JUŻ W KIOSKU

Rok pod znakiem remontów

2022-01-11 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowy rok Muzeum Przyrody i Techniki przywitało ambitnymi planami remontowymi. Przed dyrekcją prace nad zbiornikami wodnymi i zabytkową portiernią.

fot. MPiT Starachowice

Przed nami remont basenów. Te zbiorniki z technologicznego punktu widzenia były bardzo istotne, w nich zbierała się przemysłowa woda. Skąd woda w Wielkim Piecu? Nic w tym dziwnego. Woda, która w kompleksie wielkopiecowym funkcjonowała między innymi w maszynie parowej czy w pancerzu chłodzącym, właśnie w tych basenach się zbierała, ale służyły one również do jej oczyszczania zanim wróciła ona kanałem do rzeki Kamiennej. Zbiorniki te wpisywały się więc w aspekt ekologiczny - mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski.

Z remontem basenów wiążą się kolejne prace remontowe - maszyny parowej i wieży ciśnień. Jak dodaje dyrektor, obiekty poddane były remontom ok 12 lat temu, niestety dosyć mocno chłoną wilgoć i odbija się to niekorzystnie na ich elewacji.

- Zgodnie z najnowszymi wytycznymi konserwatora zabytków należy jednak unikać rozwiązań tymczasowych, wrócimy zatem do tego, co robili nasi przodkowie. Pozwolimy na odsączanie wody to wyremontowanych zbiorników. Nieprzypadkowe jest położenie basenów za wieżą ciśnień i budynkiem maszyny parowej. W związku z tym remont zbiorników jest niejako wstępem do pozostałych prac. Zgodnie z naszymi kosztorysami koszt remontu basenów to kwota 113 tysięcy złotych, składamy wniosek do konserwatora zabytków o dofinansowanie, podobny wniosek zamierzamy złożyć do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, pozostałą kwotę muzeum wygeneruje z własnych środków. 

Kolejnym obiektem, który czeka na remont jest XIX-wieczna portiernia. W minionym roku zyskała nowy dach. Budynek od chwili powstania pełni wciąż funkcję portierni, turyści mogą na nią zwrócić uwagę wchodząc do muzeum od strony torów.

- Oprócz wymiany dachu wzmocniliśmy ściany, wykonaliśmy prace ze stropem, przed nami drugi etap prac - wykonanie elewacji, stolarki i wszystkich prac wewnątrz budynku. Koszt realizacji tego drugiego etapu to 190 tysięcy złotych, wnioskowaliśmy do Ministra Kultury o dofinansowanie 170 tysięcy złotych, pozostałą kwotę zabezpieczyliśmy z budżetu muzeum. Teraz czekamy na decyzję z Ministerstwa - mówi dyrektor MPiT.

Muzeum ma także dokumentację odnośnie parkingu, którego brak.

- Chodzi nie tylko o kwestie estetyczne czy ułatwienia parkowania, ale także o bezpieczeństwo obiektu. Chodzi o opady atmosferyczne, które zbierają się w miejscu prowizorycznego parkingu zamieniając go dodatkowo w bajoro. Dodatkowo zalewany jest budynek recepcji, a zatem prace to nie tylko wyznaczenie miejsc parkingowych, ale zabezpieczenie przed wpływami pogody - dodaje Paweł Kołodziejski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".