JUŻ W KIOSKU

Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15 16:22:08

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    

fot. Gazeta Starachowicka

Założone w 1978 roku Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zaczęło wydawać "Zeszyty Starachowickie" w latach 80- tych XX wieku. Pierwsze publikacje były opatrzone tytułem" Kronik" i prezentowały wydarzenia z naszego miasta, które miały miejsce w danym roku. Wydawane były we współpracy z urzędem miejskim, a konkretnie z jego ówczesnym Wydziałem Kultury i Sztuki. Dopiero później już jako "Zeszyty" podejmowały w każdym numerze jeden temat i co ważne omawiały go przystępnym językiem, co sprzyjało idei popularyzacji historii Starachowic wśród mieszkańców. Periodyki ukazywały się z różną częstotliwością, głównie od jednego do czterech wydań w roku. Ostatni egzemplarz pojawił się w 2013 roku.  

- Dziś wracamy do idei, która została zarzucona ze względu na kłopoty finansowe. Uznaliśmy, że w roku obchodów 400 - lecia naszego miasta należy edukować społeczeństwo w zakresie wiedzy o jego przeszłości. I wracamy dosyć intensywnie, bo co najmniej czterema "Zeszytami" w roku, a każdy z nich będzie poświęcony konkretnemu tematowi - mówi prezes organizacji Adam Brzeziński.

- Aktualnie ukazały się dwa numery. Pierwszy ma nietypowo duży format A4, co zostało podyktowane faktem, że publikujemy w nim materiały źródłowe w takim rozmiarze. Są one poświęcone Arseniuszowi Kufalskiemu, żołnierzowi Armii Krajowej, który zginął w 1943 roku i którego pomnik, znajdujący się na cmentarzu na Bugaju, odnowiliśmy w tym roku ze środków zebranych na ubiegłorocznej kweście. To nie była całkowicie anonimowa postać w Starachowicach, przez wiele lat pisał o nim Jerzy Krukowski, jednak te publikacje zawierały błędy i nieścisłości, co udało nam się stwierdzić dopiero po dotarciu do archiwów, w tym m.in. do akt pracowników zakładów starachowickich. Dzięki temu zyskaliśmy możliwość przedstawienia czytelnikom nowych, nieznanych wcześniej informacji o  Arseniuszu Kufalskim - podkreśla prezes. 

Drugi numer ma już "zeszytowe" wymiary i nosi tytuł "Historia STARa kabinami pisana".

- To książka autorstwa magistra inżyniera Piotra Błasińskiego, długoletniego pracownika Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, który od początku swojej kariery zawodowej zajmował się nadwoziami starów. Swoje doświadczenie przelał po latach na papier tworząc opracowanie okraszone własnymi wspomnieniami i licznymi fotografiami - opisuje Adam Brzeziński  

Autora "zeszytu o starach" będzie można poznać na najbliższym Wieczorze Starachowickim, spotkaniu, które kiedyś także było wyróżnikiem TPS. Organizacja zaprasza na to wydarzenie w czwartek 21 września o godz. 17.00 do Kina Kotłownia w Muzeum Przyrody i Techniki. Będzie to też okazja do zakupienia publikacji. A inne miejsca, gdzie można nabyć wznowione "Zeszyty Starachowickie" to księgarnia na starachowickim Rynku oraz sklepik starachowickiego muzeum. Prezes Adam Brzeziński zapowiada już kolejny numer pisma.  

- Będzie to mini album poświęcony FSC w związku z rocznicą 75 - lecia wyprodukowania pierwszych egzemplarzy ciężarówek star. Znajdzie się w nim około 100 fotografii pokazujących m.in. wnętrze zakładu, taśmy montażowe, produkty, czy pracowników wraz z opisami zdjęć - najdokładniejszymi, jakie uda nam się stworzyć. Są to fotografie, które otrzymaliśmy od Klubu Żołnierzy Rezerwy kilka lat temu, a pochodzące z archiwum redakcji dawnego pisma "Budujemy Samochody" -  informuje szef organizacji.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".