JUŻ W KIOSKU

Przebywanie w tym domu grozi zatruciem czadem. Społeczna interwencja mieszkaniowa

2023-11-14 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pani Ewa wraz z wnukiem Kacprem mieszka w starym domu należącym do miasta, który znajduje się przy ul. Bugaj w Starachowicach. W listopadowy weekend (11 listopada) oboje byli hospitalizowani w starachowickim szpitalu ze względu na podejrzenie zatruciem tlenkiem węgla. Mogą mówić o dużym szczęściu, tylko dzięki temu, że zadziałał czujnik czadu. Starachowiczanka w obawie o życie swojego 13-letniego wnuczka oraz swoje, kolejną noc spędziła w domu znajomej. Jak twierdzi, ze strony magistratu nie może liczyć na pomoc. 

fot. Gazeta Starachowicka

O pomoc poprosiła radną Rady Powiatu Agnieszkę Kuś i aktywistkę społeczną Małgorzatę Derlecką, które w poniedziałek (13 listopada br.) przy ulicy Bugaj przed domem pani Ewy zorganizowały konferencję prasową. 

- Pani Ewa zgłosiła się do mnie z prośbą o pomoc. Liczyłam, że pan prezydent, a także pracownicy Urzędu Miasta staną na wysokości zadania i pomogą pani Ewie. Niestety, tak się nie stało, stąd ta konferencja – powiedziała radna PiS Agnieszka Kuś. Dodał, że kobieta i jej wnuk nie mogą mieszkać w tym lokalu, ponieważ przy próbach rozpalenia w piecu, odzywa się czujnik czadu pokazujący przekroczenie wartości tlenku węgla. – Apeluję i do urzędników i do pana prezydenta, aby pochylił się nad tą sytuacją. Jest to nagła i pilna sprawa. Nie możemy czekać dnia dłużej - dodała. 

Pani Ewa mówiła o swoich kontaktach z magistratem i kominiarzami w sprawie domu bez kratek wentylacyjnych i wadliwego pieca.

- Przewód kominowy był czyszczony, jednak ze względu na pęknięty filar, w trakcie próby rozpalenia ognia w piecu, nie ma cugu, a dym się cofa - mówiła.  - Powiedziałam w Urzędzie Miejskim, że nie mogę rozpalić w piecu i najprawdopodobniej jest to wina pękniętego filara. W piątek (10 listopada) kolejny raz przyszli kominiarze. Czyścili przewody poza piecowe i wyciągnęli ponad wiaderko sadzy. Paliło się elegancko. Myślałam, że wszystko będzie okej. W sobotę (11 listopada) rozpaliłam w piecu i zajęłam się sprawami domowymi. Kiedy spojrzałam na czujnik czadu, już pokazywał przekroczone wartości. Otworzyłam okna, drzwi, a potem zadzwoniłam na 112, ponieważ zarówno mnie, jak i mojego wnuczka rozbolała głowa. Pan prezydent wiedział o całej sytuacji, bo był informowany. Nie odebrał telefonu. Napisał tylko i zapytał, jak może pomóc. Zapraszałam, żeby przyjechał i zobaczył, że tutaj nie ma żadnej wentylacji. To grozi utratą życia. Prezydent Materek poradził mi, bym skontaktowała się z kierowniczką wydziału lokalowego w Urzędzie Miejskim celem rozwiązania problemu. Tak zrobiłam. Urzędniczka stwierdziła, że nie było podstaw, abym z wnuczkiem opuścili dom.

- Nie została nawet poinformowana o tym, że było zatrucie czadem. Dopiero, jak postraszyłam, że nagłośnimy to do mediów, jakieś dwie godziny później zadzwoniła, że może jakieś mieszkanie się znajdzie – dodał pani Patrycja, przyjaciółka rodziny. 

- Gmina ma w swoim zasobie lokale, w których mieszkanie uwłacza godności człowieka. Mieszkania w mieście są i powinny je w pierwszej kolejności otrzymywać osoby będące w potrzebie. Osoby niepełnosprawne, osoby będące rodzinami zastępczymi, osoby mające ciężką sytuację – podkreśliła działaczka społeczna Małgorzata Derlecka. 

Pani Ewa powiedziała, że już kilkanaście lat temu kominiarze zwracali uwagę na to, że w mieszkaniu jest brak wentylacji i nie powinno być zasiedlone. 

- Odkąd przejął zarządzanie lokalami Urząd Miejski, zrobił się bałagan. W Urzędzie Miejskim też panuje bałagan – podsumowała. 

***

Do konferencji prasowej i sytuacji w domu przy ulicy Bugaj odniósł się Urząd Miejski w Starachowicach.

"W związku ze zgłoszeniem Najemczyni lokalu gminnego zamieszkałej przy ul. Bugaj w sprawie problemów z ogrzewaniem wyżej wymienionego lokalu, Referat Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych informuje, że w budynkach na starachowickim osiedlu Bugaj w dniach 2-3.11.2023 r. wykonywane były czyszczenia przewodów kominowych. 

W dniu 06.11.2023 r. Najemczyni lokalu w budynku przy ul. Bugaj zgłosiła do referatu problemy z rozpalaniem w piecu. W celu zdiagnozowania problemu do lokalu została wysłana firma kominiarska, która sprawdziła drożność przewodów kominowych. 

Firma kominiarska potwierdziła drożność przewodów kominowych oraz zaleciła oczyszczenie urządzenia grzewczego, co należy do obowiązków Najemcy. 

Jako że Najemca zgłaszał trudności w zakresie wykonania tej czynności, czyszczenie urządzenia grzewczego zostało zlecone na koszt Gminy Starachowice. 

Czyszczenie to zostało wykonanie w dniu 10.11.2023 r. Dodatkowo w tym dniu zostały sprawdzone jeszcze raz przewody kominowe. W opinii kominiarskiej potwierdzono sprawność przewodów kominowych. 

Po kolejnym zgłoszeniu Najemczyni zaproponowany został lokal zamienny w budynku przy ul. Widok, o pow. 37,03 m2, który jest możliwy do zamieszkania od zaraz. 

Do chwili obecnej Najemczyni nie wyraziła zainteresowania, by obejrzeć zaproponowany lokal". 

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.