JUŻ W KIOSKU

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 

od lewej: Agnieszka Kuś, Dariusz Nowak i Danuta Krępa 

budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej sprawę poruszył radny Rady Miejskiej, Dariusz Nowak. Poinformował, że w piśmie, które skierował do prezydenta Starachowic Marka Materka, poprosił o bieżącą informację na temat stanu wykorzystania dofinansowania. 

– Z tej kwoty wykorzystano około 500 tys. zł na częściowy remont byłej siedziby ośrodka gimnastyki korekcyjnej, gdzie miał się mieścić ośrodek dziennego pobytu dla niepełnosprawnych. W szczegółach jednak miasto nie wymienia, co zostało zrobione, reszta pieniędzy została zwrócona. Następnie był czas do 14 stycznia 2022 roku na złożenie dokumentów i ubieganie się o fundusze na drugi etap tej inwestycji. Niestety gmina nie złożyła wymaganych dokumentów w wyznaczonym przez wojewodę terminie. Kolejna możliwość zdobycia środków z budżetu państwa na dokończenie inwestycji pojawiła się na jesieni 2022 roku. Czas na złożenie wniosków był do 30 listopada, ale Starachowice spóźniły się z tym wnioskiem, bo wpłynął 8 grudnia 2022 roku – powiedział Dariusz Nowak. - Ze względu na brak wniosku złożonego w terminie, przez zaniedbania administracji pana prezydenta, inwestycja nie jest realizowania. Stoi. 

Do wypowiedzi radnego Dariusza Nowaka nawiązała radna Rady Powiatu, Agnieszka Kuś.

- Uważam, że ta sytuacja wynika z tego, że pan prezydent Marek Materek jest tak zajęty działaniami, związanymi z przejmowaniem władzy w Polsce, że nie pilnuje tego, co dzieje się w naszym mieście. Nie dba o problemy mieszkańców, a także nie dba o problemy naszego miasta - powiedziała. 

***

Do zarzutów radnego Dariusza Nowaka jeszcze we wtorek odniósł się prezydent Starachowic Marek Materek.

- (...) apeluję do przedstawicieli lokalnego PiS o zaprzestanie blokowania budowy ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach. Przedstawione na konferencji informacje rażąco odbiegają od prawdy. Jest to próba świadomego manipulowania faktami i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Budynek, który zamierza modernizować miasto, był użytkowany przez powiat starachowicki w czasie kiedy starostą była Pani Danuta Krępa. Nic z nim wtedy nie zrobiła (...). Gmina Starachowice czterokrotnie ubiegała się o dofinansowanie budowy ośrodka. Pierwszym razem, w 2021 r. projekt uzyskał rekomendację oraz dofinansowanie 1,4 mln, ale warunki postawione w umowie przez Wojewodę uniemożliwiły wykorzystanie jej w 100%. Licząc na kontynuację zadania w 2022 r., ponownie złożyliśmy wniosek do wojewody, zgodnie z wymogami, drogą elektroniczną. Niestety nie uzyskaliśmy dofinansowania, pomimo iż zadanie stanowiło kontynuację rozpoczętej inwestycji. W naszej opinii jest to skrajna niegospodarność ze strony Wojewody, który nie przyznaje środków na zadanie rozpoczęte. Gmina dopełniła wszelkich wymogów formalnych stawianych przez Wojewodę, niestety bezskutecznie. Kolejny wniosek o dofinansowanie zadania, o czym Pan radny Nowak nie wspomniał, został złożony do Wojewody w sierpniu 2022 r. W tym wypadku również wniosek nie uzyskał dofinansowania, o czym Wojewoda poinformował pisemnie, nie podając przyczyny. Ostatni wniosek, na to samo zadanie Gmina złożyła w grudniu 2022 r. Termin przekazania wniosków przez Wojewodę do Ministerstwa upłynął 30 grudnia. Do dziś nie uzyskaliśmy informacji o tym, że Wojewoda nie rekomendował naszego wniosku. Informację tą z zadowoleniem przekazał Pan Radny Dariusz Nowak na konferencji prasowej. Najwyraźniej działanie członków PiS ma na celu robienie na złość Prezydentowi Miasta. Z przykrością należy stwierdzić, że jest to robienie na złość mieszkańcom Starachowic. Dlatego ponawiam apel – członkowie PiS nie blokuje budowy ośrodka dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach! - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

***

O komentarz zwróciliśmy się do Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.

-  Informuję, iż zgodnie z przesłanym do jednostek samorządu terytorialnego pismem z dnia 20.10.2022 r., znak: PSZ.I.3111.2.33.2022, dotyczącym możliwości ubiegania się o środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa na rozwój sieci ośrodków wsparcia ewentualne potrzeby na 2023 r. należało przekazać do dnia 30.11.2022 r. - podkreśla rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego, Marzena Chodakowska. - W związku z tym, iż gmina Starachowice wniosek o rezerwę celową na powyższe zadanie złożyła po wyznaczonym przez Wojewodę terminie tj. dnia 8.12.2022 r., wniosek ten nie został uwzględniony we wniosku do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na rozwój sieci ośrodków wsparcia w 2023 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-05

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.
Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

2023-05-31

Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

W Starachowicach trwa budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy przyglądają się tym inwestycjom, m.in. traktowi budowanemu wzdłuż bloków przy ul. Harcerskiej. Interweniują nie tylko w mediach, ale również poprzez radnych reprezentujących ich rejony. 

2023-05-31

"Stary szpital". Wykonanie dokumentacji dla osiedla przesunięte 

W lutym br. podczas konsultacji społecznych zaprezentowano cztery koncepcje urbanistyczne dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach. Przy tworzeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej, wykonawca zadania - A2P2 architecture & planning, działający w kooperacji z mamArchitekci Sp. z o.o. - był zobligowany uwzględnić wykonaną już inwentaryzację budowlaną oraz ekspertyzę techniczną istniejącego budynku dawnego szpitala.
Nowy gracz na arenie politycznej. Nowa Demokracja TAK oficjalnie zaprezentowana

2023-05-30

Nowy gracz na arenie politycznej. Nowa Demokracja TAK oficjalnie zaprezentowana

Nowa Demokracja TAK to partia, która powstała na fundamencie społecznego Ruchu Marka Materka i już oficjalnie przygotowuje się do wyborów parlamentarnych. Prezydent Starachowic Marek Materek podczas poniedziałkowego (29 maja br.) wydarzenia zaprezentował nazwę ugrupowania, jego logo oraz zarząd. Przedstawiono także pierwszych kandydatów do Senatu Rzeczypospolitej Polski.