JUŻ W KIOSKU

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.

ul. Lachy / fot. UM Starachowice

W przetargu na "Wykonanie ulic: Sąsiedzkiej, Cichej i Lachy w Starachowicach", Miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie tego zadania 350.000 zł brutto. Wpłynęły trzy oferty, jednak przekraczały one kwotę, jaką gmina zabezpieczyła na ten cel w budżecie.

- Wybierzemy wykonawcę. Kosztorys inwestorski był na podobną kwotę, jak te, które zostały zgłoszone przez wykonawców - mówił w marcu br. prezydent Marek Materek. - Mieliśmy zabezpieczone mniej pieniędzy w budżecie. Z tych przetargów, których nie rozstrzygniemy, będziemy przesuwali pieniądze tam, gdzie ich brakuje. 

W Biuletynie Informacji Publicznej, 9 maja 2022 roku zamieszczona została informacja o unieważnieniu przetargu. Dwie oferty odrzucono, ponieważ Wykonawcy nie wyrazili pisemnej zgody na przedłużenie terminu związania ofertą z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium, a oferta trzeciej firmy była o ponad 300 tysięcy złotych wyższa, niż ilość pieniędzy w budżecie. 

Podczas zeszłotygodniowej (19 maja br.) konferencji prasowej, prezydent Starachowic Marek Materek wyjaśnił, co dalej z remontem tych uliczek.

- Ulice Cicha, Lachy, Sąsiedzka nie uzyskały żadnego dofinansowania. Natomiast środki z tych zadań inwestycyjnych, które nie zmieściły się w budżecie, a które mieliśmy zrealizować, przerzucamy na takie inwestycje, na które uzyskaliśmy dofinansowanie. Mając 85. czy 90% dofinansowania nie możemy sobie pozwolić na to, żeby te dofinansowania oddawać, więc w pierwszej kolejności musimy zrealizować te inwestycje. Natomiast, w przypadku pozostałych inwestycji, które takiego dofinansowania z żadnych źródeł nie uzyskały, przesuwamy je w czasie, by poszukać możliwości dofinansowania z innych źródeł - mówił włodarz miasta. - W przypadku ulic Cichej, Lachy i Sąsiedzkiej będziemy składać wniosek do Funduszu Rozwoju Dróg, by uzyskać dofinansowanie zewnętrzne na ten cel i żeby nie realizować tej inwestycji ze środków własnych. Podobnie, jest jeśli chodzi o ulicę Łączną, którą także mieliśmy zaplanowaną do realizacji. Tu także ceny były dużo wyższe od zakładanych, więc też musieliśmy zdjąć tę pozycję z budżetu, by w przyszłości do budżetu mogła wrócić. Równolegle udało się, na szczęście, wybrać wykonawców  dla ulic Smugowej i Wrzosowej.

Jeśli chodzi o modernizację ulic, gdzie miasto pozyskało dofinansowanie, tu mieszkańcy mogą być spokojnie. By nie stracić dotacji, Gmina Starachowice będzie dążyła do realizacji inwestycji, a jeśli będzie potrzeba, to skorzysta z kredytu.

- Kredyt jest zaplanowany w tegorocznym budżecie, więc na 100% będzie musiał być uruchomiony, dlatego że sytuacja, którą mamy na rynku i kryzys związany z wojną na Ukrainie powoduje wzrost cen. Więc nie tylko te środki, które zaplanowaliśmy, ale też oszczędności, które musimy wygenerować, będą potrzebne do tego, żeby poradzić sobie z tym wzrostem cen, z którym mamy do czynienia - mówił Marek Materek. - Jak państwo widzicie, gdy otwieramy przetargi na różne prace, to ceny są dużo wyższe niż te pierwotnie zakładane.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zapomniana ulica Wigury. Magistrat odpowiada

2022-06-30

Zapomniana ulica Wigury. Magistrat odpowiada

Na początku tygodnia informowaliśmy, że z redakcją skontaktował się pan Ryszard, mieszkaniec ulicy Wigury. Jak mówił, mimo interwencji mieszkańców władze miasta do tej pory nie zainteresowały się remontem tej starachowickiej drogi [LINK: https://bit.ly/3NwHESY]. Skontaktowaliśmy się ze starachowickim magistratem. Zapytaliśmy, czy Gmina Starachowice przewiduje remont ulicy Wigury? Jeśli tak - to kiedy, jeśli nie - to dlaczego. I przede wszystkim o to, kiedy mieszkańcy doczekają się remontu tej drogi? Publikujemy odpowiedź...
Zmiany w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości

2022-06-29

Zmiany w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zmienia swoje struktury. Partia będzie zarządzana w oparciu o 94 okręgi, które terytorialnie mają odpowiadać tym, które obowiązują w wyborach do Senatu. We wtorek (28 czerwca) Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę powołującą nowych pełnomocników okręgowych.  Jak poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, opiekunem struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jaką wodę wybrać na upalne dni?

2022-06-29

Jaką wodę wybrać na upalne dni?

Jedna z najbardziej życiodajnych substancji to woda. Łatwo się wchłania, szybko gasi pragnienie, reguluje temperaturę ciała i jest jednym z najbardziej kluczowych składników pokarmowych w diecie. Jednak wybór jest ogromy, dietetyk podpowiada jaką wodę należy wybierać.
Zapomniana ulica Wigury

2022-06-28

Zapomniana ulica Wigury

Z redakcją Gazety Starachowickiej skontaktował się pan Ryszard, mieszkaniec ulicy Wigury. Jak mówi, ma żal do władz miasta, że do tej pory nie zainteresowali się remontem zaledwie 200-metrowego odcinka tej starachowickiej drogi. 
Wizyta Adama Jarubasa w Man Bus Starachowice

2022-06-27

Wizyta Adama Jarubasa w Man Bus Starachowice

Z   inicjatywy   Związku   Pracodawców   Motoryzacji   i   Artykułów   Przemysłowych   przy Konfederacji Lewiatan, w dniu 24 czerwca 2022 r. w zakładzie MAN Bus Starachowice odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli poseł do PE Adam Jarubas, poseł do sejmu RP Andrzej Grzyb oraz przedstawiciele branży motoryzacyjnej.
Prezydent Marek Materek z wotum zaufania

2022-06-27

Prezydent Marek Materek z wotum zaufania

Podczas piątkowej (24 czerwca br.) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach odbyła się debata nad Raportem o stanie gminy Starachowice za 2021 rok, po której głosowano nad udzieleniem wotum zaufania dla Prezydenta Miasta.
Umowa na pożyczkę podpisana

2022-06-27

Umowa na pożyczkę podpisana

W obecności dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie Ewy Tyrki, dyrektora Oddziału BGK w Kielcach Piotra Waluszewskiego oraz skarbnik Starachowic - Haliny Piwnik, w środę (22 czerwca br. ) prezydent miasta Marek Materek podpisał umowę preferencyjnej pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.
 Starachowiccy hemodynamiści ratują życie

2022-06-25

Starachowiccy hemodynamiści ratują życie

Kolejne dwie osoby z ostrą chorobą wieńcową zostały uratowane dzięki starachowickim specjalistom. Kierownik Pracowni Hemodynamiki lek. Paweł Tomaszewski i dr n. med. Aleksander Stępień po raz pierwszy samodzielnie zastosowali litotrypsję wewnątrznaczyniową u dwojga pacjentów.
Jubileusz Agencji Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji

2022-06-24

Jubileusz Agencji Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji

To już trzydzieści lat jak wspierają starachowickich przedsiębiorców, Agencja Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji powstała w 1992 roku i należy do najstarszych instytucji aktywnie wspierających biznesmenów. Działa nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także poza nim, z okazji jubileuszu przyszedł czas na podsumowania i świętowanie.
Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

2022-06-25

Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

Po publikacji jednego z artykułów otrzymaliśmy zapytania telefoniczne dotyczące rozliczenia wody, szczególnie wody niezbilansowanej. Postaramy się odpowiedzieć na stawiane pytania i wyjaśnić tę kwestię.