JUŻ W KIOSKU

Rok pod znakiem remontów

2022-01-11 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowy rok Muzeum Przyrody i Techniki przywitało ambitnymi planami remontowymi. Przed dyrekcją prace nad zbiornikami wodnymi i zabytkową portiernią.

fot. MPiT Starachowice

Przed nami remont basenów. Te zbiorniki z technologicznego punktu widzenia były bardzo istotne, w nich zbierała się przemysłowa woda. Skąd woda w Wielkim Piecu? Nic w tym dziwnego. Woda, która w kompleksie wielkopiecowym funkcjonowała między innymi w maszynie parowej czy w pancerzu chłodzącym, właśnie w tych basenach się zbierała, ale służyły one również do jej oczyszczania zanim wróciła ona kanałem do rzeki Kamiennej. Zbiorniki te wpisywały się więc w aspekt ekologiczny - mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski.

Z remontem basenów wiążą się kolejne prace remontowe - maszyny parowej i wieży ciśnień. Jak dodaje dyrektor, obiekty poddane były remontom ok 12 lat temu, niestety dosyć mocno chłoną wilgoć i odbija się to niekorzystnie na ich elewacji.

- Zgodnie z najnowszymi wytycznymi konserwatora zabytków należy jednak unikać rozwiązań tymczasowych, wrócimy zatem do tego, co robili nasi przodkowie. Pozwolimy na odsączanie wody to wyremontowanych zbiorników. Nieprzypadkowe jest położenie basenów za wieżą ciśnień i budynkiem maszyny parowej. W związku z tym remont zbiorników jest niejako wstępem do pozostałych prac. Zgodnie z naszymi kosztorysami koszt remontu basenów to kwota 113 tysięcy złotych, składamy wniosek do konserwatora zabytków o dofinansowanie, podobny wniosek zamierzamy złożyć do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, pozostałą kwotę muzeum wygeneruje z własnych środków. 

Kolejnym obiektem, który czeka na remont jest XIX-wieczna portiernia. W minionym roku zyskała nowy dach. Budynek od chwili powstania pełni wciąż funkcję portierni, turyści mogą na nią zwrócić uwagę wchodząc do muzeum od strony torów.

- Oprócz wymiany dachu wzmocniliśmy ściany, wykonaliśmy prace ze stropem, przed nami drugi etap prac - wykonanie elewacji, stolarki i wszystkich prac wewnątrz budynku. Koszt realizacji tego drugiego etapu to 190 tysięcy złotych, wnioskowaliśmy do Ministra Kultury o dofinansowanie 170 tysięcy złotych, pozostałą kwotę zabezpieczyliśmy z budżetu muzeum. Teraz czekamy na decyzję z Ministerstwa - mówi dyrektor MPiT.

Muzeum ma także dokumentację odnośnie parkingu, którego brak.

- Chodzi nie tylko o kwestie estetyczne czy ułatwienia parkowania, ale także o bezpieczeństwo obiektu. Chodzi o opady atmosferyczne, które zbierają się w miejscu prowizorycznego parkingu zamieniając go dodatkowo w bajoro. Dodatkowo zalewany jest budynek recepcji, a zatem prace to nie tylko wyznaczenie miejsc parkingowych, ale zabezpieczenie przed wpływami pogody - dodaje Paweł Kołodziejski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.