JUŻ W KIOSKU

Przechowalnie lokalnej historii

2023-09-15 16:22:08

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po 10 latach przerwy Towarzystwo Przyjaciół Starachowic powraca do wydawania "Zeszytów Starachowickich" - periodyku, który przez wiele lat dostarczał czytelnikom wiedzy o dziejach naszego miasta. Jego największą wartością było podejmowanie w każdej publikacji określonego tematu, dzięki czemu czytelnik mógł liczyć na szczegółową relację, nierzadko zaskakującą nieznanymi wcześniej lub na nowo ustalonymi informacjami. Dwie pierwsze pozycje ze wznowionej serii również zajmują się konkretnymi historiami. Jedna została poświęcona żołnierzowi AK Arseniuszowi Kufalskiemu, druga prezentuje modele kabin do ciężarówek star. Z tą ostatnią będzie można się zapoznać na Wieczorze Starachowickim, który TPS organizuje w najbliższy czwartek.    

fot. Gazeta Starachowicka

Założone w 1978 roku Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zaczęło wydawać "Zeszyty Starachowickie" w latach 80- tych XX wieku. Pierwsze publikacje były opatrzone tytułem" Kronik" i prezentowały wydarzenia z naszego miasta, które miały miejsce w danym roku. Wydawane były we współpracy z urzędem miejskim, a konkretnie z jego ówczesnym Wydziałem Kultury i Sztuki. Dopiero później już jako "Zeszyty" podejmowały w każdym numerze jeden temat i co ważne omawiały go przystępnym językiem, co sprzyjało idei popularyzacji historii Starachowic wśród mieszkańców. Periodyki ukazywały się z różną częstotliwością, głównie od jednego do czterech wydań w roku. Ostatni egzemplarz pojawił się w 2013 roku.  

- Dziś wracamy do idei, która została zarzucona ze względu na kłopoty finansowe. Uznaliśmy, że w roku obchodów 400 - lecia naszego miasta należy edukować społeczeństwo w zakresie wiedzy o jego przeszłości. I wracamy dosyć intensywnie, bo co najmniej czterema "Zeszytami" w roku, a każdy z nich będzie poświęcony konkretnemu tematowi - mówi prezes organizacji Adam Brzeziński.

- Aktualnie ukazały się dwa numery. Pierwszy ma nietypowo duży format A4, co zostało podyktowane faktem, że publikujemy w nim materiały źródłowe w takim rozmiarze. Są one poświęcone Arseniuszowi Kufalskiemu, żołnierzowi Armii Krajowej, który zginął w 1943 roku i którego pomnik, znajdujący się na cmentarzu na Bugaju, odnowiliśmy w tym roku ze środków zebranych na ubiegłorocznej kweście. To nie była całkowicie anonimowa postać w Starachowicach, przez wiele lat pisał o nim Jerzy Krukowski, jednak te publikacje zawierały błędy i nieścisłości, co udało nam się stwierdzić dopiero po dotarciu do archiwów, w tym m.in. do akt pracowników zakładów starachowickich. Dzięki temu zyskaliśmy możliwość przedstawienia czytelnikom nowych, nieznanych wcześniej informacji o  Arseniuszu Kufalskim - podkreśla prezes. 

Drugi numer ma już "zeszytowe" wymiary i nosi tytuł "Historia STARa kabinami pisana".

- To książka autorstwa magistra inżyniera Piotra Błasińskiego, długoletniego pracownika Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, który od początku swojej kariery zawodowej zajmował się nadwoziami starów. Swoje doświadczenie przelał po latach na papier tworząc opracowanie okraszone własnymi wspomnieniami i licznymi fotografiami - opisuje Adam Brzeziński  

Autora "zeszytu o starach" będzie można poznać na najbliższym Wieczorze Starachowickim, spotkaniu, które kiedyś także było wyróżnikiem TPS. Organizacja zaprasza na to wydarzenie w czwartek 21 września o godz. 17.00 do Kina Kotłownia w Muzeum Przyrody i Techniki. Będzie to też okazja do zakupienia publikacji. A inne miejsca, gdzie można nabyć wznowione "Zeszyty Starachowickie" to księgarnia na starachowickim Rynku oraz sklepik starachowickiego muzeum. Prezes Adam Brzeziński zapowiada już kolejny numer pisma.  

- Będzie to mini album poświęcony FSC w związku z rocznicą 75 - lecia wyprodukowania pierwszych egzemplarzy ciężarówek star. Znajdzie się w nim około 100 fotografii pokazujących m.in. wnętrze zakładu, taśmy montażowe, produkty, czy pracowników wraz z opisami zdjęć - najdokładniejszymi, jakie uda nam się stworzyć. Są to fotografie, które otrzymaliśmy od Klubu Żołnierzy Rezerwy kilka lat temu, a pochodzące z archiwum redakcji dawnego pisma "Budujemy Samochody" -  informuje szef organizacji.  

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na rożne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Młodzież lubi szachy

2024-02-16

Młodzież lubi szachy

Ta gra o wielowiekowym rodowodzie zdobywa coraz większe uznanie wśród współczesnego młodego pokolenia. I dobrze, bo kształtujące umysł rozrywki w gronie podobnych pasjonatów, to o wiele pożyteczniejsze zajęcie niż bierne przeglądanie treści w internecie. Katolicki Klub Szachowy Gambit w Starachowicach nie narzeka na brak uczestników organizowanych przez siebie turniejów. Ostatnia taka impreza odbyła się 12 lutego br.         
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
W cieple sztuki

2024-02-11

W cieple sztuki

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek. 
Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

2024-01-25

Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

Od wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy mija w tym roku już 161 lat. Mimo tak dużej perspektywy czasowej pamięć o tamtym wydarzeniu trwa za sprawą zaangażowanych historycznie środowisk. Dzięki temu w powiecie starachowickim powstańcza rocznica była świętowana z rozmachem: przez kilka dni, w kilku miejscach oraz z udziałem władz i instytucji państwowych.