JUŻ W KIOSKU

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 

od lewej: Agnieszka Kuś, Dariusz Nowak i Danuta Krępa 

budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej sprawę poruszył radny Rady Miejskiej, Dariusz Nowak. Poinformował, że w piśmie, które skierował do prezydenta Starachowic Marka Materka, poprosił o bieżącą informację na temat stanu wykorzystania dofinansowania. 

– Z tej kwoty wykorzystano około 500 tys. zł na częściowy remont byłej siedziby ośrodka gimnastyki korekcyjnej, gdzie miał się mieścić ośrodek dziennego pobytu dla niepełnosprawnych. W szczegółach jednak miasto nie wymienia, co zostało zrobione, reszta pieniędzy została zwrócona. Następnie był czas do 14 stycznia 2022 roku na złożenie dokumentów i ubieganie się o fundusze na drugi etap tej inwestycji. Niestety gmina nie złożyła wymaganych dokumentów w wyznaczonym przez wojewodę terminie. Kolejna możliwość zdobycia środków z budżetu państwa na dokończenie inwestycji pojawiła się na jesieni 2022 roku. Czas na złożenie wniosków był do 30 listopada, ale Starachowice spóźniły się z tym wnioskiem, bo wpłynął 8 grudnia 2022 roku – powiedział Dariusz Nowak. - Ze względu na brak wniosku złożonego w terminie, przez zaniedbania administracji pana prezydenta, inwestycja nie jest realizowania. Stoi. 

Do wypowiedzi radnego Dariusza Nowaka nawiązała radna Rady Powiatu, Agnieszka Kuś.

- Uważam, że ta sytuacja wynika z tego, że pan prezydent Marek Materek jest tak zajęty działaniami, związanymi z przejmowaniem władzy w Polsce, że nie pilnuje tego, co dzieje się w naszym mieście. Nie dba o problemy mieszkańców, a także nie dba o problemy naszego miasta - powiedziała. 

***

Do zarzutów radnego Dariusza Nowaka jeszcze we wtorek odniósł się prezydent Starachowic Marek Materek.

- (...) apeluję do przedstawicieli lokalnego PiS o zaprzestanie blokowania budowy ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach. Przedstawione na konferencji informacje rażąco odbiegają od prawdy. Jest to próba świadomego manipulowania faktami i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Budynek, który zamierza modernizować miasto, był użytkowany przez powiat starachowicki w czasie kiedy starostą była Pani Danuta Krępa. Nic z nim wtedy nie zrobiła (...). Gmina Starachowice czterokrotnie ubiegała się o dofinansowanie budowy ośrodka. Pierwszym razem, w 2021 r. projekt uzyskał rekomendację oraz dofinansowanie 1,4 mln, ale warunki postawione w umowie przez Wojewodę uniemożliwiły wykorzystanie jej w 100%. Licząc na kontynuację zadania w 2022 r., ponownie złożyliśmy wniosek do wojewody, zgodnie z wymogami, drogą elektroniczną. Niestety nie uzyskaliśmy dofinansowania, pomimo iż zadanie stanowiło kontynuację rozpoczętej inwestycji. W naszej opinii jest to skrajna niegospodarność ze strony Wojewody, który nie przyznaje środków na zadanie rozpoczęte. Gmina dopełniła wszelkich wymogów formalnych stawianych przez Wojewodę, niestety bezskutecznie. Kolejny wniosek o dofinansowanie zadania, o czym Pan radny Nowak nie wspomniał, został złożony do Wojewody w sierpniu 2022 r. W tym wypadku również wniosek nie uzyskał dofinansowania, o czym Wojewoda poinformował pisemnie, nie podając przyczyny. Ostatni wniosek, na to samo zadanie Gmina złożyła w grudniu 2022 r. Termin przekazania wniosków przez Wojewodę do Ministerstwa upłynął 30 grudnia. Do dziś nie uzyskaliśmy informacji o tym, że Wojewoda nie rekomendował naszego wniosku. Informację tą z zadowoleniem przekazał Pan Radny Dariusz Nowak na konferencji prasowej. Najwyraźniej działanie członków PiS ma na celu robienie na złość Prezydentowi Miasta. Z przykrością należy stwierdzić, że jest to robienie na złość mieszkańcom Starachowic. Dlatego ponawiam apel – członkowie PiS nie blokuje budowy ośrodka dla osób z chorobą Alzheimera w Starachowicach! - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

***

O komentarz zwróciliśmy się do Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.

-  Informuję, iż zgodnie z przesłanym do jednostek samorządu terytorialnego pismem z dnia 20.10.2022 r., znak: PSZ.I.3111.2.33.2022, dotyczącym możliwości ubiegania się o środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa na rozwój sieci ośrodków wsparcia ewentualne potrzeby na 2023 r. należało przekazać do dnia 30.11.2022 r. - podkreśla rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego, Marzena Chodakowska. - W związku z tym, iż gmina Starachowice wniosek o rezerwę celową na powyższe zadanie złożyła po wyznaczonym przez Wojewodę terminie tj. dnia 8.12.2022 r., wniosek ten nie został uwzględniony we wniosku do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na rozwój sieci ośrodków wsparcia w 2023 r.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób. 
Pomagać po cichu, czy mówić o tym głośno?

2023-01-19

Pomagać po cichu, czy mówić o tym głośno?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy zdaje się być najbardziej pozytywnym ruchem łączącym ludzi niezależnie od poglądów politycznych czy religijnych. Otworzyliśmy serca i drzwi do domów, a ukraińska społeczność znalazła w naszym mieście schronienie i spokój. Wystarczyła jednak jedna gala, jedna nagroda i nagle okazało się, że pomoc można podzielić na ważną i ważniejszą.