. A może ma inne skuteczne rozwiązanie? 

- Sukcesywnie powiększająca się sieć ścieżek rowerowych w Starachowicach powoduje, że użytkownicy ciągów rowerowych i pieszych oraz prowadzący auta muszą przyzwyczaić się do powstałej rzeczywistości. Z podobnymi sytuacjami spotykali się mieszkańcy innych miast w Polsce, gdzie powiększany był kilometraż ścieżek rowerowych. W środowisku miejskim każdy uczestnik ruchu (piesi, rowerzyści, kierujący) powinni zachowywać szczególną ostrożność. Dzięki temu można zminimalizować sytuacje niebezpieczne. Niemniej jednak miejsca, które poprzez swoją lokalizację mogą powodować sytuacje niebezpieczne, będą analizowane pod kątem podjęcia możliwych rozwiązań, włącznie z wykorzystaniem elementów oznakowania lub urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak informuje Marcin Bednarczyk, Architekt Miejski, zastosowanie luster powinno być ostatecznością, ze względu na koszty. Poprawę widoczności we wzmiankowanych miejscach może poprawić przycięcie krzewów i  żywopłotów, czy tworzenie stref wolnych od parkowania w miejscach, gdzie widoczność zasłaniają zaparkowane pojazdy. Wszystkie wskazane miejsca zostaną przeanalizowane, aby zaradzić możliwości powstawania niebezpiecznych sytuacji - odpowiada Leszek Kowalski, rzecznik UM w Starachowicach.    

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy. 
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

2023-12-05

Plany władz miasta dotyczące starych kamienic

Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu. 
Świąteczne kolędowanie dla Amelki

2023-12-05

Świąteczne kolędowanie dla Amelki

Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

2023-12-04

Przedświąteczny czas pełen atrakcji 

Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.   
Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

2023-12-04

Co z modernizacją ulic Chopina i Pileckiego? 

Remont ulicy Chopina ma zapewnione finansowanie i realizacja powinna nastąpić od wiosny 2024 roku. Natomiast ulica Pileckiego nie ma jeszcze dokumentacji. Podczas jednej z konferencji prezydent Starachowic Marek Materek został zapytany o bieżącą informację dotyczącą tych inwestycji.