JUŻ W KIOSKU

Rok pod znakiem remontów

2022-01-11 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowy rok Muzeum Przyrody i Techniki przywitało ambitnymi planami remontowymi. Przed dyrekcją prace nad zbiornikami wodnymi i zabytkową portiernią.

fot. MPiT Starachowice

Przed nami remont basenów. Te zbiorniki z technologicznego punktu widzenia były bardzo istotne, w nich zbierała się przemysłowa woda. Skąd woda w Wielkim Piecu? Nic w tym dziwnego. Woda, która w kompleksie wielkopiecowym funkcjonowała między innymi w maszynie parowej czy w pancerzu chłodzącym, właśnie w tych basenach się zbierała, ale służyły one również do jej oczyszczania zanim wróciła ona kanałem do rzeki Kamiennej. Zbiorniki te wpisywały się więc w aspekt ekologiczny - mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski.

Z remontem basenów wiążą się kolejne prace remontowe - maszyny parowej i wieży ciśnień. Jak dodaje dyrektor, obiekty poddane były remontom ok 12 lat temu, niestety dosyć mocno chłoną wilgoć i odbija się to niekorzystnie na ich elewacji.

- Zgodnie z najnowszymi wytycznymi konserwatora zabytków należy jednak unikać rozwiązań tymczasowych, wrócimy zatem do tego, co robili nasi przodkowie. Pozwolimy na odsączanie wody to wyremontowanych zbiorników. Nieprzypadkowe jest położenie basenów za wieżą ciśnień i budynkiem maszyny parowej. W związku z tym remont zbiorników jest niejako wstępem do pozostałych prac. Zgodnie z naszymi kosztorysami koszt remontu basenów to kwota 113 tysięcy złotych, składamy wniosek do konserwatora zabytków o dofinansowanie, podobny wniosek zamierzamy złożyć do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, pozostałą kwotę muzeum wygeneruje z własnych środków. 

Kolejnym obiektem, który czeka na remont jest XIX-wieczna portiernia. W minionym roku zyskała nowy dach. Budynek od chwili powstania pełni wciąż funkcję portierni, turyści mogą na nią zwrócić uwagę wchodząc do muzeum od strony torów.

- Oprócz wymiany dachu wzmocniliśmy ściany, wykonaliśmy prace ze stropem, przed nami drugi etap prac - wykonanie elewacji, stolarki i wszystkich prac wewnątrz budynku. Koszt realizacji tego drugiego etapu to 190 tysięcy złotych, wnioskowaliśmy do Ministra Kultury o dofinansowanie 170 tysięcy złotych, pozostałą kwotę zabezpieczyliśmy z budżetu muzeum. Teraz czekamy na decyzję z Ministerstwa - mówi dyrektor MPiT.

Muzeum ma także dokumentację odnośnie parkingu, którego brak.

- Chodzi nie tylko o kwestie estetyczne czy ułatwienia parkowania, ale także o bezpieczeństwo obiektu. Chodzi o opady atmosferyczne, które zbierają się w miejscu prowizorycznego parkingu zamieniając go dodatkowo w bajoro. Dodatkowo zalewany jest budynek recepcji, a zatem prace to nie tylko wyznaczenie miejsc parkingowych, ale zabezpieczenie przed wpływami pogody - dodaje Paweł Kołodziejski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.
XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

2022-09-16

XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

Stowarzyszenie Promocji Talentów w Starachowicach w partnerstwie z Parkiem Kultury w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura i Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 serdecznie zapraszają na XII NOCE TEATRALNE.
Spotkali się w bibliotece

2022-09-15

Spotkali się w bibliotece

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz.