JUŻ W KIOSKU

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

2023-09-23 10:23:48

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Na zdjęciu (od lewej): Jan Zawisza - przewodniczący Rady Gminy w Mircu, radna powiatu Agnieszka Kuś, Beata Lefek, radna powiatu Danuta Krępa / fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Tuż po ogłoszeniu przez posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Lipca decyzji o dofinansowaniu dla szpitala, prezydent Marek Materek zapytał w mediach społecznościowych, dlaczego Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej dostał niespełna 7 milionów złotych, a nie 15 mln. Pytał, dlaczego nie ma pieniędzy na rezonans magnetyczny. Po krótkim czasie Marek Materek swój post usunął. Do sprawy odnieśli się działacze PiS: radne Rady Powiatu Agnieszka Kuś i Danuta Krępa, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza oraz Beata Lefek.

– Poseł Lipiec ogłosił, że szpital dostanie 6,8 mln zł na remont SOR, bo o tyle szpital wnioskował. Tymczasem prezydent, zamiast się cieszyć i dziękować, na profilu społecznościowym prosił, by zapytać posła Lipca, dlaczego szpital nie dostał 15 mln zł. Wiele osób kopiowało jego wpis i wklejało go pod postem posła Krzysztofa Lipca. Jak się okazało, że szpital w Starachowicach otrzymał całą wnioskowaną kwotę, a w programie skierowanym do SOR-ów nie było możliwości pozyskania rezonansu, Marek Materek wpis usunął. Kiedy próbowałam jednej osobie tłumaczyć skąd to zamieszanie, ta stwierdziła, że "została wkręcona w g....burzę słuchając prezydenta". Na posła wylał się hejt zamiast wdzięczności. Apeluję do osób, które słuchają i czytają wpisy prezydenta Marka Materka: włączcie myślenie – powiedział radna Agnieszka Kuś.

Radna Danuta Krępa podkreśliła, że hejt, który wylał się po tym wpisie, nie działa dobrze na mieszkańców, zwłaszcza na młodzież.

– Młodzież czytając takie wpisy, wyrabia sobie postawy, kształtując się na antywartościach i mówieniu nieprawdy. Przedstawiciele władzy publicznej nie powinni postępować w sposób niegodziwy, tak jak to zrobił prezydent Marek Materek. Fala hejtu, która była skierowana w stronę posła Krzysztofa Lipca, zrobiła wiele złego, wprowadziła odbiorców w błąd, a to człowiek, który zrobił wiele dobrego dla naszego regionu – mówiła.

Jan Zawisza zaznaczył, że ideą demokracji jest krytyka, ale nie ma miejsca na podjudzanie.

– Nie można robić krzywdy osobom, które zabiegają o pewne sprawy dla miasta i powiatu, bo nikt tego nie przynosi na tacy. Nie jest tak, że to, co prezydent napisze, jest święte. Niech prezydent sobie odpowie, dlaczego mu nie wychodzi w wielkiej polityce? Do perfekcji opanował siłę manipulacji, ale nie wróży to dobrze na przyszłość. Upatrywałem w nim kiedyś nadzieję, ale nie tędy droga – dodał.

Natomiast Beata Lefek z Prawa i Sprawiedliwości nawoływała do tego, by prezydent Marek Materek przeprosił posła Krzysztofa Lipca.

– Niby niewinny wpis, a wylał się hejt. Jesteśmy w trakcie kampanii wyborczej i to może umniejszyć wkład posła w budowanie przyszłości, dlatego proszę prezydenta, by przeprosił posła – mówiła.

***

Prezydent Marek Materek wyjaśnia, że zamieścił post, w którym informował, że starachowicki szpital początkowo starał się o 15 mln zł, z czego 8 mln zł miało iść na zakup rezonansu. Jednak zasady tego rozdania finansowego nie zakładały możliwości zakupu rezonansu. Z tego powodu szpital zmienił wniosek i ostatecznie dostał całą kwotę, o jaką się ubiegał. Marek Materek twierdzi, że chciał jedynie uzyskać odpowiedź na pytanie o to, dlaczego nie było możliwości zakupu rezonansu.

– Pytałem, czy jest tego logiczne uzasadnienie. Gdybym uzyskał odpowiedź na to pytanie, ten post by się nie pojawił – podkreśla prezydent Starachowic. Wyjaśnia, że rezonans dla szpitala jest bardzo potrzebny. – Dlatego apeluję do parlamentarzystów, by ustalali takie zasady konkursu, by w ich ramach zakup rezonansu był możliwy. Jestem wdzięczny za każde wsparcie, które otrzymuje miasto i powiat, co nie znaczy, że nie mogę zadawać pytań, mam do tego prawo i nie jest to „podjudzanie”. Dla mnie najważniejszy był zakup rezonansu, co się nie powiodło. A usunąłem post dlatego, gdyż chciałem, żeby temat zniknął z przestrzeni publicznej, by nie wywoływać jeszcze większego zamieszania – wyjaśnia.

Prezydent Starachowic Marek Materek / fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.