JUŻ W KIOSKU

Przebywanie w tym domu grozi zatruciem czadem. Społeczna interwencja mieszkaniowa

2023-11-14 08:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pani Ewa wraz z wnukiem Kacprem mieszka w starym domu należącym do miasta, który znajduje się przy ul. Bugaj w Starachowicach. W listopadowy weekend (11 listopada) oboje byli hospitalizowani w starachowickim szpitalu ze względu na podejrzenie zatruciem tlenkiem węgla. Mogą mówić o dużym szczęściu, tylko dzięki temu, że zadziałał czujnik czadu. Starachowiczanka w obawie o życie swojego 13-letniego wnuczka oraz swoje, kolejną noc spędziła w domu znajomej. Jak twierdzi, ze strony magistratu nie może liczyć na pomoc. 

fot. Gazeta Starachowicka

O pomoc poprosiła radną Rady Powiatu Agnieszkę Kuś i aktywistkę społeczną Małgorzatę Derlecką, które w poniedziałek (13 listopada br.) przy ulicy Bugaj przed domem pani Ewy zorganizowały konferencję prasową. 

- Pani Ewa zgłosiła się do mnie z prośbą o pomoc. Liczyłam, że pan prezydent, a także pracownicy Urzędu Miasta staną na wysokości zadania i pomogą pani Ewie. Niestety, tak się nie stało, stąd ta konferencja – powiedziała radna PiS Agnieszka Kuś. Dodał, że kobieta i jej wnuk nie mogą mieszkać w tym lokalu, ponieważ przy próbach rozpalenia w piecu, odzywa się czujnik czadu pokazujący przekroczenie wartości tlenku węgla. – Apeluję i do urzędników i do pana prezydenta, aby pochylił się nad tą sytuacją. Jest to nagła i pilna sprawa. Nie możemy czekać dnia dłużej - dodała. 

Pani Ewa mówiła o swoich kontaktach z magistratem i kominiarzami w sprawie domu bez kratek wentylacyjnych i wadliwego pieca.

- Przewód kominowy był czyszczony, jednak ze względu na pęknięty filar, w trakcie próby rozpalenia ognia w piecu, nie ma cugu, a dym się cofa - mówiła.  - Powiedziałam w Urzędzie Miejskim, że nie mogę rozpalić w piecu i najprawdopodobniej jest to wina pękniętego filara. W piątek (10 listopada) kolejny raz przyszli kominiarze. Czyścili przewody poza piecowe i wyciągnęli ponad wiaderko sadzy. Paliło się elegancko. Myślałam, że wszystko będzie okej. W sobotę (11 listopada) rozpaliłam w piecu i zajęłam się sprawami domowymi. Kiedy spojrzałam na czujnik czadu, już pokazywał przekroczone wartości. Otworzyłam okna, drzwi, a potem zadzwoniłam na 112, ponieważ zarówno mnie, jak i mojego wnuczka rozbolała głowa. Pan prezydent wiedział o całej sytuacji, bo był informowany. Nie odebrał telefonu. Napisał tylko i zapytał, jak może pomóc. Zapraszałam, żeby przyjechał i zobaczył, że tutaj nie ma żadnej wentylacji. To grozi utratą życia. Prezydent Materek poradził mi, bym skontaktowała się z kierowniczką wydziału lokalowego w Urzędzie Miejskim celem rozwiązania problemu. Tak zrobiłam. Urzędniczka stwierdziła, że nie było podstaw, abym z wnuczkiem opuścili dom.

- Nie została nawet poinformowana o tym, że było zatrucie czadem. Dopiero, jak postraszyłam, że nagłośnimy to do mediów, jakieś dwie godziny później zadzwoniła, że może jakieś mieszkanie się znajdzie – dodał pani Patrycja, przyjaciółka rodziny. 

- Gmina ma w swoim zasobie lokale, w których mieszkanie uwłacza godności człowieka. Mieszkania w mieście są i powinny je w pierwszej kolejności otrzymywać osoby będące w potrzebie. Osoby niepełnosprawne, osoby będące rodzinami zastępczymi, osoby mające ciężką sytuację – podkreśliła działaczka społeczna Małgorzata Derlecka. 

Pani Ewa powiedziała, że już kilkanaście lat temu kominiarze zwracali uwagę na to, że w mieszkaniu jest brak wentylacji i nie powinno być zasiedlone. 

- Odkąd przejął zarządzanie lokalami Urząd Miejski, zrobił się bałagan. W Urzędzie Miejskim też panuje bałagan – podsumowała. 

***

Do konferencji prasowej i sytuacji w domu przy ulicy Bugaj odniósł się Urząd Miejski w Starachowicach.

"W związku ze zgłoszeniem Najemczyni lokalu gminnego zamieszkałej przy ul. Bugaj w sprawie problemów z ogrzewaniem wyżej wymienionego lokalu, Referat Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych informuje, że w budynkach na starachowickim osiedlu Bugaj w dniach 2-3.11.2023 r. wykonywane były czyszczenia przewodów kominowych. 

W dniu 06.11.2023 r. Najemczyni lokalu w budynku przy ul. Bugaj zgłosiła do referatu problemy z rozpalaniem w piecu. W celu zdiagnozowania problemu do lokalu została wysłana firma kominiarska, która sprawdziła drożność przewodów kominowych. 

Firma kominiarska potwierdziła drożność przewodów kominowych oraz zaleciła oczyszczenie urządzenia grzewczego, co należy do obowiązków Najemcy. 

Jako że Najemca zgłaszał trudności w zakresie wykonania tej czynności, czyszczenie urządzenia grzewczego zostało zlecone na koszt Gminy Starachowice. 

Czyszczenie to zostało wykonanie w dniu 10.11.2023 r. Dodatkowo w tym dniu zostały sprawdzone jeszcze raz przewody kominowe. W opinii kominiarskiej potwierdzono sprawność przewodów kominowych. 

Po kolejnym zgłoszeniu Najemczyni zaproponowany został lokal zamienny w budynku przy ul. Widok, o pow. 37,03 m2, który jest możliwy do zamieszkania od zaraz. 

Do chwili obecnej Najemczyni nie wyraziła zainteresowania, by obejrzeć zaproponowany lokal". 

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.