JUŻ W KIOSKU

Rok pod znakiem remontów

2022-01-11 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowy rok Muzeum Przyrody i Techniki przywitało ambitnymi planami remontowymi. Przed dyrekcją prace nad zbiornikami wodnymi i zabytkową portiernią.

fot. MPiT Starachowice

Przed nami remont basenów. Te zbiorniki z technologicznego punktu widzenia były bardzo istotne, w nich zbierała się przemysłowa woda. Skąd woda w Wielkim Piecu? Nic w tym dziwnego. Woda, która w kompleksie wielkopiecowym funkcjonowała między innymi w maszynie parowej czy w pancerzu chłodzącym, właśnie w tych basenach się zbierała, ale służyły one również do jej oczyszczania zanim wróciła ona kanałem do rzeki Kamiennej. Zbiorniki te wpisywały się więc w aspekt ekologiczny - mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski.

Z remontem basenów wiążą się kolejne prace remontowe - maszyny parowej i wieży ciśnień. Jak dodaje dyrektor, obiekty poddane były remontom ok 12 lat temu, niestety dosyć mocno chłoną wilgoć i odbija się to niekorzystnie na ich elewacji.

- Zgodnie z najnowszymi wytycznymi konserwatora zabytków należy jednak unikać rozwiązań tymczasowych, wrócimy zatem do tego, co robili nasi przodkowie. Pozwolimy na odsączanie wody to wyremontowanych zbiorników. Nieprzypadkowe jest położenie basenów za wieżą ciśnień i budynkiem maszyny parowej. W związku z tym remont zbiorników jest niejako wstępem do pozostałych prac. Zgodnie z naszymi kosztorysami koszt remontu basenów to kwota 113 tysięcy złotych, składamy wniosek do konserwatora zabytków o dofinansowanie, podobny wniosek zamierzamy złożyć do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, pozostałą kwotę muzeum wygeneruje z własnych środków. 

Kolejnym obiektem, który czeka na remont jest XIX-wieczna portiernia. W minionym roku zyskała nowy dach. Budynek od chwili powstania pełni wciąż funkcję portierni, turyści mogą na nią zwrócić uwagę wchodząc do muzeum od strony torów.

- Oprócz wymiany dachu wzmocniliśmy ściany, wykonaliśmy prace ze stropem, przed nami drugi etap prac - wykonanie elewacji, stolarki i wszystkich prac wewnątrz budynku. Koszt realizacji tego drugiego etapu to 190 tysięcy złotych, wnioskowaliśmy do Ministra Kultury o dofinansowanie 170 tysięcy złotych, pozostałą kwotę zabezpieczyliśmy z budżetu muzeum. Teraz czekamy na decyzję z Ministerstwa - mówi dyrektor MPiT.

Muzeum ma także dokumentację odnośnie parkingu, którego brak.

- Chodzi nie tylko o kwestie estetyczne czy ułatwienia parkowania, ale także o bezpieczeństwo obiektu. Chodzi o opady atmosferyczne, które zbierają się w miejscu prowizorycznego parkingu zamieniając go dodatkowo w bajoro. Dodatkowo zalewany jest budynek recepcji, a zatem prace to nie tylko wyznaczenie miejsc parkingowych, ale zabezpieczenie przed wpływami pogody - dodaje Paweł Kołodziejski.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Monika potrzebuje pomocy

2022-01-21

Monika potrzebuje pomocy

Monika Matwiejczuk miała wiele planów i marzeń, te zweryfikowała choroba. Dziś ta młoda walczy walczy o sprawność i zdrowie, przede wszystkim dla swojego synka. Możemy pomóc.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.  
Inauguracja 30 Finału WOŚP w Starachowicach „ Przejrzyj na oczy” - uzbierano  8834 zł.

2022-01-18

Inauguracja 30 Finału WOŚP w Starachowicach „ Przejrzyj na oczy” - uzbierano 8834 zł.

W piątek 14 stycznia starachowicki Sztab 1395  zainaugurował działania finałowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozpoczął je koncert, zorganizowany przez sztab, 111 Artystyczną Drużynę Harcerską i uczniów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, pod tytułem „ Od pierwszego wejrzenia”. Warto tu wspomnieć, że 111 ADH gra z Orkiestrą od samego początku.
Nagrody i awanse dla starachowickich chórzystów

2022-01-17

Nagrody i awanse dla starachowickich chórzystów

Nowy rok okazał się łaskawy dla chórzystów starachowickiego Parku Kultury, owoce ich pracy są już widoczne - cieszą zarówno śpiewaków jak i ich wielbicieli.